Skocz do zawartości

Zakup ładowarki


nafing

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 miesiące temu...
  • 4 tygodnie później...

Ile amperów ma oryginalna ładowarka Xiaomi dołączona do mi5s?

Chcę sobie dokupić jedną ładowarkę, żeby mieć w pracy i znalazłem aukey 2 portową, która podaje 3A oraz blitzwolf, ale ta ma 2.4A - to jest wystarczające czy telefon może przyjąć większy prąd?

Ktoś ma może jakieś polecane sprawdzone kable do ładowarek?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, rock'n'rolla napisał:

Nie posiadam multimetru niestety. Chyba, że są jakieś inne sposoby?

Teoretycznie możesz sprawdzić aplikacją, ale to raczej średnio miarodajne, tutaj przydałby się mierniczek prądu usb za 2$ można na ali kupić.
 

 

4 godziny temu, naver napisał:

Ile amperów ma oryginalna ładowarka Xiaomi dołączona do mi5s?

Chcę sobie dokupić jedną ładowarkę, żeby mieć w pracy i znalazłem aukey 2 portową, która podaje 3A oraz blitzwolf, ale ta ma 2.4A - to jest wystarczające czy telefon może przyjąć większy prąd?

Ktoś ma może jakieś polecane sprawdzone kable do ładowarek?

Każda ładowarka QC3.0 będzie wspierać mi 5s, kable osobiście polecam ugreen i orico, od Orico mam ładowarkę zwykłą 4x2.4A i też sobię chwalę, ładuję nią w nocy żeby telefonu nie grzać ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 10.02.2017 o 15:23, mezutelni napisał:

ładuję nią w nocy żeby telefonu nie grzać ;) 

Za pomocą tej ładowarki ładowarka AUKEY można właśnie wybrać czy interesuje mnie QC i szybkie ładowanie czy standardowe 5V - kwestia tylko przepięcia kabla między szybkim i wolnym ładowaniem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

orientuje się ktoś wygląda użytkowanie ładowarek Quick Charge ze zwykłymi urządzeniami nie obsługującymi QC ?

Bo chciałbym na takiej ładowarce ładować wszystkie sprzęty w domu - 3 telefony (tylko Mi5s obsługuje QC 3.0, reszta to starocie), tableta, ebooka Kindle, niebawem jakiś power bank - i nie chciałbym aby coś się "usmażyło".

Z tego co się orientuję, jak mamy mocniejszą ładowarkę to urządzenie samo dobiera odpowiedni prąd ładowania. Zakładam, że przy QC 3.0 jest tak samo, ale próbowałem znaleźć jakieś informacje potwierdzające możliwość bezpiecznego używania takich ładowarek np. z Amazon Kindle i nie znalazłem :( 

Jedyne co mi wpadło w oko to taki test BlitzWolfa:

http://onetech.pl/ladowarka-blitzwolf-bw-5s-z-quick-charge-3-0-test-i-recenzja/

I tam ładowali iphone 5s i parę innych urządzeń przy użyciu BW-5S i niczego nie uszkodzili , więc może nie ma się nad czym głowić ? :) 

 

korzystając z okazji - jakąś ładowarkę QC 3.0 z 4 portami ładowania byście mogli polecić ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ładowarka  QC3 ma bez komunikacji z ładowanym urządzeniem 5V na wyjściu. Możesz nią ładować każdy telefon. 

QC 3 (2) to komunikacja układu ładowania w telefonie z układem ładowarki. Telefon ustala jakie napięcie ma dać ładowarka, jeśli tego nie ma to domyślnie jest 5V na wyjściu i bez komunikacji nie podniesiesz tego napięcia.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, jaruone napisał:

@sp4ubw dzięki za odzew i wyjaśnienie.

Dodatkowo w głowie namieszał mi trochę artykuł:

http://android.com.pl/news/63110-inzynier-google-qualcomm-quick-charge-3-0-htc-10-lg-g5-ladowarka/

że niby ładowarki qc 3.0 i kabel usb c mogą puścić na telefon za wysokie napięcie.

