Skocz do zawartości

Uszkodzony wyświetlacz - którą część wymienić


Rekomendowane odpowiedzi

Wersja MIUI: MI2S

Jakim użytkownikiem jesteś? -- używam MIUI od pewnego czasu

Opis znalezionego błędu

Witam, nie wiem w jakim dziale opisać problem, ten wydawał mi sie najodpowiedniejszy.

Spadł mi telefon, pomimo dodatkowego pokrowca/plastykowa pokrywa tylniej klapki i screen protectora, coś się stało z wyświetlaczem. Ekran nie pękł, ale na wyświetlaczu widzę wyłącznie różnokolorowe pionowe cienkie linie. Dodatkowo jest jedna linia - niczym pęknięcie - półkolista, z boku.

Wygląda na to, że panel dotykowy działa - po odblokowaniu tel bocznym klawiszem, przeciągam palcem w miejscu gdzie się normalnie fon odblokowuje, kolory na ekranie się zmieniają. Gdy przesuwam palcem jakbym zmieniał strony prawo-lewo, widać że paski się przesuwają prawo/ lewo. Czyli dotyk działa.

Pytanie - co padło? Digitizer, LCD?

Sam digitizer jest sporo tańszy niż cały zestaw z LCD, który jest oryginalny. Jakieś sugestie?

Logcat

Dodatkowe informacje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ekran składa się z 2 częsci:

- szybki + dotyk

- wyświetlacz

W Twoim przypadku masz 2 opcje:

tania, ale ryzykowna i dość trudna: kupujesz sam wyświetlacz, odklejasz go od dotyku, naklejasz na nowy wyświetlacz i składasz. W między czasie mnóstwo zabawy z klejem. Ryzyko zbicia szkła.

trochę droższa, ale dziecinnie prosta: kupujesz cały przedni panel, np tu http://www.aliexpress.com/item/Free-Shi ... 82832.html albo gdzie chcesz, odkręcasz kilka śrubek, wymieniasz panel, wkręcasz i gitara.

Ja bym wybrał drugą opcję, chociaż wymieniałem już wiele ekranów i szybek.

Krótki filmik instruktażowy:

PS. tutaj powinien chyba być temat: problemy-techniczne-f20.html

PS2. może przykleić temat, bo pewnie będzie więcej takich przypadków xD - oby nie!!! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doczytałem trochę - digitizer to inaczej dotyk, tak?A mi padł sam wyświetlacz jak rozumiem? Czy może coś wyskoczyło z wtyków.. Szybka całą, wiać reaguje na dotyk. Pamiętam jak kiedyś w laptopie miałem podobne efekty, problemem był kabelek łączący ekran z płytą główną. Fakt, tu zapewne inaczej to działa, ponadto jest to efekt upadku.

Piszesz że masz sporo doświadczenia z wymianą wyświetlaczy. Czytałem na stronie ibuygou jak ludzie narzekali na efekty po wymianie wyświetlacza. Różne usterki się pojawiały. A panel ponoć miał być oryginalny. Na co zwracać uwagę przy wymianie? Czy wszystkie wyświetlacze są oryginalne, czy można naciąć się na podróbkę - ew. na co zwrócić uwagę? Brać najtańszy możliwy ? Chińczycy wszyscy piszą że każdy jest oryginalny, więc to wyznacznikiem nie jest.

Małą uwaga - gdy dostałem swój telefon 2 miesiące temu, przyglądając sie ekranowi można było zauważyć jakby kropki/elementy za szybką. Telefon był odesłany do naprawy, wymieniono wyświetlacz - teraz nie widać tych "kropek", jest cały jednolicie czarny ekran. Wynika z tego że są różne wersje ekranów - ten był wymieniany przez producenta.

Dziękuję za szybką odpowiedź.

Do modów: Jeśli temat jest w złym dziale proszę o przeniesienie do właściwego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sam digitizer to dotyk+szybka / dotyk+ekran.

Może być, że coś wyskoczyło. Możesz rozkręcić i poprawić złącze, na filmiku widać co i jak. Jednak wcześniej spróbowałbym oddać na gwarancję, jak już raz miałeś problem z ekranem to powinni przyjąć

Co do zakupów na ibuygou, to jeśli trafi Ci się jakaś felerna sztuka, to możesz poprosić o wymianę/wysłanie nowej/zwrotu kasy, pewnie podonie jest w innych sklepach, ale nie wiem - na aliexpress czasami ktoś pisze, że coś było nie tak, i wysłali nową sztukę, ale to zależy od sprzedawcy.

Z oryginalnością ekranów bywa różnie, na ibuygou pewnie oryginały, pewnie jednym z wyznaczników jest cena, wiadomo że nie dostaniesz oryginalnej części za 1/3 ceny. Ale wysoka cena nie zawsze oznacza oryginalność, ale jak już kupisz i się okaże że to lipa, to zawsze możesz oddać - dlatego lepiej kupić u sprawdzonego sprzedawcy.

