Skocz do zawartości

MiCore 009m dla MI-2/MI-2S + OC


Acid

Rekomendowane odpowiedzi

Kernel MiCore dla MI2 od redmaner z Xiaomi.eu

Czym jest kernel MiCore?

To jądro systemu odpowiedzialne za działanie telefonu, sieć bezprzewodową, 3G, wydajność itp.

MiCore jest custom kernelem skompilowanym przez kolegę redmaner na podstawie źródeł Xiaomi: github

W kernelu zastosowano nowe rozwiązania i ulepszenia rozwiązań Xiaomi odpowiedzialnych za funkcjonowanie systemu, dzięki temu MiCore zachowuje wydajność oryginalnego jądra systemu (stock kernel). Zaletą MiCore jest wyraźnie lepsza praca telefonu na baterii. Ponadto mamy też możliwość ręcznej zmiany parametrów kernela w tym undervolting (obniżanie napięcia częstotliwości taktowania CPU) a nawet OC (podkręcanie zegara CPU ponad standardowy limit).

Dla kogo jest MiCore?

    [*:3q7is834]Kernel jest przeznaczony tylko i wyłącznie dla Xiaomi MI2 i MI2S.
    [*:3q7is834]MiCore to kernel tylko dla MIUI na Androidzie 4.1.1 (aktualne wersje MIUI). Działa też na AOSP 4.1.
    [*:3q7is834]MiCore znajduje się obecnie w romie MIUIPolska dla MI2 z dopiskiem MiCore dlatego zawarte w tym temacie pliki instalacyjne z kernelem są tylko dla osób dysponujących custom recovery CWM. Oryginalne recovery (zawarte w romie MIUIPolska) nie pozwala na instalację paczki .zip z kernelem.
    [*:3q7is834]Rom MIUIPolska zawiera kernel bez możliwości OC.

MiCore z serii M zawiera:


    [*:3q7is834]kod Linux 3.4.77 (w stock jest 3.4.5)
    [*:3q7is834]kompilacja z Linaro 4.8.3 toolchain
    [*:3q7is834]nowe governory (zarządca CPU) intellidemand, interactiveS (autorski governor tylko dla MI2)
    [*:3q7is834]nowe schedulery I/O: row, sio, fiops (domyślny)
    [*:3q7is834]DeepSleep dla rdzeni Krait
    [*:3q7is834]GPU simple governor
    [*:3q7is834]Sterowniki Hotplug (intelli-plug zastępuje proces MPDesicion od MIUI)
    [*:3q7is834]Kontrola napięć (undervolting)
    [*:3q7is834]Inteligentny sterownik temperaturowy (intelli-thermal)
    [*:3q7is834]Dynamic Fsync (zwiększa szybkość losowych zapisów, więcej od MI3...)
    [*:3q7is834]Wsparcie dla init.d (w romie MIUIPolska bez znaczenia)
    [*:3q7is834]fstrim podczas uruchamiania

MiCore z OC


    [*:3q7is834]Wszystko to co w MiCore z serii M
    [*:3q7is834]OC dostępne po instalacji aplikacji zarządzania CPU np: Trickster Mod
    [*:3q7is834]OC do 1,7GHz dla MI2
    [*:3q7is834]OC do 1,9GHz dla MI2S

Modyfikowane profile zasilania w MIUI

MIUI v5 dla MI2 posiada 3 profile zasilania: Oszczędny, Normalny i Wydajny. W MIUI w zależności od wybranego profilu CPU zmniejsza lub zwiększa swoją maksymalną częstotliwość lub uruchamia/blokuje rdzenie CPU (min 2/max 4). MiCore dodatkowo modyfikuje ten parametry celem większej oszczędności na baterii z zachowaniem wydajności. Z profili zasilania można korzystać programując akcje w Panel Sterowania > Zasilanie.

Oszczędny
I/O scheduler: ROW
CPU governor: intellidemand
CPU cores: 2
Max CPU frequency: 1.3ghz
Min CPU frequency: 384mhz
GPU governor: ondemand
Max GPU frequency: 200mhz
Max brightness: 140

Normalny
I/O scheduler: FIOPS
CPU governor: interactiveS
CPU cores: 4
Max CPU frequency: max
Min CPU frequency: 384mhz
GPU governor: ondemand
Max GPU frequency: 400mhz
Max brightness: 255

Wydajny
I/O scheduler: SIO
CPU governor: interactiveS (optimized)
CPU cores: 4
Max CPU frequency: max
Min CPU frequency: 384mhz
GPU governor: simple
Max GPU frequency: 400mhz
Max brightness: 255[/code]

Jak widać z powyższego kodu profil Oszczędny (w przeciwieństwie do oryginalnego MIUI) pozwala na osiągnięcie 1,3GHz dla 2 rdzeni, jednak scheduler ROW i governor Intellidemand wydłuża czas pracy telefonu w tym stanie.

[size=150][b]Instalacja[/b][/size]

    [*:3q7is834]Zalecany najnowszy MIUI
    [*:3q7is834]Backup w CWM w razie problemów
    [*:3q7is834]Instalacja paczki .zip w CWM. Należy się upewnić na który system instalujemy paczkę zip jeśli korzystamy z TrueDualBoot

[b]Znane problemy z MiCore:[/b]

Kod źródłowy Xiaomi nie jest do końca otwarty i nie jest na bieżąco aktualizowany toteż na MiCore występują bugi.

Kernel staramy się poprawiać cały czas i być może poniższe problemy zostaną kiedyś naprawione.

