Jump to content

Internet "satelitarny" do domu – N+ czy Polsat? Za i przeciw

latet
 Share

Recommended Posts

Witam,

Poproszono mnie o radę, ale nie mam doświadczenia na tym polu. Ktoś zamierza się przeprowadzić do domu poza miastem. Podobno jedyne (sensowne?) możliwości podłączenia się tam do internetu to poprzez platformy satelitarne "N-ka" oraz "Polsat". Pytanie - które z nich wybrać i dlaczego? Jak jest z prędkościami? Na jakiej zasadzie jest upload? Jakie są limity?

Z góry dzięki za wszelkie info.

• Thanks 1

Net satelitarny nie ma totalnie sensu, jeżeli masz chociaż zasięg 3G... Do tego często dostępny w Polsce na wsiach jest internet radiowy, od lokalnych firm... można w cenie 50zł mieć 4-6mb/s, a to wystarczy w większości przypadków...

Latet zacznij od sprawdzenia, czy masz blisko tej lokalizacji nadajnik GSM, oraz na jakich pasmach nadaje. Najpierw nadajnik i informacja, jaki to operator. Bez infrastruktury to najlepsza oferta nie pomoże. Polecam stronę beta.btsearch.pl

Mój teść mieszkający na wygwizdowie dał mi się w końcu namówić na mobilny net. Zamiast 4mb przepustu od tpsa dostał 20 od Playa (na kartę, bez umowy). Koszt routera to około 300 zł i nie trzeba podpisywać cyrografu z n czy cyfrą.

Wysłane z mojego Redmi Note 3 przy użyciu Tapatalka

Dnia 21.10.2016 o 10:54, qlko napisał:

Mój teść mieszkający na wygwizdowie dał mi się w końcu namówić na mobilny net. Zamiast 4mb przepustu od tpsa dostał 20 od Playa (na kartę, bez umowy)

A jak to wygląda potem co miesiąc cenowo? I jaki jest limit?

Dorzucę swoje 3 grosze, bo mam już w tej kwestii 5-letnie doświadczenie. W 2011 przeprowadziłem się do domu pod miastem, radiowo ceny proponują koszmarne, a linia telefoniczna o słabych parametrach (1-3 Mbit), więc korzystam z netu mobilnego. Na początku był HSPA z Play przez jakiś rok, a potem już LTE, najpierw Plus, potem Play/RedBullMobile a obecnie Orange.

Rada podstawowa, nie brać nic z abonamencie. Dlaczego? Bo zwiążesz się umową na 2 lata, a niestety przez ten czas parametry sieci mogą się mocno zmienić. LTE jest dobre jak jest małe obciążenie i ma to do siebie, że parametry mocno spadają gdy rośnie liczba użytkowników w obrębie danej stacji. Początkowo jak korzystałem z Plusa to parametry były super - średnio 20 Mbit download/upload. Z czasem po kilku miesiącach zaczęło spadać i wieczorami transfery spadały do 3-5 Mbit. Zmieniłem na Play i też początkowo było nieźle ok. 15 Mbit, teraz ciężko przekroczyć 8-9, a w godzinach największego obciążenia najczęściej jest około 3 Mbit. Obecnie zmieniłem na Orange, aktualnie poza szczytem jest ok. 30 Mbit, w szczycie 10-15, minus taki że upload dość słaby bo z reguły 1-5 Mbit.

Koszt sprzętu to:
- modem LTE - ja mam ZTE M 823 - dobry bo mało prądu potrzebuje i router go obsługuje bez dodatkowego zasilania USB - około 100 zł
- router z obsługą USB - zwykły low-endowy 70-120 zł, z lepszych propozycji  TL-WR1043ND v2 lub v3 - 200 zł
- w razie potrzeby antena zewnętrzna - w zależności od potrzeb - 100-200 zł

@latet
Proponuję zakupić startery internetowe 4 podstawowych operatorów i spróbować w danej lokalizacji co jak działa (koszt starterów to około 10 zł za sztukę). Wcześniej można przestudiować zasięg na stronach operatorów.

Z ciekawszych ofert:

• Play  internet na kartę - 49zł/miesiąc - 100 GB nielimitowane - później lejek 1 GB
  • Red Bull Mobile - to oferta Play więc zasięg ten sam - po doładowaniu za 50 zł masz 100 dni ważności konta i co 30 dni możesz włączyć darmowy pakiet 100 GB - później lejek 1 Gb - prędkość teoretycznie ograniczona do 15 Mbit download/5 Mbit upload - dodatkwoy minus, że co 30 dni trzeba pilnować, żeby włączyć ten 30-dniowy pakiet internetu (pakiet można aktywować przez tronę lub apkę w telefonie), jak się nie dopilnuje to zeżre z konta głównego i trzeba będzie znowu doładowywać. Jeśli się dopilnuje to kwota z doładowania pozostaje nieruszona, można to potem wykorzystać na rozmowy, smsy, albo jakieś serwisy premium czy dotacje dla jakich fundacji czy coś.
  • Orange Free - po doładowaniu za 100zł masz 5 miesięcy ważności konta i dostajesz 50 GB, potem za kwotę z doładowania można włączyć dodatkowy pakiet 100 GB (ważny 100 dni)
Edited by grabtom

• 2 months later...
  • 11 months later...

Odświeżę kotleta - a co jeśli żadna sieć GSM zasięgu nie ma gdzie mam dom? Zaznaczam działkę rekreacyjną mam w totalnym lesie na odludziu i ledwo T-mobile 3g łapie ;)

Jakieś rady odnośnie internetu satelitarnego? Ktoś ma doświadczenia z cyfrowym polsatem ew internet tooway?