Ogólnie radzę tak:

1. zapytaj czy przyjmą gwarancję: napisz, że znowu masz problem, że obchodziłeś się z telefonem jak z jajkiem i że Ci nie upadł :PP

Jak nie to:

2. rozkręć, popraw styki, postukaj podmuchaj :P

albo:

3. Znajdź sprawdzonego sprzedawcę który sprzedaje oryginały w dobrej cenie / kup na sprawdzonym ibuygou (może ktoś będzie coś zamawiał to podzielicie się kasą za przesyłkę - ja dziś zamawiałem, więc chyba już się nie da dodać do paczki)

Nie radzę wymieniać samego wyświetlacza, po pewnym czasie mogą pojawić się bąble, kurz itp. serwisy robią takie coś za ok. 200zł, a w tej cenie masz już nowy, oryginalny panel przedni, z prostą wymianą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdy oddałem tel do naprawy w ibuygou, w rozmowie na skype powiedziano mi, że nie ma opcji na zwrot kasy/nowy tel. Tylko naprawa..

Cóż, spróbuję najpierw z nimi pogadać, żeby odesłać na gwarancję, tak jak pisałeś. Zwłaszcza, że na telefonie nie ma najmniejszego śladu uszkodzenia. Był w pokrowcu, z folią na ekranie, która nawet się nie zadrapała. Dziwne dla mnie jest to, że jak czytam to ludzie mają potłuczone ekrany, które nadal działają, a tu ekran bez szwanku, a obraz zniknął. Ehh, znów 1.5 miesiąca bez telefonu :( Akurat jestem w Polsce na święta, może z tąd będzie tańsza wysyłka niż z UK.

Z tego co piszesz, to gdybym miał sam wymieniać, to tylko cały panel (bez ramki), koszt ok 100$. Troche strach, czytając ilu ludzi narzeka na efekty uboczne samodzielnego montazu..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie liczył bym na to że ci wymienią tym razem ekran na gwarancji. Nawet nie kombinuj.

Kilka lat pracowałem w autoryzowanym serwisie i to co piszesz wskazuje na pęknięcie lcd. Dotyk zachował się nieuszkodzony. Łatwe do stwierdzenia po demontażu.

Pisałeś o kropkach na początku, czy były one regularnie rozmieszczone, w równych odstępach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie liczył bym na to że ci wymienią tym razem ekran na gwarancji. Nawet nie kombinuj.

Kilka lat pracowałem w autoryzowanym serwisie i to co piszesz wskazuje na pęknięcie lcd. Dotyk zachował się nieuszkodzony. Łatwe do stwierdzenia po demontażu.

Pisałeś o kropkach na początku, czy były one regularnie rozmieszczone, w równych odstępach?

Rozumiem że będzie widać uszkodzenie / pęknięcie LCD?

Tak, te kropki były równiutko rozmieszczone, tak jakby można było widzieć jakieś elementy konstrukcyjne wyświetlacza. Takiego efektu nie ma w wyświetlaczu który mi wymieniono, jak i w innych telefonach jakie widziałem.

Jak wymienić wyświetlacz by uniknąć uszkodzenia/efektów nieprawidłowego działania wyświetlacza - jak wspominałem, sporo osób narzeka na niepoprawne działanie wyświetlacza po jego wymianie (posty z ibuygou)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, będzie widać.

To powiem ci że się dziwię że wymienili ci wtedy ten ekran. Widać taką mają politykę. Kropeczki te wynikają z konstrukcji ekranów dotykowych i w mniejszym lub większym stopniu są w każdym ekranie i praktycznie zawsze się je da wypatrzeć.

Jeśli piszesz o tym http://www.ibuygou.com/p-xiaomi_mi2_mi2 ... 5-usd.html

To podejrzewam tak jak ktoś już tam napisał że nie jest to oryginał i stąd wynikają problemy. Tak to czasem bywa z nie oryginalnymi częściami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymienili mi, ponieważ był problem z dotykiem, ekran działał jak by ktoś go cały czas dotykał mimo że nikt ekranu nie ruszał. Sądzę, że to digitizer nawalił. A to że było widać kropki to mi sie po prostu w oczy rzuciło.

Cóż, pozostaje zamówić panel gdzie indziej. Raz zamawiałem jakieś graty z fulcrumal.com, gdzieś na jakimś forum ktoś ich polecał, pono oryginał. Ew. muszę poszukać jeszcze w sieci trochę opini o innych źródłach, na aliexpress ktoś mi podał linka do panelu za ok.73$, a tak wszędzie po 100$, niemal połowa wartości telefonu..

Zastanawiam się jeszcze czy by telefonu nie ubezpieczyć i po miesiącu zgłosić szkodę.. jest udział własny, ale to i tak mniej niż część. Tylko że tel mi się podoba i chcę by działał.

JAk by ktoś miał doświadczenia z zakupem panelu LCD do tel. Xiaomi, prosił bym o informację o sprawdzonych sprzedawcach/oryginalnych panelach, jak widać ibuygou sprzedaje zamienniki, z którymi wszystcy mają problemy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego uważasz że wszyscy mają problemy. Ja tam widzę jeden taki komentarz.

