Skocz do zawartości

Brak OIS


razu

Rekomendowane odpowiedzi

12 godzin temu, djcrazy napisał:

Z tego co tam widzę, to w dobrym świetle zdecydowanie (bez porównania!) lepszy od Mi5s jest Mi5, ale w słabym świetle - odwrotnie!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 25.10.2016 o 14:28, pajratus napisał:

... jestem przekonany że jak kolega Elderbary pobawił by się trochę w trybie manualnym  (i np. zmniejszył ISO, przymknął trochę przysłonę  i stabilnie utrzymał aparat )  to zdjęcia  wyglądały by znacznie lepiej...

 

 

No tak. zawsze zmniejszenie ISO daje mniej szumu ale nie zawsze można je zmniejszyć bo brakuje światła.

Przysłona jest na stałe. Nie ma opcji zmiany, jest na stałe największy otwór i tylko tak może być :)

MI5S nie może robić lepszych zdjęć od MI5 bo algorytm odszumiania jest taki sam i wychodzi kupa i tu i tu.

To obiektywna opinia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, sp4ubw napisał:

No tak. zawsze zmniejszenie ISO daje mniej szumu ale nie zawsze można je zmniejszyć bo brakuje światła.

Zastanawia mnie od dawna jedna rzecz, i to nie tylko w telefonach, ale w ogóle we wszystkim co fotografuje – dlaczego nie ma dostępnych niższych wartości ISO (niż te, które są). Przydałyby się szczególnie do filmowania w warunkach jasnego światła słonecznego. A nie ma ich. Zwykle 80 to min. i koniec. Wszyscy znamy problemy, jakie się wiążą ze stosowaniem zbyt wysokich wartości ISO. Ale jaki problem stanowią niższe, że ich nie ma?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@latet, ISO 100 wystarcza w zupełności. Przy takiej wartości w słoneczny dzień, przy przysłonie 1.4 jesteś w stanie robić poprawnie naświetlone zdjęcia o ile masz odpowiednio krótki czas. Jeśli nie to zawsze są szare filtry lub programowo obniżane ISO (standardowo do 50).

Fakt, zdarza mi się robić też przy ISO 50 czasami i F1.4 ale to marginalne przypadki. :)

Edytowane przez sp4ubw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, sp4ubw napisał:

@latet, ISO 100 wystarcza w zupełności. Przy takiej wartości w słoneczny dzień, przy przysłonie 1.4 jesteś w stanie robić poprawnie naświetlone zdjęcia o ile masz odpowiednio krótki czas. Jeśli nie to zawsze są szare filtry lub programowo obniżane ISO (standardowo do 50).

Fakt, zdarza mi się robić też przy ISO 50 czasami i F1.4 ale to marginalne przypadki. :)

Fakt, jeśli chodzi o zdjęcia, to krótszy czas jest zwykle wystarczająco dobrym rozwiązaniem. Gorzej jednak sprawa ma się z filmami - tam zbyt krótki czas naświetlania pojedynczej klatki powoduje, że ruch wygląda sztucznie, skokowo. Nie jest to przyjemne dla oka. Rozwiązaniem są filtry szare. Ale trzeba je mieć (albo mieć leoszy sprzęt, w który są wbudowane), nie są one przesadnie tanie, nie są tak wygodne jak zmiana ISO. No i tu moje pytanie - dlaczego nie ma niższych ISO? Myślę, że tu chyba też istnieje jakaś technologiczna bariera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, Adamcom napisał:

Cytuję:

Czułość ISO od dołu ograniczona jest jednak prądem wzbudzenia. Nie będę próbował przedkładać tu teorii półprzewodników, ponieważ minęło już kilka dobrych lat od ostatniego razu kiedy zgłębiałem ten temat, ale w dużym skrócie chodzi o to, że poniżej jakiegoś napięcia i natężenia prądu elektrycznego matryca po prostu nie będzie działać.

