Skocz do zawartości

Nowy RAM, o co może mu chodzić?


ZduneX25

Rekomendowane odpowiedzi

Mam płytę ASRock 990FX Extreme 3 i miałem na niej dwie kości GOODRAM po 4gb. GOODRAMy dzialały w slotach A1 i A2, Wymieniłem na kingston hyperx fury 1866 cl10, 1.5V, które od początku nie chciały działać w singlu, ok spoko sprawdziłem w dualu i działają zarówno na A1 + B1 oraz A2 + B2, dobra dokupiłem jeszcze 2 kości takie same kingston hyperx fury 1866 cl10, 1.5V. Wkładam 4 i komp nie startuje, na każdej z osobna działa, działają też same 2 nowe w dualu. Jak to ogarnąć?

Przywracałem już bios, bo po włożeniu wszystkich 4ech to nawet na dwóch już nie działał, ale to nie pomogło dalej mam max 2x4 w dualu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

GOODRAM był cl9, ale szedł do żyda, więc pomyślałem ryzyk fizyk, zadziała lub nie, ale działało tylko windows pokazywał ram 16, dostępne 8. No i bios na auto czytał wszystkie 4 jako 1333, jak pozbyłem się GOODRAMów, zrobiłem load uefi defaults i bez problemu wczytało obie kostki na 1866. Potem tylko chciałem dołożyć jeszcze 2 kostki i zaczęło się od bipania na dzień dobry. Dwie nowe i dwie też nowe (tydzień starsze) parami chodzą, ale w czteropaku już nie. Tylko jedno mnie ciekawi, jak robię mix jedna nowa druga starsza to też nie rusza, a to dokładnie te same modele. Bios świeży.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To wygląda że to z jednymi kośćmi jest coś nie tak w stosunku do pierwszych. Spróbuj jeszcze na innym kompie jak tak samo to na bank są inne nie te same. Niby parowanie a z drugą parą nie chodzą. Ja mam 970 extrime 4 i mam dokładne kości Kingston 1600 cl9 i wszystkie git. Nigdy nie miałem takiego przypadku. Coś z pamięciami jest nie teges.

Wysłane z mojego MI NOTE LTE przy użyciu Tapatalka



Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No mnie też to dziwi. Sprawdź na innym pc. Jak będzie dobrze to trzeba będzie szukać dalej. Jeszcze z tymi cl 10 mi mówi ,że coś z tym może być. Ja zawsze brałem cl 9 co komp składałem i nie miałem takiego przypadku. A jaka pamięć do sklepu tego nikt nie wie. Może trafiłeś na feler.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CL'ka tutaj nie ma znaczenia, tak samo częstotliwości, ja bym obstawiał, że procek może nie "wyrabiać"... Nie bez przyczyny w opisie procka na stronie producenta jest max pamięć oraz max częstotliwość... Ew. może wina leży po stronie zasilania w szynach? Może jedna z szyn jest uwalona? Nowe ramy, więc ja bym nie szukał problemu w nich... w końcu ram to nie część, która się jakoś psuje....

 

Reasumując, sprawdziłbym jeszcze dla pewności płytę, zasilacz i sam procek :D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaoszczędziłem trochę na ramie, bo i tak już mi kasy poszło na nowe bebechy, miałem cl9 fakt, ale 1333, także cl10 1866 i tak je przebija. Jakbym brał to samo (kingstony) w cl9 to by wyszło 100 drożej.

Każda szyna z osobna działa, w parach na dualu też, czyli wszystkie szyny są ok. Procek AMD FX8350.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

E tam. Nemezu istnieje coś takiego jak kręcenie procka. I poto się kupuje pamięci z większą częstotliwością i w amd to jest git bo nie ma blokady. Zdunex25 spróbuj tak wstaw jedne kości ustaw w biosie prędkość 1333 i potem wpakuj drugie. Wtedy obie pary powinny chodzić na 1333
Albo 1600 i tak te 1866 to maksymalna stabilna częstotliwość. A jeszcze jedno procka kręcisz czy na auto??
Wysłane z mojego MI NOTE LTE przy użyciu Tapatalka


  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, MD13 napisał:

E tam. Nemezu istnieje coś takiego jak kręcenie procka. I poto się kupuje pamięci z większą częstotliwością i w amd to jest git bo nie ma blokady. Zdunex25 spróbuj tak wstaw jedne kości ustaw w biosie prędkość 1333 i potem wpakuj drugie. Wtedy obie pary powinny chodzić na 1333
Albo 1600 i tak te 1866 to maksymalna stabilna częstotliwość. A jeszcze jedno procka kręcisz czy na auto??
Wysłane z mojego MI NOTE LTE przy użyciu Tapatalka
 

 

Co ma OC procka do obsługi danych częstotliwości i CL'ek przez procesor?

