Skocz do zawartości

GPS nie działa


DarkStar

Rekomendowane odpowiedzi

Telefon kupiony z ibuygou, zainstalowany miał od razu ROM Global 8.0.2, zaktualizowałem do 8.0.5 w pierwszy dzień. Przez tydzień używałem z zadowoleniem do czasu kiedy pierwszy raz chciałem jechać samochodem z Google Maps i okazało się, że GPS nie działa. :( Sprawdzałem w aplikacji Mapy, Google Maps przez stronę www i dwóch aplikacjach typu GPS fix. Lokalizacja GPS w mapach nie działa, a aplikacje do GPS nie widzą ani jednego satelity nawet po kilku minutach. Na oficjalnych forach MIUI znalazłem wiele postów o niedziałającym w Europie GPS w Mi 5, tutaj też widziałem kilka, ale dotyczyły innych ROMów. Zastanawiam się czy ktoś jeszcze jest na Globalu i też mu GPS nie działa. Z tego co wyczytałem może być za to odpowiedzialny pewien plik konfiguracyjny, który trzeba podmienić (root albo inny ROM?). ROM Global póki co spełnia wszystkie moje oczekiwania, ma OTA, więc za bardzo nie mam ochoty się bawić w odblokowanie bootloadera, flashowanie, itd. Chyba że ktoś potwierdzi, że też na Globalu miał problem z modułem GPS, a po przesiadce na MIUIPolska zaczęło działać. Ma ktoś takie doświadczenia?

Edytowane przez DarkStar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wgrałem dzisiaj MIUI Polska (w wersji sprzed tygodnia, bodajże 6.11.10), GPS nadal nie działa. Jechałem kilka minut samochodem, nie złapał fixa. Macie jakieś sugestie co sprawdzić i ustawić zanim będę się kontaktował z ibuygou w sprawie wadliwego egzemplarza? Miałem nadzieję, że jest to problem software'owy na Globalu, ale chyba jednak nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam problem z samymi mapami Google. Na wszystkich innych aplikacjach (Yanosik, Waze, GPS Status, itd.) GPS odpala się, a na Mapach Google nie :/
Wszystkie uprawnienia włączone, czyszczenie danych i pamięci podręcznej nie daje nic. Zainstalowanie z innego źródła Map też nic nie dało. Wygląda tak jakby mapy lokalizowały położenie tylko na podstawie sieci GSM.

Edytowane przez tymon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja próbowałem w Google Maps (najnowsze i stare z odinstalowanymi aktualizacjami), Google Maps w przeglądarce i tych dwóch aplikacjach: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.pierwiastek.gpsdatahttps://play.google.com/store/apps/details?id=com.androidlab.gpsfix

Uprawnienia są, dodałem GM do Autostartu, upewniłem się, że ma uprawnienie do przesyłania danych w tle, próbowałem też dodać wyjątek do optymalizacji MIUI. Nic nie pomaga, GPS nie działa na Global 8.0.5, 8.1.2 i na xiaomi.eu 6.10.11. W powiadomieniach telefon informuje, że aplikacja czeka na sygnał GPS. W tych samych warunkach iPhone czy Xperia znajduje GPS w ciągu kilku sekund. :( Martwi mnie to, bo jest to mój pierwszy telefon Xiaomi i jako sprzęt bardzo mi się podoba, ale niedziałający GPS to dość poważna wada.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Duża. Ja mam to samo, a wątek na oficjalnym forum tylko rośnie. U mnie objawia się to tylko podczas ładowania ładowarką z QC3.0. Jak odepnę ładowarkę to włączam wszystko co mi potrzebne i łapie fix od razu. Potem podpinam ładowarkę i wszystko jest już OK. Nie ma znaczenia jaki miałem ROM. Problem był zawsze że taki sam.

Wysłane z mojego MI 5 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem dzisiaj dokładnie taki sam problem jak wszyscy powyżej to znaczy GPS z mapami nie działał. Ponieważ w czasach gdy bieganie nie było modne biegałem z GPS-ami :-) to nauczyłem się, że bardzo ważne jest pierwsze uruchomienie GPS. Chodzi o to, że producenci chipów do gps robią różne sztuczki by fix był szybszy i jedną z nich jest zapamiętanie w pamięci urządzenia ostatniej lokalizacji (to się jakoś fachowo nazywa, ale teraz nie pamiętam już jak). Dzięki temu gdy po raz kolejny odpalamy GPS to on już "mniej więcej" wie, gdzie jesteśmy, zna położenie satelitów i szybciej łapie fiksa. Można się o tym naocznie przekonać gdy polecicie samolotem do jakiś ciepłych krajów i tam po raz pierwszy odpalicie GPS. Z pewnością pierwszy raz będzie dłużej łapał fiksa. Tyle teorii, może trochę nie do końca technicznej i pewnie z jakimiś błedami, ale na pewno tak to działa, bo przy moim pierwszym Forerunnerze jakiś mądrala z Garmina to gdzieś na forum wytłumaczył.

Teraz do meritum. Większość z nas ma problem w dwóch sytuacjach:

1. fabrycznie nowa słuchawka

2. upgrade softwaru

Dlaczego tak jest? To najprawdopodobniej klasyczna sytuacja gdy po pierwszym uruchomieniu, zgaduję, że w domu (ja tak zrobiłem) wraz z pierwszym odpaleniem GPS, urządzenie ma problem z fiksem. Powodów może być kilka, ale najczęściej to... szyby w oknach :-) Dawniej Garmin w instrukcji pisał wielkimi literami: pierwsze uruchomienie GPS rób na otwartej przestrzeni, najlepiej w parku, dużej polanie. No i tak trzeba zrobić. Jestem pewny, że nie będzie problemów.

Jeśli robimy to w domu czy samochodzie (puszka Faradaya) to GPS ma problem ze złapaniem wystarczającej liczby satelitów, na to może się nakładać np. timeout zrobiony przez chińskiego inżyniera, który w trosce o osiągi baterii po prostu po pewnym czasie wyłącza fiksowanie.

Jak naprawić błąd chińskiego inżyniera z GPS?

Sposób 1

1. Wyszedł na pole (jestem z KrK :-)), jeśli w mieście to znalazł w miarę otwartą przestrzeń

2. Zrestartował telefon i położył go nieruchomo

3. Włączył GPS

4. Zmówił z 10 zdrowasiek (jakieś 10 min.)

5. Włączył mapę (np. Googla)

6. Jeśli nadal od razu nie działa, to poczekał jeszcze z drugie 10 min.

Powinno pomóc. 

 

Sposób 2

1. Trzeba ściągnąć sobie aplikację GPS Fix https://play.google.com/store/apps/details?id=com.androidlab.gpsfix&hl=pl Android Labs

2. Odpalić. Jeśli w domu to przy otwartym oknie i ze słuchawką za oknem

3. Po chwili (ca. 2-3 min) złapie fiksa i zapisze sobie te współrzedne

4. Od tego momentu powinien już za każdym razem łapać fiksa. Przynajmniej u mnie tak jest na GPS Test, chociaż z ręką na sercu przyznam, że po tym nie próbowałem jechąć z mapą. Sam Google Maps - nawet w domu - pokazuje dokładną pozycję..

 

Co robi GPS Fix? Po prostu podtrzymuje cały czas (chyba ok. 15 min) wyszukiwanie satelitów. Chiński inżynier uznał to za zbędne :-(. Stąd mamy problemy.

P.S. Jeśli po tym komuś nie działa, to optuje, że to albo błąd z hardwarem, albo inna przyczyna

Mam nadzieję, że pomogłem.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • mrosi zablokował(a) ten temat
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...