    [*:3q7is834]Nie działa zmiana temperatury i nasycenia kolorów ekranu
    [*:3q7is834]Brak pełnego wsparcia dla Xiaomi Piston (złe mapowanie przycisków)
    [*:3q7is834]Podwójna częstotliwość GPU 400Mhz na liście dostępnych

[size=150][b][color=#0000FF]Pobieranie[/color][/b][/size]

Kernel MiCore 009m (z romu MIUIPolska):

Kernel MiCore 009m z OC

(18.02.2014)

Testowy kernel z nowej serii 010m MCKB189:

Zmiany:

- Włączony ekran: Phantom governor

- Wyłączony ekran: Phantom governor działa jak Conservative

- Szybki deep sleep

(19.02.2014)

010m MCKB195:

Zmiany:

- Dodany Interactive governor

- Aktualizowany Phantom

- Real-time scaling: eksperymentalna funkcja, dobiera częstotliwości na podstawie kalkulacji a nie gotowych poziomów, wymaga tuningu

- Dla celów testowych, kernel skupiony na wydajności.

[size=85]

Wszystko robicie na własną odpowiedzialność. Szczególnie OC...
[/size]
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do trybu oszczednego:

"Max CPU frequency: 1.3ghz"

na MI2 1 rdzen 1,5ghz 2 rdzen 1,4GHz... ale to chyba losowo :P pare dni temu 1 rdzen 900MHz a 2 do 1,5GHz mi sie rozkrecala xd

i moze by dla oszczednego ustawic GPU na max 128MHz zamiast 200? Wg moich testow wszystko dalej chodzi plynnie (oczywiscie nie mam na mysli gier ;P)

edit

i dziala sposob sibula! ;D nie potrzeba CWM ;) MI2 @ 1,7GHz w antutu 23741p ;D przy 1,5GHz 20721p

multitask ok +20% punktow, Runtime troche ponad +10%, CPU integer +50%, CPU float-point +50%, RAM Operation +50%, reszta troche wiecej tu, troche mniej tam czyli jak to w antutu

niby 200MHz roznicy ale w niektorych zadaniach teoretycznie az o polowe wydajniejszy... ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

U mnie od razu po wgraniu, wszystko co związane z zarządcą działa OK. Reszta wyjdzie w praniu.

---edit---

Sorry, ale mam tak samo jak u Eru

Domyślnie miałem - phantom.

Ale jak pobawiłem sie profilami , zmieniło się na stałe na intellidemand. Trzeba ręcznie w Tricksterze zmieniać

A kernel dograny do MIUI ze stycznia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem na tym 009m OC i dzis MI-2 dal... ciala na calej linii, wieczorem przy 15% podlaczylem pod ladowarke i polozylem sie spac. Rano 15min po planowanym, budziku zostalem obudzony, na ekranie widniala ikona baterii z 75% naladowania... wtf? Okazalo sie ze telefon sie NIE ladowal, w statystykach jest zielona linia informujaca o podlaczonej ladowarce a wyzej czerwona linia idaca w dol... telefon te 15% wyladowal w zaledwie ok 4h po czym dopiero po wylaczeniu zaczal sie normalnie ladowac. Drugi raz sie takie cos zdarzylo... ale co gorsze budzik nie potrafi wlaczyc telefonu a nigdzie nie widzialem ostrzezenia o tym ze na micore budzik na wyl. tel. nie dziala.

Jak to u Was wyglada? Jesli faktycznie to jest spowodowane tym kernelem mysle ze informacja o tym koniecznie powinna sie znalesc pogrubionym drukiem i to najlepiej na czerwono, dodam ze po poludniu na spokojnie budzik sprawdzalem no i tel... sie nie wlaczyl

edit

oczywiscie budzik na wyl. tel. wlaczony...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi wam o profile zasilania w Panel sterowania > Zasilanie?
kurcze, źle się wyraziłem. Chodziło o tryby wydajności. Po jakiejkolwiek zmianie, ustawia się właśnie na intellidemand. Trzeba wymusić zmianę w Tricksterze na phantom.

Wysłane z mojego MI 2S przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Acid, załapałeś się w grono testerów tego dopracowanego Mi-Core ? Bo coś redmaner wspomniał, że jest na dobrej drodze i zbiera chętnych ;-)

A ciekawi mnie bardzo co tam ze zmian się szykuje, prócz naprawionym bugiem z przełączaniem profili i governor'a .

Może już w następnym update będzie zawarty nowy kernel ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co widzę to na razie Redmaner zaleca trzymać się cały czas profilu normalnego bo wtedy działa phantom i po zgaszeniu ekranu sam się ustawia profil oszczędny. Czyli jakby nie korzysta się tu z profili MIUI tylko polega na governorze.

Od początku testuje te kernele.

Wysłane z MI3 W

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tez to zauważyłem. Ale jeszcze do update piątkowego poobserwuje jak z baterią. Bo teraz znowu zwiększyłem sobie napięcia i to może mieć wpływ. Ewentualnie wrzucę sobie ten kernel do ostatniej wersji ze stycznia - bo właśnie na niej wszystko mi hulało jak trzeba i batt drain był niski.

Tapnięte z mojego Mi2S.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok to dzisiejszy:

010m MCKB195:

Zmiany:

- Dodany Interactive governor

- Aktualizowany Phantom

- Real-time scaling: eksperymentalna funkcja, dobiera częstotliwości na podstawie kalkulacji a nie gotowych poziomów, wymaga tuningu

- Dla celów testowych, kernel skupiony na wydajności.

U mnie z baterią dosyć dobrze. Ponieważ nie używam MI2 więc mogę tylko stwierdzić po tym jak schodzi bateria na stand by z włączonym WiFi.

Na 189 mam 22g na baterii, ekran 7 minut, i 86% baterii. W ciągu nocy zeszło 3%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...