Sign in to follow this  
ayahuasca

Ilość znaków w SMS - druga wiadomość tylko 145 znaków

Recommended Posts

Cześć, pisząc smsy korzystam tylko z alfabetu łacińskiego (i taki mam też domyślnie ustawiony w telefonie). Pierwsza wiadomość rzeczywiście mieści 160 znaków, ale jeżeli sms jest dłuższy to widzę informację, że drugi sms może już pomieścić tylko 160 znaków. Dlaczego tak się dzieje? Nie używam żadnych niestandardowych znaków. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

To temat tak stary, jak telefony oferujące wysyłanie długich wiadomości.

 

Tutaj wyjaśnione przez użytkownika twojepc.pl:

W jaki sposób działają długie SMSy:


Użytkownik wysyła jedną długą wiadomość zawierającą np. 760 znaków. Pierwotnie, aby napisać taki tekst należałoby 5-krotnie rozpoczynać nową wiadomość i wysłać 5 SMSów. Dzięki takim tzw. długim SMS piszemy wiadomość tworząc ją tylko raz a telefon nadawcy już sam dzieli je w odpowiedni sposób, aby odbiorca otrzymał jedną długą wiadomość. ”Długa wiadomość” jest dzielona w następujący sposób:
pierwszy SMS zawiera 160 znaków
2 SMS - 145
3 SMS - 152
kolejne części zawierają po 152 znaki

Sprawcą zamieszania jest tryb UNICODE odpowiedzialny za przesyłanie w SMS znaków narodowych (w wypadku języka polskiego są to następujące litery: ąęćłńóśźż) pomiędzy użytkownikami telefonów komórkowych (wspomniane w artykule słowo miś zawiera literę ś występującą tylko w j. polskim). Standard ten nie powstał z woli operatorów, lecz z woli Klientów. Telefon obsługujący tryb po napisaniu pierwszego znaku narodowego automatycznie przełącza się z trybu Alfabet GSM na tryb UNICODE. 

Jak działa tryb UNICODE? 
- pozwala na przesyłanie pomiędzy użytkownikami telefonów komórkowych wiadomości zawierającej polskie znaki narodowe (ąęćłńóśźż)
- przełączenie z trybu Alfabet GSM na tryb UNICODE następuje po wprowadzeniu pierwszego znaku narodowego 
- standard GSM nie przewidywał takiego rozwiązania. Tekst widoczny na ekranie jest kodowany tak, aby znaki z ekranu nadawcy pojawiły się w ten sam sposób na wyświetlaczu komórki odbiorcy. Zdefiniowanie takiej informacji powoduje, że do tekstu dodawana jest paczka informacji - ona zawiera 90 znaków.
- W efekcie, aby wysłać jedną wiadomość z polskimi znakami w trybie UNICODE tekst nie powinien przekroczyć 70 liter (90+70 = 160). Wiadomość dłuższa niż 70 znaków spowoduje, że zostanie wysłany długi SMS, czyli z telefonu do sieci zostanie wysłana wielokrotność SMS w zależności od ilości znaków w tekście.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this