Z racji tego, że konsumenci przyzwyczajeni są do czułości ISO 100 jako bazy aparaty w których matryce są bardziej czułe (wymagają większego prądu wzbudzenia) często sztucznie obniżają czułość z np. ISO 200 do ISO 100 już na drodze sygnału cyfrowego. Efektem tego jest zmniejszenie dynamiki obrazu na niższej czułości – na szczęście często jest to wartość mniejsza niż 1 EV, więc zwykłe prześwietlenie zdjęcia przy ISO200 nie da nam identycznego efektu (ale oczywiście zależy to od aparatu).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do ois to bym now panikowal. Swego czasu miałem g4 z ois i iPhone 6s bez tego. W pochmurny dzień biegnący pies w tym samym momencie wyszedł dużo gorzej na g4.

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka



OIS raczej dotyczy ruchu telefonu a nie obiektu fotografowanego

Wysłane z mojego Redmi Note 3 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, tom.k napisał:

Robiłem z ręki która mega stabilna nie była.

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka
 

OIS jest przede wszystkim do filmów. W filmach różnica jest ogromna. W przypadku zdjęć OIS może trochę pomóc, ale tylko w pewnym przedziale warunków,

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I mam MI 5S ;) ROM to na razie nieruszany (nawet data nie przeskoczyła z 1970r) stable 8.0.10.0 vs MIUIPolska  6.10.27 w MI 5
Zdjęcia robione są o ok 1:00 w nocy z ostrością ustawioną na maksymalną, telefony osadzone w tripodzie za dychę przed brudną szybą ;)

MI 5S --- MI 5

ISO 100, czas ekspozycji 32s
IMG_19700124_191307.jpg IMG_20161101_005739.jpg

ISO 1600, czas ekspozycji 8s
IMG_19700124_191516.jpg IMG_20161101_005821.jpg

ISO 3200, czas ekspozycji 2s
IMG_19700124_191601.jpg IMG_20161101_005904.jpg

ISO 800, czas ekspozycji 16s
IMG_19700124_191807.jpg IMG_20161101_010810.jpg

Szczerze mówiąc jestem w szoku że udało mi się niemal identyczny kadr ustawić :D ogólnie nie ma co komentować... oczywiście ustawienia raz jeszcze przeleciałem i wszystkie są identyczne, test zdaje się będę musiał powtórzyć po instalacji MIUI Polska na MI 5S bo wygląda to naprawdę nędznie... matryca większa, pixeli mniej a okazuje się że jasność niemal identyczna a szczegółowość wręcz leży. W razie co mogę oryginalne pliki gdzieś wrzucić. (ale widzę że kompresji zdaje się nie ma)

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiedziałem, że tak będzie, ale niektórzy uparli się, że przecież nowszy sensor = lepsze zdjęcia. :) Po przybliżeniu jest taka ziarnistość (Mi5S), że głowa mała. No, ale w dobrym oświetleniu pewnie wersja ,,S'' wypada lepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oba robią fatalne zdjęcia :(

Aż boli jak się na to patrzy, a że na dworze cały czas szarówa więc do  wiosny  nikt nie wrzuci tu ładnego zdjęcia z Mi5S :)  ,

Porównując to do samsunga s7 to nawet nie ma co porównywać (to jest bardziej jak przepaść ! a miało być na równi). ehhh. A tak bardzo chciałem kupić sobie xiaomi 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Podrzucam Wam link do filmiku z koncertu Martina Garrixa w Krakowie, który nagrałem moim Mi5s w 4k (bez stablizacji). Po włączeniu stabilizacji i FullHD przy zoomowaniu miałem taki sam efekt drgania jak w 4k, a jakość video wiadomo gorsza.. dlatego cały koncert poszedł w 4k :) Jak dla mnie bomba :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, latet napisał:

Dźwięk bardzo słaby, obraz do przyjęcia jak na takie warunki...

