Skocz do zawartości

Brak OIS


razu

Rekomendowane odpowiedzi

Zastosowano DIS wykorzystując lepsze właściwości matrycy ale ten układ nigdy nie zrekompensuje prawdziwego OIS. Co więcej ... może być tak, że fotki wcale nie będą lepsze a mogą być gorsze w kiepskich warunkach ekspozycji. To się okaże. 

Edytowane przez Adamcom
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tych telefonach są porządne aparaty tylko od strony oprogramowania to kuleje. Czy coś się poprawi trudno powiedzieć ważne, że jest  szybszy od Mi5 tylko po co skoro on i tak jest szybki. Zamiast podkręcić Mi5 od strony oprogramowania to robi się wyścig na cyferki kosztem podczerwieni, braku ois. I co raz częściej słyszę, że Mi5 to flagowiec taki jak Galaxy S7. Niech porównują dalej do flagowców to za dwa lata ceny też będą jak u flagowców.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Piotr napisał:

Jakość wideo i zdjęć porażka, w porównaniu do S6+

Ciekawe w którym Mi wstawią porządny aparat foto.

Frustrujące, no nie? Ale jak Mi5s i tak wypada pod tym względem rewelacyjnie w porównaniu do Mi5s Plus. Zobaczcie video tu:

https://miuipolska.pl/forum/topic/17233-xiaomi-mi-5s-plus-unboxing-pierwsze-wrażenia/?do=findComment&comment=253253

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powyższy test pokazuje przerost formy nad treścią. Dwa aparaty i dla niektórych mogłoby się wydawać, że telefon mający 13MP będzie robić lepsze zdjęcia od zwykłej "S" (12MP). Problem jest taki, że wersja Plus ma gorszy aparat i nie ma w nim tej samej matrycy, co mniejszy model. W zasadzie to sam nie wiem, co oni tam umieścili - trochę szukałem i nie znalazłem, ale nieszczególnie się tym przejmuję.

Na necie stoi info, że zwykła S ma matrycę, w której rozmiar pojedynczego piksela wynosi 1.55 µm zaś w wersji Plus 1.12 µm.

Sprawa numer dwa to brak OIS. DIS nigdy nie będzie tak dobre co OIS, więc wielka szkoda, że go zabrakło. W nocy widać mnóstwo szumu i jest niezła kaszanka. :) Nawet frontowego aparatu nie poprawili względem zwykłej Mi5, więc kolejny fail z ich strony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, zunio84 napisał:

W tych telefonach są porządne aparaty tylko od strony oprogramowania to kuleje. Czy coś się poprawi trudno powiedzieć ważne, że jest  szybszy od Mi5 tylko po co skoro on i tak jest szybki. Zamiast podkręcić Mi5 od strony oprogramowania to robi się wyścig na cyferki kosztem podczerwieni, braku ois. I co raz częściej słyszę, że Mi5 to flagowiec taki jak Galaxy S7. Niech porównują dalej do flagowców to za dwa lata ceny też będą jak u flagowców.

Wygląda na to że Mi5s jest wykastrowaną wersją Mi5 :) Szybkość, no właśnie po co?