3minuty szukania i już mam info, że ten FX ma obsługę do 1866Mhz, ale tylko w single, w dualu już są przycinane zegary do 1600, co może być przyczyną, a co ciekawsze, masa osób zgłasza poważne problemy z uruchomieniem PC przy powyżej 8Gb RAM.

Ah no i, na tej płycie głównej, nie masz wielokanałowej architektury pamięci, masz 1 kanał, na którym lecą wszystkie RAMy, co też może mieć wpływ, producent zapewnia max 32Gb RAM na 4 slotach (max 8 na slot) więc, jeżeli nie rusza przy 32Gb(4x8) RAM 1866, winna jest albo MOBO, albo procek.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to kicha straszna. Częstotliwość jest ważna przy kręceniu procka. Inna sprawa jest to co znalazł nezumi. A swoją drogą to nie wiedziałem że przycina do 1600. Ja preferuję amd i standardowo wale pamięci 1600 nie kręcąc procka. Oczywiście jest mały zapas jak ktoś chce się pobawić.

Wysłane z mojego MI NOTE LTE przy użyciu Tapatalka



Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą, MD13 napisał:

No to kicha straszna. Częstotliwość jest ważna przy kręceniu procka. Ona jest to co znalazł nezumi. A swoją drogą to nie wiedziałem że przycina do 1600. Ja preferuję and i standardowo wale pamięci 1600 nie kręcąc procka. Oczywiście jest mały zapas jak ktoś chce się pobawić.

Wysłane z mojego MI NOTE LTE przy użyciu Tapatalka
 

OC procka nie ma nic wspólnego z OC zegarów na RAM'ie. Ja AMD nie lubię z 1 prostej przyczyny... Jest ubogie, wystarczy porównać sobie zastosowane technologie i możliwości odpowiednika od Intel'a. Intel'a może nie wykręcisz (zależnie od modelu), ale nie ma żadnych problemów czy to z RAM, czy z innymi podzespołami. AMD z procesorami się skończyło jakieś 10-12lat temu i do dziś się odbić nie mogą, stoją ciągle w miejscu, wydając ciągle ten sam procek, w tej samej technologii, jedyna szansa to ZEN, ale... po tym co pokazuje AMD ostatnio mam spore wątpliwości, a są moją jedyną "nadzieją" na to, że Intel zejdzie z cen chociaż o 5-10% :D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OC procka nie ma nic wspólnego z OC zegarów na RAM'ie. Ja AMD nie lubię z 1 prostej przyczyny... Jest ubogie, wystarczy porównać sobie zastosowane technologie i możliwości odpowiednika od Intel'a. Intel'a może nie wykręcisz (zależnie od modelu), ale nie ma żadnych problemów czy to z RAM, czy z innymi podzespołami. AMD z procesorami się skończyło jakieś 10-12lat temu i do dziś się odbić nie mogą, stoją ciągle w miejscu, wydając ciągle ten sam procek, w tej samej technologii, jedyna szansa to ZEN, ale... po tym co pokazuje AMD ostatnio mam spore wątpliwości, a są moją jedyną "nadzieją" na to, że Intel zejdzie z cen chociaż o 5-10% .

Dobra nie będziemy się kłócili co do amd vs intel. Nic z tego nie wyniknie. Ale coś w tym jest co mówisz tylko w to wszystko jeszcze wchodzi cena i konkurencja. Jak by nie patrzeć na polu bitwy zostaje oprócz dominującego Intela tylko amd. Bardziej dogorywa. A na całkowite przejęcie rynku przez Intela ja się jakoś nie zgodzę. Tylko w danych przedziałach cenowych amd coś znaczy a tak to intel przoduje to fakt. A ja kręcisz szynę to kręcisz częstotliwość pamięci jednocześnie czy nie?

Wysłane z mojego MI NOTE LTE przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, MD13 napisał:


Dobra nie będziemy się kłócili co do amd vs intel. Nic z tego nie wyniknie. Ale coś w tym jest co mówisz tylko w to wszystko jeszcze wchodzi cena i konkurencja. Jak by nie patrzeć na polu bitwy zostaje oprócz dominującego Intela tylko amd. Bardziej dogorywa. A na całkowite przejęcie rynku przez Intela ja się jakoś nie zgodzę. Tylko w danych przedziałach cenowych amd coś znaczy a tak to intel przoduje to fakt. A ja kręcisz szynę to kręcisz częstotliwość pamięci jednocześnie czy nie?