Zarówno ładowarki, jak i same urządzenia (telefony) mają fizyczne elementy elektroniczne, które zabezpieczają przed przepięciami.

Sam używam ładowarek Auckey, aktualnie tego modelu:

https://www.aliexpress.com/item/Aukey-Portable-Phone-Charger-3x-USB-Wall-Charger-Quick-Charge-3-0-Travel-Charger-Universal-for/32767407522.html?spm=2114.13010608.0.0.oNNk3z

i nie narzekam. Nie widzę żadnych różnic w stosunku do stockowej ladowarki, dołączonej do Mi Note 2.

Co zaś do samej marku Auckey, to miałem już kilka urządzeń tej marki i jak dotąd tylko w jednej ładowarce zetknąłem się z piszczącymi cewkami (ładowarka piszczała po podłączeniu do gniazdka). Nie zauważyłem żeby miało to jakiś negatywny wpływ na ładowane urządzenia, a używałem jej kilkanaście miesięcy i ładowałem nią co najmniej kilkanaście różnych urządzeń.

QC 3.o jest kompatybilne wstecz i nie przypuszczam, żeby to, czy używasz złącza microUSB czy USB-C miało jakikolwiek wpływ na jakość ładowania. To tylko inna forma portu.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@mrosi - dzięki za pomoc, właśnie na Allegro zacząłem oglądać taką ładowarkę. Akurat idealnie nada się do moich celów - 3 porty (w tym 1 qc) idealnie spełnią moje oczekiwania.

 @FromWP  - również dziękuję za wyjaśnienie , w Aukeya właśnie celuję, ten model z linku od mrosi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą, jaruone napisał:

@mrosi - dzięki za pomoc, właśnie na Allegro zacząłem oglądać taką ładowarkę. Akurat idealnie nada się do moich celów - 3 porty (w tym 1 qc) idealnie spełnią moje oczekiwania.

 @FromWP  - również dziękuję za wyjaśnienie , w Aukeya właśnie celuję, ten model z linku od mrosi.

Zastanów się tylko czy z Allegro. Z tego co kojarzę, to na Aliexpres kosztuje ona połowę. Z linku, który podałem, czekałem na paczkę niespełna trzy tygodnie.Jeśli masz więc czym ładować, to warto przemyśleć dłuższy okres oczekiwania na korzyść niższej ceny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, mrosi napisał:

Zastanów się tylko czy z Allegro. Z tego co kojarzę, to na Aliexpres kosztuje ona połowę. Z linku, który podałem, czekałem na paczkę niespełna trzy tygodnie.Jeśli masz więc czym ładować, to warto przemyśleć dłuższy okres oczekiwania na korzyść niższej ceny.

Znalazłem za 99 zł na Allegro, więc różnica niewielka - najtaniej gdzieś 22- 23 $ na Ali, znalazłem też "podróbki" firmy CRDC za 15$ ale wolę trzymać się Aukeya.

Przy okazji - w tym modelu PA-T14, 1 port to QC 3.0, a 2 oznaczone są jako "AiPower" - gdzie wspominają o jakiś swoich technologiach regulujących napięcie. Rozumiem, że to zwykłe porty, czy może jakiś odpowiednik QC 2.0 ? Albo całkiem inna , marketingowa bajka ?

"Technologia AUKEY AiPower Adaptive Charging daje wszystkim twoim urządzeniom zasilanym przez port USB dokładnie to czego potrzebują (do 2.4A na port Ai USB). Zielony znak AiPower widoczny na ładowarkach AUKEY i power bankach oznacza że urządzenia te stworzono aby zapewnić najbezpieczniejszą maksymalną szybkość ładowania. AiPower jest uniwersalną technologią współpracującą ze wszystkimi typami urządzeń." 

Chyba wyjaśniło się - to , że urządzenie pobiera właściwe dla niego wartości prądu (czyli działa zgodnie z tym jak powinno) ubrali w marketing :) 

 

Edytowane przez jaruone
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, jaruone napisał:

Znalazłem za 99 zł na Allegro, więc różnica niewielka - najtaniej gdzieś 22- 23 $ na Ali, znalazłem też "podróbki" firmy CRDC za 15$ ale wolę trzymać się Aukeya.