Dźwięk rzeczywiście mógłby być lepszy, ale z doświadczenia wiem, że nie wiadomo czego od telefonów nie można wymagać. W Mi5 mojej siostry audio z innego koncertu brzmi o wiele gorzej. Liczę na jakąś aktualizację usprawniającą aplikację aparatu, żeby te zdjęcia nocne lepiej wyglądały :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dźwięk rzeczywiście mógłby być lepszy, ale z doświadczenia wiem, że nie wiadomo czego od telefonów nie można wymagać. W Mi5 mojej siostry audio z innego koncertu brzmi o wiele gorzej. Liczę na jakąś aktualizację usprawniającą aplikację aparatu, żeby te zdjęcia nocne lepiej wyglądały 

PODOBNO w miui 9 mają popracować nad aparatem

Wysłane z mojego X-PRO przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Salvaro napisał:

Podrzucam Wam link do filmiku z koncertu Martina Garrixa w Krakowie, który nagrałem moim Mi5s w 4k (bez stablizacji). Po włączeniu stabilizacji i FullHD przy zoomowaniu miałem taki sam efekt drgania jak w 4k, a jakość video wiadomo gorsza.. dlatego cały koncert poszedł w 4k :) Jak dla mnie bomba :)

Jakość obrazu nawet fajna ale to szarpanie obrazu spowodowane brakiem stabilizacji to koszmar. Patrze na takie wideo i nic innego nie widzę tylko te szarpnięcia , już lepsza dla mnie gorsza jakość i pixeloza niż takie coś. 

Przy zdjęciach brak stabilizacji to dla mnie żaden problem ale w wideo to naprawdę niezbędna funkcja.

12 godzin temu, m4ci3k_sz napisał:


PODOBNO w miui 9 mają popracować nad aparatem

Patrząc  na zdjęcia wieczorne z Google Pixel to maja nad czym popracować w Mi5S a  że to ten sam sensor  to i mają z czego wycisnąć świetna jakość zdjęć, bardzo na to liczę i oby to była prawda! . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie nagranie w dobrej jakości można teraz bez problemu stabilizować w programie. W FullHD miałem dokładnie takie same szarpnięcia przy zoomowaniu jak tutaj, stabilizacja działała w miarę dobrze tylko bez zooma. Starałem się trzymać rękę stabilnie, dlatego ruchy nie są wielkie i program fajnie to obrobi (i tak jestem pod wrażeniem, że nagrałem takie video podrygując w rytm muzy :P ) Wstawiłem filmik bez obrabiania, żeby pokazać Wam jak jest ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, pajratus napisał:

a masz może filmik nagrany w fullhd z programową stabilizacją bez zoomowania? Nie oszukujmy się cyfrowy zoom to jest prawie że zbędny bajer.

Wiesz jakieś zdjęcia z koncertu też możesz wrócić , zdjęć porównawczych nigdy za dużo.

 

 

Wiadomo, jeśli ktoś chce mieć optycznego zooma to bierze profesjonalną kamerę, a nie telefon. Cyfrowy w 4k wydaje mi się, że nie wypadł najgorzej, a przynajmniej od razu widać bliżej to co chciałem zobaczyć bez zabawy w programy :) 

Video w FullHD niestety już nie mam, ale wstawiam kilka zdjęć zrobionych w dzień, wieczorem i na koncercie.

IMG_20161127_114102.jpgIMG_20161127_143104.jpg

IMG_20161127_144847.jpgIMG_20161127_161101.jpg

IMG_20161127_162845.jpgIMG_20161127_200919_HHT.jpg

IMG_20161127_213101.jpgIMG_20161127_213114.jpg

Edytowane przez Salvaro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, pajratus napisał:

Patrząc  na zdjęcia wieczorne z Google Pixel to maja nad czym popracować w Mi5S a  że to ten sam sensor  to i mają z czego wycisnąć świetna jakość zdjęć, bardzo na to liczę i oby to była prawda! . 

Naiwnych / optymistów, widzę, nie brak.

@Salvaro Czy możesz sprawdzić jakie FPS-y masz w tych filmach 4K z tego telefonu? Od biedy wystarczy mi średni, ale jesli to możliwe to także min i max. Na pececie najlepiej programam 'MedaInfo' – wygląda to jak na załączniku (w tym przypadku widać to cholerne ograniczenie do ~26 fps na Mi5).

Tworzenie nowego tematu - Forum MIUIPolska.pl  MIUI, Xiaomi, poradniki i aktualności - Mozilla Firefox 2016-11-026.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...