Wysłane z mojego MI NOTE LTE przy użyciu Tapatalka
 

Szyna pamięci=pamięć, tylko trzeba pamiętać, aby voltarze na szynach również podnieść no i o tym, że podnosząc częstotliwość, zwiększasz opóźnienia (CL) :P, OC procesora nie ma tutaj nic wspólnego, nie ważne, czy wykręcisz do 4/5/100, obsługiwane częstotliwości zostają takie same :P. Nikt się nie zgodzi, na monopol Intel'a, nawet fani/fanatycy danej firmy, ale AMD popełniło zbyt wiele błędów, zbyt wiele porażek mają za sobą, tyle razy próbowali się "odbić od dna", że to dno tylko pogłębili upadkami. Przydałby się 3 gracz na rynku i GPU i CPU, a AMD chyba na dobre by wyszło podzielenie firmy, na 2 różne, osobny zarząd od GPU i osobny od CPU, osobne finanse, osobne firmy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szyna pamięci=pamięć, tylko trzeba pamiętać, aby voltarze na szynach również podnieść no i o tym, że podnosząc częstotliwość, zwiększasz opóźnienia (CL) , OC procesora nie ma tutaj nic wspólnego, nie ważne, czy wykręcisz do 4/5/100, obsługiwane częstotliwości zostają takie same . Nikt się nie zgodzi, na monopol Intel'a, nawet fani/fanatycy danej firmy, ale AMD popełniło zbyt wiele błędów, zbyt wiele porażek mają za sobą, tyle razy próbowali się "odbić od dna", że to dno tylko pogłębili upadkami. Przydałby się 3 gracz na rynku i GPU i CPU, a AMD chyba na dobre by wyszło podzielenie firmy, na 2 różne, osobny zarząd od GPU i osobny od CPU, osobne finanse, osobne firmy. 

Oki a jak walniesz mnożnik z częstotliwością szyny?

No teraz podział No ciekawe. Dawne ati aż się łezka kręci.

Wysłane z mojego MI NOTE LTE przy użyciu Tapatalka

To jak zjechałem z częstotliwości to jest sens próbować kręcić z cl10 na cl9?

Według mnie nie. Ale możesz spróbować.

Wysłane z mojego MI NOTE LTE przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą, MD13 napisał:


Oki a jak walniesz mnożnik z częstotliwością szyny?

Wysłane z mojego MI NOTE LTE przy użyciu Tapatalka
 

nie kręcę RAM już od dłuższego czasu, nie powiem Ci jak to dokładnie wygląda, ale to się robi drobnymi kroczkami, masz ram 1600 np, to 1 krok, walisz 1866, następnie ustawiasz ciut więcej na V i zapisujesz, odpalasz PC i sprawdzasz, czy wystartuje i czy jest stabilnie i tak robisz, aż osiągniesz to, co Cię interesuje.

5 minut temu, ZduneX25 napisał:

To jak zjechałem z częstotliwości to jest sens próbować kręcić z cl10 na cl9?

Nie. Różnica będzie znikoma. Gdybyś zjechał z 1866 na 1333, to można by próbować, ale wtedy więcej stracisz niż zyskasz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wiem jak to się robi. Z tym że na amd masz dostępne odblokowane mnożnik i teraz wartości procka to mnożnik razy szyna. I tu dalej tak jak piszesz małymi kroczkami. Tyle że jak lepiej mieć pamięci 1866 i kręcić niż 1600. Bo ciężko będzie ukręcić stabilnie 1866 z 1600 ( No kwestia jeszcze jakie te ramy masz) a jak masz 1866 to masz margines błędu. Ja mam fx 8320 i jak dam na auto to ram wskakuje 1333. I teraz mogę kręcić szyną i mnożnikiem ale jak przekręce powyżej 1600 to wywala. ( No kwestia pamięci oczywiście) trochę się bawiłem kiedyś ale i tak auto mi wystarcza . W grach to i tak grafa głównie daje kopa.

Wysłane z mojego MI NOTE LTE przy użyciu Tapatalka



Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, MD13 napisał:

No wiem jak to się robi. Z tym że na amd masz dostępne odblokowane mnożnik i teraz wartości procka to mnożnik razy szyna. I tu dalej tak jak piszesz małymi kroczkami. Tyle że jak lepiej mieć pamięci 1866 i kręcić niż 1600. Bo ciężko będzie ukręcić stabilnie 1866 z 1600 ( No kwestia jeszcze jakie te ramy masz) a jak masz 1866 to masz margines błędu. Ja mam fx 8320 i jak dam na auto to ram wskakuje 1333. I teraz mogę kręcić szyną i mnożnikiem ale jak przekręce powyżej 1600 to wywala. ( No kwestia pamięci oczywiście) trochę się bawiłem kiedyś ale i tak auto mi wystarcza emoji13.png. W grach to i tak grafa głównie daje kopa.