Co do aparatu, to nie da się wytłumaczyć tego szumu na zdjęciach słabym oprogramowaniem. Można programowo usunąć szum, tyle że szczegóły padną i będzie mydło powidło. Aparat jak na flagowca jest słabiutki i soft tego nie zmieni. Natomiast racja że zacinki w nagrywanym obrazie to na 75% wina niedopracowanego softu/systemu. Tu jest jeszcze szansa.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niestety wyszło jednak, że  zastosowany lepszy moduł aparatu z fajną matrycą zmarnowano na stabilizację cyfrową a to znaczy  szybkość kosztem, jakości i czułości ISO oraz pogorszeniem innych nastawów parametrów ekspozycji dla priorytetu i wymagań tego układu. Nie ma się co dziwić, że są szumy.  Jest takie przysłowie "Zamienił stryjek ......."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Elderbary nie poruszone? Ale kiedy są nie poruszone? W dobrych warunkach oświetleniowych czy złych? Przy niższym czasie naświetlania niż 1/250 zdjęcia nie będą poruszone, a przy słonecznych dniach te czasy są jeszcze mniejsze nawet 1/2000. OIS sprawdza się w długich czasach naświetlania i w kręceniu filmików. Aparat w Mi5s to sensor IMX378 ten sam co w Google Pixel i jest lepszy niż sensor zastosowany w Galaxy S7 ale podejście Samsunga do zoptymalizowania softu względem możliwości sensora jest na innym poziomie niż to ma miejsce w Xiaomi.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Elderbary będę Ci osobiście wdzięczny, jeśli zrobisz sobie jakiś krótki spacerek z aparatem. :) Domniemam, że kupiłeś wersję Silver. Nie przeszkadzają Ci te czarne bordery dookoła wyświetlacza? Bo ja tak się właśnie zastanawiam, czy czekać na wersję Grey, czy brać Silver.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, Elderbary napisał:

Jutro jadę w góry więc porobię sporo fotek. Czarna obwodka jest taka jak przy mi5 i jest ona niezbędna ze względu na mikro ramki. Mi to nie przeszkadza, telefon mi się podoba i liczyłem się z tym :)

Sent from my MI 5s using Tapatalk
 

Super, zatem miłej i bezpiecznej wycieczki. Na fotki czekamy z niecierpliwością. Zastanawiam się właśnie, czy zamawiać już Mi5 czy Mi5S ze względu na ten aparat ;) . Nie ukrywam, że pewnie pomoże mi to w wyborze. Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety pogoda nie dopisała ale zdjęcia zrobione :)https://drive.google.com/folderview?id=0B7KWZF6UwzyGeWNQcjMwMTFyTmc

Zdjęcia robione na automacie bez jakiś przygotowań. Jednak w słabszych warunkach zdjęcia nie zachwycają. Miejcie też na uwadze ze zdjęcia w górach były robione w mgle
Sent from my MI 5s using Tapatalk



Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te zdjęcia nie są takie słabe! (no dobra niektóre zwłaszcza te w sklepie są  bardzo słabe ale ogólnie nie jest źle )

Trafiłeś szarą burą i ponurą pogodę i dla tego tak wyglądają. Zdjęcie z mglą np. bardzo dobre. Żaden aparat w telefonie w takich warunkach nie zrobi dobrych zdjęć. Ba żaden kompakt nawet za 2000  nie zrobi.

Tu trzeba dużo większej matrycy (fizycznie), żeby poradzić sobie z takim niedoborem światła (stabilizacja w niczym by nie pomogła) , może zdjęcia z Samsunga S7 na pierwszy rzut oka były by lepsze , ale też nie miały by wiele wspólnego z tym jak to naprawdę wyglądało.

Czekam na więcej normalnych (takich od ludzi) zdjęć z tego telefonu, bo też zastanawiam się czy warto dokładać do 5s a ten aparat to dla mnie cały czas niewiadoma.

Cholera może dopracują trochę ten soft od aparatu, bo sensor ma potencjał a xiaomi w końcu weszło na rynek ze swoją linią aparatów micro 4/3 więc musi się poduczyć sporo w kwestii fotografii (chyba że nie chcą  mieć za dobrego aparatu w telefonie żeby nie robić sobie wewnętrznej konkurencji :) ) . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten moduł aparatu ma potencjał i on jest dlatego wykorzystywany ale na poczet cyfrowej stabilizacji. Nastawy ekspozycji w tym układzie zawsze będą dążyć w stronę głównie szybkości czasu naświetlania i raczej wyższego ISO co się odbywa kosztem jakości zdjęć patrząc na wszystkie zależności nastawów parametrów cechujące dobrze zrobione zdjęcie w danych warunkach. Lepsza matryca ale bez OIS w takim wypadku nie da jakości jakiej można by było się spodziewać po niej, gdy rządzić będzie DIS szczególnie w słabszych warunkach pogodowych lub braku odpowiedniego oświetlenia. I bardzo dobrze że pogoda była szaro- bura i ponura bo pokazała co potrafi ten aparat, szkoda, że fotki  typowo statyczne bez poruszających się osób lub obiektów.  To że MI5S jest nowszym modelem wcale nie oznacza, że zaraz totalnie wszystko na siłę musi być w nim wyraźnie lepsze.

