Skocz do zawartości

Xiaomi Vacuum Cleaner / MiJia / Robot Sprzątający


lisek84

Rekomendowane odpowiedzi

technicznie mozesz sobie pobrac jakas starsza wersje moda np 5.5.25, gdzie dalem custom automatyzacje (automation.json), ale lepiej poczekac troche, bo chce to zrobic porzadnie.

z odkurzaczem nie testowalem (nie mam zadnego), ale robilem to na wielu innych urzadzeniach i nie bylo problemu. chmura wszystko lyknie i bedzie probowala wyslac do urzadzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

usun mi home, zainstaluj ten stary 5.5.25

https://ufile.io/i2xz243l

zrob edycje tego automation.json

https://ufile.io/m5xxsn87

zamiast 123456789 wstaw swoj did, czyli taki numer seryjny urzadzenia, ktory znajdziesz jak wejdziesz w modzie w s5 > opcje ogolne > informacje o sieci.

dodalem testowo 2 akcje, zone clean i find me. do zone clean musisz zamienic 1000,1000,1000,1000 na koordynaty strefy, ktora chcesz sprzatac.

po edycji plik wrzucasz do pamiec_wewnetrzna/SmartHome/ (powinien byc ten katalog). zrestartuj mi home. jesli wszystko zrobiles dobrze to odkurzacz pojawi sie na liscie warunkow/akcji do wyboru dwukrotnie, ta druga instancja jest zaladowana z automation.json, zrob jakas scene manual i zobacz, czy dziala. potem mozesz juz dac normalne warunki wykonania akcji.

Edytowane przez rezmus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetna robota, działa! :)

Co prawda nie pojawia mi się odkurzacz dwukrotnie, ale nowe akcje są i tak do wyboru.

Chwilę jeszcze kombinowałem bo włączał się w zone cleaning ale jechał w dziwnym kierunku i nie było zaznaczonego obszaru na mapie mimo dobrych koordynat z flolevac.

Może komuś się przyda: tam gdzie jest zdefiniowana strefa [1000,1000,1000,1000,1] brakuje nawiasów bo to tablica wielu stref, czyli [[1000,1000,1000,1000,1]].

 

Teraz wrzucam kilka akcji na każdy pokój i podpinam pod włączniki ścienne sprzątanie wybranego pokoju, tylko tego mi brakowało :D 

Bardzo dziękuję!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK poprawilem json. generalnie to zrobilem ten mechanizm dla urzadzenia, ktorego nie bylo oficjalnie w mi home i nie mialo w ogole automatyzacji. dla nowych wersji zrobie osobny json dla kazdego modelu urzadzenia i bedzie z tego json doklejal warunki/akcje do tych, ktore ida z api.

btw: w s5 w pluginie mozna definiowac wiele stref i/lub zapisac je na pozniej?

Edytowane przez rezmus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 hours ago, rezmus said:

btw: w s5 w pluginie mozna definiowac wiele stref i/lub zapisac je na pozniej?

Tak, można dodać kilka stref (jest jakiś limit koło 4-5 z tego co pamiętam) i odpalić je za jednym razem ale na później nic zapisać nie można, ciągle trzeba rysować te prostokąty od nowa.

W Twoim automation też zapisałem w jednej opcji dwie strefy i ładnie dodaje.

 

Już jestem po testach integracyjnych :) Ogólnie zadziałały tylko 2 z 4 scen mimo, że różniły się tylko koordynatami a po kilku uruchomieniach żadna już się nie odpalała, w logu "nietypowy błąd" ale pisałeś o chmurze, więc zmieniłem tryb LAN na Chmura i wszystkie zaczęły działać ;)

 

Ogólnie ja z zone clean korzystam wyjątkowo często i brakowało mi tego, że nie mogę szybko go wysłać do jednego pomieszczenia bez rysowania a teraz pyk na włączniku długie przytrzymanie (chyba najlepsza akcja do tego bo nie można przypadkowo odpalić a to byłoby irytujące) i leci do kuchni :)

 

Edytowane przez dhr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

te bramki sa dla mnie niepewne ;) generalnie dziala to tak, ze mi home tworzy scene i wysyla do chmury. chmura sprawdza logike i jesli zdecyduje, ze moze zapisac ja lokanie (ta sama siec, brak push, itp) to odsyla do mi home scene w formacie dla bramki lumi, a mi home wysyla ja do tej bramki. lumi wykorzystuje lokalna komunikacje miio na udp 54321, wiec w scenie podany jest token / adres ip urzadzenia lolanego. jesli nie masz wiazania mac <> ip na routrze, to odkurzacz moze zmienic ip i scena za jakis czas nie zadziala.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wyjaśnienia, IP się nie zmieniło i dla pewności spróbowałem jeszcze raz. Raz uruchamia scenę i później już nie potrafi.