Wysłane z mojego MI NOTE LTE przy użyciu Tapatalka
 

 

Mylisz pojęcia, przy kręceniu procka nie masz mnożnika szyny, a mnożnik zegara, standard jest x10 i tak się go zostawia, kręcisz same wartości zegara, to nie ma nic wspólnego z RAMem :P. Z każdego ramu, czy to 1333, czy 1600, wykręcisz stabilne 1866, gorzej z wyższymi wartościami.  Wywala Ci pamięć, bo nie podkręcasz Voltarzy, ew. ram jest stary/nie nadaje się do kręcenia (tańsze modele bez takowych możliwości, np. Kingoston miał serię, która kręciła się TYLKO do 1866, wyższe wartości zablokowane). Zależy od gry, średnio w grach, które mają odpowiednią optymalizację i bazują na pamięci ram (jak np. Dying Light) zysk między 1600 CL9, a 2400 CL10 to nawet 15% :). Oczywiście, ram najbardziej przydaje się przy programach jak autoCAD, czy modele 3D, Photoshop i inne programy do obróbki filmów/grafiki, pewnie przy programowaniu etc. też przydatne.

Polecam zabawę w programach do kręcenia grafiki, przy podkręceniu o 3-5% można uzyskać sporo FPS w niektórych grach :D.

53 minuty temu, ZduneX25 napisał:

Ja zmieniłem tylko częstotliwość na 1600, ale widać i opóźnienie się skręciło (mimo, że jest i było na auto):

dfd.png

Zmieniło się, bo ram może mieć profile już wgrane :P. Sporo tak teraz ma :P.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mylę pojęć chodzi mi o mnożnik zegara tak jak piszesz. A kręci się to i to aby uzyskać optimum. No ale to już jazda dla tych co kręcą zawodowo A reszta to tak jak piszesz dobre kości ram to podstawa No ale to kwestia kasy. Co do grafy to na kręceniu jej najwięcej można i najszybciej zyskać. Czyli tak jak piszesz.

Wysłane z mojego MI NOTE LTE przy użyciu Tapatalka


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Nezumi działało ładnie do wczoraj, wieczorem robiłem restart po instalacji aktualizacji i komp stanął, więc go rozebrałem, wyjąłem dwie kości i działa, włożyłem znowu 4 - działa, wyłączyłem poszedłem spać, teraz wróciłem z roboty chciałem odpalić stoi, znowu wyciągam ram i startuje... dałem teraz na 1333, 1600 może być za dużo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, ZduneX25 napisał:

@Nezumi działało ładnie do wczoraj, wieczorem robiłem restart po instalacji aktualizacji i komp stanął, więc go rozebrałem, wyjąłem dwie kości i działa, włożyłem znowu 4 - działa, wyłączyłem poszedłem spać, teraz wróciłem z roboty chciałem odpalić stoi, znowu wyciągam ram i startuje... dałem teraz na 1333, 1600 może być za dużo?

albo procek dalej nie daje rady ogarnąć 1600, albo jednak winna jest płyta, uwalone szyny lub niestabilne napięcia. Obstawiam raczej uwalone szyny, co jak co, ale procesory, nawet AMD nie są podatne na uszkodzenia, nie takie, a uwalić coś na płycie głównej nie jest trudno, wystarczy dotknąć płyty bez rękawiczek gumowych i już można coś uszkodzić. Próbowałeś obciążać ram? Wykorzystywać go w 100% przez dłuższy czas? W necie są chyba programy do tego typu zabiegów, są też programy do testowania RAM.

W sumie... Winny może być mostek północny... Problem z obsługą 4 kości...

 

Ah. No i 3 wyjście, kupić nową płytę, podpiąć, sprawdzić, czy hula i jak dalej będzie to samo, to zawsze można zwrócić w okresie 14dni :D.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie to całość jest nowa, bo po starym kompie została mi tylko obudowa. Chciałem zaoszczędzić jak widać nie tak gdzie powinienem, początkowo miałem brać sabertooth r2, ale był za drogi (nowy, 2 miesiące temu). Narzeczony siostry ma taką samą płytę i ma zamiar też rozszerzyć do 16 (4x4), także się okaże, bo procek też ma taki sam. Ja zawsze odpinam zasilanie zanim zacznę coś grzebać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasilanie jak zasilanie, ale wystarczy potrzeć rękami o spodnie, bluzę, cokolwiek, a potem dotknąć płyty i... już masz coś uszkodzone, nie na 100%, ale szansa jest spora. Przy montażu PC zawsze warto mieć obok siebie jakiś grzejnik lub cokolwiek metalowego co może odprowadzić ładunek elektrostatyczny, a najbezpieczniej, pracować w gumowych rękawicach lub takich przystosowanych pod ESD... Płyta za 400/500zł to nie "oszczędzanie" w tych pieniądzach już jest OK płyta, ale szczerze to ten AsRock jest nieopłacalny... Na moje to mostek walnięty, ale procka jednak wykluczać całkowicie nie będę... może ma jakąś wadę fabryczną i sobie nie radzi z 4 ramami...

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...