Przy okazji - w tym modelu PA-T14, 1 port to QC 3.0, a 2 oznaczone są jako "AiPower" - gdzie wspominają o jakiś swoich technologiach regulujących napięcie. Rozumiem, że to zwykłe porty, czy może jakiś odpowiednik QC 2.0 ? Albo całkiem inna , marketingowa bajka ?

 

To tzw. marketingowa papka. Jeden port jest QC 3.0, dwa pozostałe "zwykle". Nie ma w nich nic szczególnego.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, mrosi napisał:

To tzw. marketingowa papka. Jeden port jest QC 3.0, dwa pozostałe "zwykle". Nie ma w nich nic szczególnego.

Równocześnie wyedytowałem swój wcześniejszy post - doszedłem do podobnego wniosku czytając polską stronę dystrybutora.

Oczywiście "specjalne kable" do QC 3.0 tez należy traktować w tej kategorii ? Bo zamierzam użyć kabla z oryginalnej ładowarki Xiaomi, a do 2 pozostałych portów dopiąć posiadane kabelki od markowych (Htc, Nokia) ładowarek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą, jaruone napisał:

Równocześnie wyedytowałem swój wcześniejszy post - doszedłem do podobnego wniosku czytając polską stronę dystrybutora.

Oczywiście "specjalne kable" do QC 3.0 tez należy traktować w tej kategorii ? Bo zamierzam użyć kabla z oryginalnej ładowarki Xiaomi, a do 2 pozostałych portów dopiąć posiadane kabelki od markowych (Htc, Nokia) ładowarek.

W zestawie z ładowarką Auckey jest jeden przewód, który spełnia wymagania QC 3.0 (choć ciężko wyjaśnić, jakie te wymagania miałyby być). Przewód z oryginalnej ladowarki powinien być OK.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie po to zrobili QC3 aby każdy przewód nadawał się do ładowania. Przy ładowaniu 5V im większe przekroje miały przewody doprowadzające prąd tym niższy był spadek napięcia na złączu telefonu. Przy prądach do 500mA, którymi wcześniej ładowano telefony nie miało to znaczenia, gdyż spadki były minimalne. Potem baterie zaczęły posiadać coraz większe pojemności i ładowanie niskimi prądami wymagało wielu godzin. Aby to skrócić zaczęto pobierać coraz większy prąd z 5V ładowarek. I tak przy 0.5A i przewodzie 1.2m o powiedzmy standardowym przekroju 28AWG (większość przewodów) spadek napięcia wynosił tylko  0.26V co dawało 4.7V na wejściu układu ładowania i możliwość pełnego naładowania akumulatora do 4.2 (4.3)V uwzględniając spadek na mosfecie układu ładowania, spadek na diodzie, etc. Taki przewód pozwalał naładować akumulator o małej pojemności bez wnikania w spadki napięć na przewodach. 

Przy akumulatorach rzędu 3-4Ah, które obecnie występują powszechnie w telefonach ładowanie ich prądem 0.5A wymagałoby czasu około 7-9h co jest mało komfortowe więc producenci zaczęli dostosowywać układy ładowania w telefonach do zasilania większym prądem. W przypadku 5V zwiększono wartość pobieranego prądu do 2.4A - sporadycznie, bardziej do 2.1A. Tyle, że przy takim samym przekroju przewodu jak wyżej, przy prądzie 2.1A i 5V spadek na 1.2m wynosi już nie 0.26V, a 1.1V co daje układowi ładowania napięcie - zaledwie - 3.9V. Naładowanie w takim przypadku nie jest wykonalne bez zastosowania dodatkowej przetwornicy podwyższającej napięcie. 