Sprawdziłem jeszcze na oryginalnej apce ze zwykłym "Start cleaning" w scenie i co ciekawe jest to samo więc to jakiś problem z tym trybem LAN i odkurzaczem (bo inne urządzenia działają dobrze przez LAN) a nie z konfiguracją.

Zostawię w chmurze i będzie śmigać ;)

Edytowane przez dhr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w scenie lan polegasz na tym jak lumi zaimplementowalo lokalna komunikacje ip/token, a to roznie moze dzialac ;) z chmury idzie bezposrednio chmura > urzadzenie wifi, o ile chmura dziala to nie powinno byc problemu. btw: jak zmieniasz scene lan/cloud? dodajac pusha, czy jest gdzies jakas inna opcja?

Edytowane przez rezmus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie lampy i lampki mi działają przez LAN i elegancko to działa, więc coś z odkurzaczem tak średnio to zrealizowali.

Ja akurat dodaję "włącz scenę" i wybieram taką która jest zawsze włączona, samemu wymusić nie można z tego co wiem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK poprawilem json. generalnie to zrobilem ten mechanizm dla urzadzenia, ktorego nie bylo oficjalnie w mi home i nie mialo w ogole automatyzacji. dla nowych wersji zrobie osobny json dla kazdego modelu urzadzenia i bedzie z tego json doklejal warunki/akcje do tych, ktore ida z api.
btw: w s5 w pluginie mozna definiowac wiele stref i/lub zapisac je na pozniej?
Czy mógłbyś dodać funkcje "idź do"
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W końcu sobie poradzę z mapą, bardzo dziękuję. Działa z wersją V1, trzeba tylko zmienić nazwy, strefowe sprawdzę jutro.

 

Informacyjnie, V1 nie zapisuje mapy, ale to nie problem, mimo skasowanej mapy (wystartował i zaraz go cofnąłem do bazy) sprzątanie strefowe działa, odkrywa mape w miarę dojeżdżania do strefy.

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Mam problem z Roborockiem S50. Mianowicie, użytkuje go już od pół roku i wszystko było ok aż do dzisiaj. Podczas sprzątania wyskoczył błąd, że niby filtr jest zapchany. Więc zatrzymałem robota, wyczyściłem filtr, włożyłem ponownie ale nadal wyskakuje ten sam błąd. Prócz tego robot zaczął dziwnie jeździć, gubi bazę, kręci się na 2m2. Co się wydarzyło? Macie jakieś pomysły co z tym zrobić? Z góry dziękuję za podpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 7.09.2019 o 22:05, Wujo napisał:

Cześć. Mam problem z Roborockiem S50. Mianowicie, użytkuje go już od pół roku i wszystko było ok aż do dzisiaj. Podczas sprzątania wyskoczył błąd, że niby filtr jest zapchany. Więc zatrzymałem robota, wyczyściłem filtr, włożyłem ponownie ale nadal wyskakuje ten sam błąd. Prócz tego robot zaczął dziwnie jeździć, gubi bazę, kręci się na 2m2. Co się wydarzyło? Macie jakieś pomysły co z tym zrobić? Z góry dziękuję za podpowiedzi.

Zacznij od zresetowania mapy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Używam s50 u siebie, z apką.

Chciałbym go zabrać np do innego domu i tam jednorazowo posprzątać. Nie ma tam wifi. Wystarczy zabrać go bez bazy (czy z bazą??? ) do nowego lokalu i wcisnąć włącznik żeby wszystko dokładnie posprzątał? Czy muszę robić jakiś reset itp?

Co po powrocie do siebie? Sam sobie odbuduje od zera mapę?

Dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Remus, jesteś wielki, to sterowanie strefami działa super. Powiem więcej jest szybsze niż normalne sprzątanie, mieszkanie (powierzchnia sprzątana 42m²) sprzątnął w 36 minut, puszczony normalnie 42-44 minuty. Powodem jest inny algorytm sprzątania, normalnie u mnie robi kwadraty około 4*4 metra, przez co robi czasami 2 pomieszczenia na raz, tu część i tu część, w dużym pokoju zostawia pasek do którego później wraca.

Przy sprzątaniu strefowym, objeżdża pokój a potem już zygzakiem go sprząta.

Dla mnie to nowa funkcjonalność V1, gdyby jeszcze ta mapa się czasami nie obracała to byłby full wypas, a tak muszę mnie dwa pliki z parametrami na wszelki wypadek.

 

b20e46ec4310b6a1d8080d6d4c8bd199.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie sprzątania strefowego znalazłem https://hackernoon.com/how-i-set-up-room-cleaning-automation-with-google-home-home-assistant-and-xiaomi-vacuum-cleaner-9149e0267e6d

Jest tam część poświęcona ITFFF, ale za bardzo znam angielski i nie za bardzo wiem co wpisać jako adres w webhook i jaka powinna być prawna skłania komendy. Może ktoś już to ogarnął?