Edytowane przez Adamcom
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  Zgadzam się ... bo lepsza matryca wcale nie oznacza lepszych zdjęć.  Szczególnie w zastosowanej koncepcji przez Xiaomi  nie wyszło to na dobre i mówię tu o zdjęciach a nie robieniu ładnych obrazków w idealnych warunkach bo nie tym ocenia się możliwości w fotografii a tendencja na forum jest taka, że czeka się i szuka wręcz za wszelką cenę dowodów że musi być odwrotnie i będą pojawiać się takie fotki, które raczej z uwagi na specyfikę danych warunków ekspozycji wyjdą świetnie i to będzie zasadniczy argument wyższości MI5S w tej materii, mimo że dotychczasowe przedstawiane fotki w średnich warunkach mówią co innego.  Nie zawsze nowsze jest lepsze tylko, że cyferki robią w głowach swoje zasłaniając rzeczywiste realia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Adamcom napisał:

 a tendencja na forum jest taka, że czeka się i szuka wręcz za wszelką cenę dowodów że musi być odwrotnie i będą pojawiać się takie fotki, które raczej z uwagi na specyfikę danych warunków ekspozycji wyjdą świetnie i to będzie zasadniczy argument wyższości MI5S w tej materii, 

Wiesz równie dobrze można napisać że użytkownicy MI5 będą za wszelką cenę wyszukiwać słabe zdjęcia z MI5S żeby udowodnić że ich telefon nie robi gorszych zdjęć

Ja czekam na dalsze zdjęcia z MI5s bo jestem przekonany że jak kolega Elderbary pobawił by się trochę w trybie manualnym  (i np. zmniejszył ISO, przymknął trochę przysłonę  i stabilnie utrzymał aparat )  to zdjęcia  wyglądały by znacznie lepiej. W tym telefonie kuleje coś w oprogramowaniu aparatu a to może na szczęście za jakiś czas się zmienić nowym softem. Google Pixel z tym samym sensorem radzi sobie znacznie lepiej.

Nie mowie że MI5S ma na pewno lepszy aparat od MI5 ale chętnie poczekam na obiektywne testy i powiem szczerze pewnie wtedy zdecyduje który z nich zakupię.

 

 

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Nic nie piszę o MI5 i nie robię  porównań mimo, że go mam a tylko piszę niezależnie i specjalnie laicko o nowej zastosowanej matrycy z której powinny wychodzić innej jakości zdjęcia, lepsze i wyjaśniam dlaczego nie wychodzą bo trochę w fotografii siedzę. Widać to na upublicznionych w wątku przez użytkowników przykładach. Nie trzeba wyszukiwać  żadnych słabszych zdjęć, bo wszystkie są podobne i nie mówię tu o błędach popełnianych przy fotografowaniu a odzwierciedlaniu jakościowym obrazu przez urządzenie nie mówiąc już o innych np. tonalnych sprawach czy kompresji.  Te lepsze na co już niektórzy zwrócili uwagę wychodzą  w bardzo dobrych warunkach i nie ma co  tu analizować, nawet podpierać i sięgać do histogramów czy chociażby zwykłych metadanych exif by to zauważyć. Nie trzeba też odwracać kota ogonem bo nie o taki obiektywizm tu chodzi a rzeczywistość zwykłego użytkownika robiącego fotki jak to się mówi z ręki tu i teraz, niezależnie od pogody pory dnia i roku  oraz  "starannego trzymania" telefonu. Zwyczajnie w kiepskich warunkach ten aparat sobie nie radzi. Nie od dziś wiadomo, że takie warunki są najlepszym obiektywnym testem i sprawdzianem  a nie wyszukane warunki idealne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sensor to jedno, a czy Xiaomi go wykorzysta to już druga sprawa. Raczej nie nastawiałbym się raczej na jakąś ogromną aktualizację, która nagle usprawniłaby aparat o 100%. :)