Wyjściem z sytuacji - pośrednio - było zastosowanie przewodów o większym przekroju ale tutaj też pojawiły się ograniczenia. Użytkownicy, chcą mieć giętkie i cienkie kable zasilające, więc producenci wykorzystali to, że do linii danych nie trzeba przewodów o dużej średnicy i zaczęli produkować przewody z różnymi średnicami, zasilające - grubsze, linie danych - cieńsze. To lekko pomogło ale mało. Rosnące zapotrzebowanie na energię wymusza stosowanie coraz większych akumulatorów i trzeba było wymyślić coś lepszego aby kable nie miały średnicy po 8mm (łącznie, nie jeden przewód :P ). Z pomocą przyszła technologia szybkiego ładowania, która jest bardzo prostym pomysłem. 

Jak działa QC (z dowolną numeracją), otóż układ ładowania w urządzeniu, monitoruje napięcie i prąd ładowania. Jeśli prąd, który powinien być dostarczony jest mniejszy to wysyła komendę do ładowarki aby podniosła napięcie. Napięcie wzrasta aż do momentu osiągnięcia wymaganego prądu ładowania. W MI5S i QC3 jest to wartość około 2.7A - tyle jest w stanie obsłużyć układ ładowania i do tylu podniesie napięcie ładowarki aby taki prąd uzyskać. I teraz najważniejsza zaleta takiego sposobu ładowania. Przekrój przewodów dalej zostaje na poziomie 28 AWG ale można naładować akumulator :) bo już przy napięciu ładowarki podniesionym do 6.25V i pobieranym z niej prądzie 2.7A spadek napięcia wynosi 1.4V ale napięcie na wejściu układu ładowania to 4.8V co pozwala elektronice ładować akumulator prądem 2.7A i naładować go do pełna w krótkim czasie.

Tak w skrócie można opisać szybkie ładowanie. Zakres napięć sięga 12V więc można spokojnie stosować długie przewody o małych przekrojach, najwyżej ładowarka podniesie bardziej napięcie aby zapewnić prąd ładowania. Dlatego też nie ma specyfikacji kabli dla QC - nie jest to potrzebne.

Mam nadzieję, że dzięki temu więcej osób zrozumie zasadę działania szybkiego ładowania. :)

Edytowane przez sp4ubw
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@sp4ubw - świetny, merytoryczny opis - teraz jest wszystko jasne, i aż śmiać się chce z tych wszystkich marketingowych ściem o "specjalnych kablach".

Szkoda, że większość "redaktorów" (w cudzysłowie, bo "pisać każdy może..." parafrazując p. Jerzego Stuhra :) )  portali technologicznych ogranicza się do suchych faktów dostarczonych w materiałach prasowych, a ciekawych opisów z wyjaśnieniem całego "know how" jak na lekarstwo (a przyznam, że od 2 dni szukam jakiś konkretów).

Dobrze , że są fora tematyczne i życzliwi ludzie :) Dzięki raz jeszcze - i jestem pewien, że nie jedna osoba skorzysta z Waszych porad.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Korzystając z okazji - jest jakaś opcja w telefonie, aby zobaczyć czy jest ładowany w trybie qc 3.0 ?

Bo coś mi świta, że widziałem wczoraj artykuł ze screenem z testów QC 3.0  i była w zakładce bateria jakaś opcja "Szybkie ładowanie" i procenty i przewidywany czas do 100%. Bawiłem się trochę zakładką "bateria" w Mi5s  podczas ładowania telefonu i pokazywało tylko "normalnie" % i po jakimś czasie przewidywany czas do 100%, ale żadnych opcji wyboru czy komunikatu o szybkim ładowaniu nie było.

Może to był jakiś screen z programu, albo specyfikacja danego modelu użytego w teście - nie mogę tego teraz znaleźć, pytanie czy w Mi5s widział ktoś może taką opcję ?

 

I drugi temat - kabel USB 2.0 i 3.0 - czy jest różnica jaki kabel podepniemy do ładowarki QC ? Bo jeśli dobrze zrozumiałem kolegę @sp4ubw to "wsio ryba" ?

Edytowane przez jaruone
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
  • Nezumi zablokował(a) ten temat
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...