Jeśli ibuygou ma tylko zamienniki to wątpię aby ktokolwiek inny miał oryginały. Prawdopodobnie xiaomi nie sprzedaje części zamiennych na zewnątrz.

Poszukać możesz ale nie liczył bym na zbyt wiele w kwestii znalezienia prawdziwego oryginału.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na stronie ibuygou wiele ludzi narzeka, nie jedna osoba, własnie sprawdziłem.

Poza tym w opisie produktu http://www.ibuygou.com/p-xiaomi_mi2_mi2 ... 5-usd.html

wynika, że to tylko szkło i digitizer, a nie lcd:

"Front face panel repair replacement, replace your broken / damaged / cracked / shattered xiaomi M2 phone. If you have a cracked / broken glass but your LCD still display normal and your touch screen function may or may not working properly then this is the correct replacement part. "

czyli jeśli twój ekran jest stłuczony to to jest część zamienna. Jeśli poszła tylko szybka ale wyświetlacz LCD wyświetla / działa normalnie i ekran dotykowy również działa, to to jest właściwa część. - tak ja to tłumaczę. Wynika z tego, że to wyłącznie szybka, bez LCD. JAkoby to dziwacznie nie brzmiało.

Tylko 1 pozytywną opinię znalazłem nt. tego wyświetlacza na stronie tego produktu.

Na jakimś niemieckim forum natknąłem sie na wyświetlacze wysyłane z niemiec, do dostania na ebayu niemieckim, poszukam informacji na ten temat jeszcze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuję rozebrać i zobaczyć co i jak, może wtyczka się jakaś poluzowała , choć wątpię. 60GBP za cały panel z ramką jeszcze przeżyję, wymiana tego powinna się obyć bez rozklejania i wydłubywania , co się wiąże z ryzykiem zniszczenia ramki.

Oczywiście jeśli to jest LCD tylko, a nie płyta główna. Chociaż skoro dzwięki dzialają, dotyk też, to chyba płyta główna jest ok..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Jakiś tydzień temu dostałem nowy wyświetlacz - zamówiłem wersje z ramką. Fakt, ramka przekładana, najwidoczniej oryginały nie są sprzedawane z ramką. No i pojawiło się kilka wad. Drobną wadą jest to, że gdy wyświetla się białe tło, widać jakby szkło było brudne pod spodem, mgliste ślady. No ale to prawie nie przeszkadza.

Gorszą rzeczą jest to, że dotyk znów świruje.

Gdy kupiłem telefon, od początku dotyk nie działał prawidłowo, po uruchomieniu w opcjach dla programistów funkcji śledzenia dotyku - pokazało nagle wiele punkcików, ekran wyczuwał dotyk którego nie było. Po powrocie z naprawy wszystko działało super - ponoć wymienili wyświetlacz. No i nowy wyświetlacz ma ten sam defekt... Fakt, na razie defekt załącza się okazjonalnie.

Dodatkowo dziwny efekt, tu:

Szukałem na youtube pod hasłem "faulty digitizer" , jest troche wyników w telefonach, aczkolwiek objawiają się nieco inaczej, z reguły ekran nie reaguje na dotyk, np:

(końcowe 20s)

Czy to możliwe żebym miał takiego pecha? Czy to może coś nie tak z telefonem- jednakże po naprawie przez Xiaomi telefon wrócił w pełni sprawny (i taki był do czasu aż nie upadł z 0,5m i uszkodził się LCD). Sprzedawca wysłał mi drugi wyświetlacz, jako że ten uznaliśmy za nie w pełni sprawny. Wspominał coś chyba o napięciach statycznych, ciężko wywnioskować, bo chińczyk korzystał z translatora, i efekt tego co napisał był mało zrozumiały, zalecał wyjecie baterii na noc, i to miało pomóc. Wyjęcie baterii na 2-3 h nie pomogło.

Jakieś sugestie odnośnie tego czy to walnięty dotyk, czy jednak coś z tel? Może coś źle podłączone - ale wszystko inne działa..

link do filmiku z efektem wariującego wyświetlacza zanim tel trafił pierwszy raz do naprawy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panel LCD z szkłem/dotykiem przyszły razem wbudowane w ramke. Wnioskuję że ramka była przełożona po delikatnych, równych śladach na niej, jakby ktoś ją podważał od zewnątrz.Ślady są ledwo zauważalne. Z tyłu panelu była też ta czarna folia, taka sama jak w oryginale. Barwy na wyświetlaczu są takie same jak były na oryginale, nie widzę różnicy. Na taśmie do płyty głównej były nieco inne cyferki, nie wiem czy to ma znaczenie. Mam gdzieś fotki na aparacie, jak trzeba jutro wrzucę.

Link do przedmiotu gdzie zakupiłem http://www.aliexpress.com/snapshot/310443869.html

-- 24 sty 2014, o 17:06 --

Jako że wyświetlacz który dostałem miał wadę, otrzymałem drugi. Tym razem bez ramki. Czy ktoś przerabiał już wyjęcie ramki z starego wyświetlacza? Jak się do tego zabrać - dodam, że nie chciał bym rozbijać startego wyświetlacza. Jakieś porady?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...