Ja na tym linku ogólnie widzę, że zdjęcia są rozmazane już przy delikatnym przybliżeniu. Szumy są, a gdy brakuje trochę światła to robi się młyn... I to już nie chodzi nawet o pogodę, bo - owszem, na Hawajach w słonecznym miejscu zrobimy ładne zdjęcie - wystarczy, że zabraknie światła i są już problemy. A stabilizacja optyczna daje wiele, tym bardziej właśnie w trudnych warunkach oświetleniowych, więc poczekajcie tylko na takie zdjęcia. Wynik zapewne będzie jasny ;) .

Moim zdaniem nie ma się czym zachwycać, że Pixel ma taki sam sensor. Zapewne nie jest to kwestia oprogramowania, ale budowy całego mechanizmu. Albo więc Google ma naprawdę ogromne doświadczenie, albo Xiaomi nie potrafi się za to zabrać. Zresztą, ci drudzy nigdy nie stawiali raczej na fotograficzne zabawki, ale tu musi być coś na rzeczy, skoro dwa telefony teoretycznie potrafią prawie tyle samo, a jeden drugiego pod tym względem bije na głowe ;) Mi5 robi zdjęcia bez szału i trzeba to przyjąć do wiadomości. Zresztą cena urządzenia nie bierze się z kija jak to się niektórym wydaje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sensor sensorem, oprogramowanie oprogramowaniem, ale niesamowicie ważna jest też cała optyka. I nie chodzi mi tu tyle o ostrość czy jasność, ale o to, jak bardzo spada kontrast, gdy robi się zdjęcie "pod światło" (nawet gdy źródła światła nie ma w samym kadrze). Np. w moim Redmi Note LTE i Redmi 3s jest to dla mnie duży problem, ale np,. stary Mi2s (w swoim czasie wszak flagowiec) wypada pod tym względem o wiele lepiej. Różnica jest drastyczne i widoczna bez powiększania zdjęcia. I moim zdaniem to jest skandalicznie niedoceniany parametr (rzadko pokazywany w testach, rzadko się o nim dyskutuje) w stosunku do wielkiego wpływu na jakość zdjęć wykonywanych w pewnych warunkach (niby w specyficznych, ale w praktyce - często występujących).

Chętnie bym takie testy zobaczył, z tym że one mają sens tylko gdy są porównawcze. Pojedynczne zdjęcie nic nie powie w zasadzie. No i oczywiście "szybka" w każdym testowanym telefonie musi być tak samo idealnie wyczyszczona....

I tu pojawia się kolejny ważny a niedoceniany aspekt – położenie obiektywu w obudowie i wynikająca z tego podatność na przypadkowe dotknięcia. Co nam z lepszej optyki, jeśli aparat jest w takim miejscu telefonu, że będziemy go częściej brudzić (a wyczyścić nie zawsze jest czym i nie zawsze jest czas)...

Na dobre zdjęcie składa się masa czynników. Każdy ma wpływ, każdy w innym stopniu. Często zapominamy o ważniejszych, a skupiamy się przesadnie na tych mniej ważnych.

Choćby ten OIS. Co da najlepszy OIS jeśli aparat ma problemy z celnością i sprawnością autofocusa? To tak jakby się martwić brakiem ABS w samochodzie, który i tak nie pojedzie bo ma przebite opony... :)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, dave napisał:

Moim zdaniem nie ma się czym zachwycać, że Pixel ma taki sam sensor. Zapewne nie jest to kwestia oprogramowania, ale budowy całego mechanizmu. Albo więc Google ma naprawdę ogromne doświadczenie, albo Xiaomi nie potrafi się za to zabrać. Zresztą, ci drudzy nigdy nie stawiali raczej na fotograficzne zabawki, ale tu musi być coś na rzeczy, skoro dwa telefony teoretycznie potrafią prawie tyle samo, a jeden drugiego pod tym względem bije na głowe ;) Mi5 robi zdjęcia bez szału i trzeba to przyjąć do wiadomości. Zresztą cena urządzenia nie bierze się z kija jak to się niektórym wydaje.