 

Doczytałem, potrzebne HA, muszę w końcu kupić "malinkę".

 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 12.02.2019 o 17:32, Asica10 napisał:

Nagrałem filmik w trybie MAX z porównaniem głośności dwóch robotów. Najelpiej słychać to przy starcie.

 

Witam,

Mam ten sam problem w swoim odkurzaczu. Czy moge prosic o podpowiedz co bylo przyczyną? U mnie znalazlem pod klapą miejsce, ktore wystarczy dotknac, by resonans zniknął. Na filmiku pokazane 

https://drive.google.com/file/d/1ji5gcvpfTXRLXVZaZ6NzHj4GB0RphreQ/view 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najnowszy Roborock S6 od kilku dni jeździ po moim mieszkaniu. Pierwsze urządzenie tego typu w domu.
Zainstalowałem do niego aplikacje dedykowaną do S6 od Roborocka. Fajna apka, spore możliwości, ogólnie ok itd.
Położyłem również Xiaomi Home. Ale w niej są ograniczone możliwości w porównaniu do dedykowanej, np. rodzaje ssania, czy mopowanie.
Roborockowa ma ze 6 możliwości i mopowanie, a Xiaomi Home tylko 4 i to bez mopowania.Używałbym chętnie roborockowej, ale niestety nie da się (?)  jej wpiąć w Google Home/Assistant. Tylko konto xiaomi można spiąć z asystentem.
I pytanie:

1. Co z mopowaniem w xiaomihome?
2. Czy mopowanie działa zawsze jeśli włożony jest pojemnik z wodą czy musi być opcja (jak w dedykowanej apce) aby mopowanie działało?
3. Co z dywanami podczas mopowania? Za każdym razem trzeba NO-GO-zony robić czy jak?
4. Czy szczotki / filtry pasują od starszych modeli np. od popularnego S5 ?

Brak dedykowanego wątku S6. Tak mało popularny jeszcze?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

od razu powiem, ze nie mam s6/t6 i srednio sie orientuje, ale wydaje mi sie, ze s6 ma mop analogowy ;) tzn masz wpiety waterbox to mopuje i nie ma mozliwosci ustawienia, ze nie mopuje wtedy. ten tryb mopowania to moze byc po prostu wylaczenie ssania i zostawienie tylko mopowania. dopiero w s5 max (zaprezentowanym kilka dni temu) jest mop elektroniczny z mozliwoscia regulacji przeplywu wody oraz 2 typy no-go zones - osobne do sprzatania i mopowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie sprawdziłem, rzeczywiście.. wystarczyło włożyć mopa i ogarnąć jak działa. Z niego po prostu kapie woda na ścierkę, mniej lub więcej, to jest do regulacji. Jest mus za kazdym razem no-zony stawiać lub wczytywać inną mapę, już z ustawionymi  no-zonami.
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry,

jestem kolejnym (mega zadowolonym) posiadaczem Xiaomi Mi Vacuum vel Marian. Przed zakupem dzielnie prześledziłem calutki wątek od pierwszego posta i kibicowałem użytkownikom kolejnych odkryć i osiągnięć czy to ze spolszczeniem głosu robota, czy aplikacją gdzie udało się uruchomić sprzątanie strefowe itp. Jakby ktoś miał wątpliwości, to w tym momencie apka oczywiście jest już w całości przetłumaczona, oraz od razu mamy możliwość sprzątania strefowego bez żadnych kombinacji. Jedynie sam robot gada po angielsku, ale to mi nie przeszkadza, ponieważ włączam go zdalnie z pracy jak wiem że w domu nie ma nikogo - świetna sprawa. Samo sprzątanie to MI-STRZO-STWO. Doskonale wie gdzie jest, gdzie był i gdzie zaraz pojedzie. Z zaskakującą precyzją okręca się idealne o 90 stopni i jeździ jak od linijki. Żaden film na YT nie oddaje tego widoku na żywo.
Odnośnie filtra, polecam patent z jedną warstwą chusteczki - mega ułatwia czyszczenie filtra. Z minusów to tylko tyle, że nie można zapisać zrobionej wcześniej mapy.

Jednak jest jedna rzecz, z którą mam problem. Wiem że ktoś już to poruszał tutaj na forum, ale ostatecznie nie wiem z jakim skutkiem - otóż w kuchni mam hokery z płaską podstawą, na które ambitnie próbuje wjechać mój Marian tracąc na tym mnóstwo czasu i energii. Czy podklejenie tej podstawy od spodu taśmą magnetyczną może rozwiązać ten problem?

Pozdrawiam serdecznie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...