Warto przypomnieć że ten Pixel (produkcji HTC a nie Googla) został przetestowany przez moim zdaniem obiektywnych specjalistów z DxOMark https://www.dxomark.com/Mobiles i wg. nich Pixel na tą chwilę jest najlepszym telefonem fotograficznym. Tu wychodzi doświadczenie inżynierów HTC po ich tegorocznym flagowcu HTC 10 który jest rzekomo na równi z m.in SGS7.

Mimo wszystko MI 5/MI 5S ma obecnie jeden z najlepszych aparatów na rynku gdzie jednocześnie telefon jest najtańszy w półce do której jest porównywany i to często ponad dwukrotnie. Nie ma się tutaj co spinać ;)

Co do optyki też racja, MI5 jest o tyle lepszy od np. MI4 że nie muszę myśleć o tym w ogóle... to szkiełko bodajże jest szafirowe czy coś ale wystarczy że noszę telefon w kieszeni a szybka jest perfekcyjnie czysta zawsze, po MI4 przez dobrą chwilę miałem nawyk wyciągania telefonu i czyszczenia obiektywu przed uruchomieniem aparatu ale już mi przeszło :) jeśli o to chodzi to chyba żaden flagowiec z tym nie ma problemu (przynajmniej nowy), zobaczymy z czasem komu się zacznie optyka rysować szybciej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Ari93 napisał:

zobaczymy z czasem komu się zacznie optyka rysować szybciej...

W teście, którego wyniki tu wklejam, szybki wszystkich urządzeń były (i są) w idealnym stanie, idealnie czyste.

Sorry za "atrakcyjny" temat zdjęcia, ale chodziło o to, że tuż akurat tuż nad oparciem sofy zaczynało się bardzo wtedy jasne od słońca okno (nie widać go, ale widać efekty jego obecności). Ciekawe, że odwrotnie proporcjonalne do ceny urządzenia ;)

Czwarte zdjęcie to nie telefon, ale (dla porównania) kompaktowy aparat Sony HX-50 (średniawy raczej jakościowo).

1-Redmi-3s.jpg

2-Redmi-Note-LTE.jpg

3-Mi2s.jpg

4-Sony-HX-50.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@latet faktycznie, zaskakująco dobrze wypada tutaj MI2s. Ogólnie zamawiam znajomemu MI 5S, postaram się też zrobić jakieś fotki porównawcze również w nocy i przy pomocy tripoda z aliexpress za parę złotych ;d z 32 sekundowym czasem naświetlania idzie zrobić w nocy już coś fajnego... ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, Ari93 napisał:

Warto przypomnieć że ten Pixel (produkcji HTC a nie Googla) został przetestowany przez moim zdaniem obiektywnych specjalistów z DxOMark https://www.dxomark.com/Mobiles i wg. nich Pixel na tą chwilę jest najlepszym telefonem fotograficznym. Tu wychodzi doświadczenie inżynierów HTC po ich tegorocznym flagowcu HTC 10 który jest rzekomo na równi z m.in SGS7.

To zależy... Niektóre pozycje bym poprzestawiał i dziwne jest to, że HTC10 wypada tak samo. Oczywiście liczy się ocena końcowa, więc w niektórych aspektach jest gorszy i lepszy, ale podsumowanie jest najważniejsze. Zresztą... Dziwne jest to, że serwisy tak bardzo powołują się na tę stronę. Sam ją często odwiedzałem, ale potem zacząłem głęboko wątpić.

A tutaj polecam filmik na ten temat

kto chce, niech sobie obejrzy (od 30 sekundy) ;) . Czekam tylko z utęsknieniem na to, czy wezmą pod lupę właśnie Mi5S. Od telefonów nie ma co wymagać, ale ostatnio bardzo ceni się ich możliwości fotograficzne. Jeśli czytam i widzę, że jeden telefon cyka niezłe, ostre zdjęcia, a drugi rejestruje mnóstwo szumów to chyba nie trzeba tu żadnych słupków czy wykresów. :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...