Skocz do zawartości

msm_otg wakelock


Crocodil

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Zauważyłem jakiś czas temu, że bateria w mojej komórce zachowuje się dosyć dziwnie - przy podobnym użytkowaniu raz wytrzymuje 2 dni, a raz tylko troche ponad 1. Po przeszukaniu forum i próbach debugowania przy użyciu BetterBatteryStats okazało się że winny jest wakelock o nazwie msm_otg, który nie pozwala na przejście komórki w stan Deep Sleep. Na razie nie udało mi się zbyt wiele ustalić, wygląda na to że problem pojawia się losowo po naładowaniu komórki do 100% i mija po restarcie. Oczywiście sprawdzanie po każdym ładowaniu oraz restartowanie nie należy do wygodnych.

Będę starał się ustalić czy winna jest ładowarka (Tronsmart), kable (Tronsmart), sposób ładowania (zazwyczaj zostawiam komórkę podłączoną na całą noc i może to powoduje że są problemy z OTG) czy też może to wina romu (używam xiaomi.eu 6.8.4). Gdzieś w Internecie mignęła mi informacja, że winny może być uszkodzony port micro USB, ale trudno mi w to uwierzyć, zwłaszcza że komórkę mam dopiero zaledwie od miesiąca...

Postanowiłem dodać nowy temat ponieważ być może ktoś z Was zetknął się z tym problemem, znalazł jakieś rozwiązanie albo ma cenne wskazówki.

Pozdrawiam,

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Poniekąd potwierdzam istnienie problemu - tzn. często po ładowaniu do 100% pojawia się problem z przechodzeniem w Deep Sleep. Muszę wtedy ponownie uruchomić telefon i wszystko wraca do normy. Jestem na Global Dev 6.8.11.

Nie wiem natomiast co z tym zrobić. Stwierdziłem, że niedługo MIUI8 w Global Stable, więc poczekam i sprawdzę jak będzie się zachowywał na wersji stabilnej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdy ładuję ładowarką Choetech (tą: http://www.choetech.com/choetech-q3001-adaptive-fast-charging-quick-charge-3-0-charger/) i oryginalnym kablem od Xiaomi to wakelock nie występuje nigdy. Gdy zmienię ładowarkę na jakąkolwiek inną (aukey, samsung, noname) lub kabel na jakikolwiek inny (steelseries, samsung, noname) to problem u mnie występuje zawsze. Nawet jak podepnę na sekundę i odepnę to mam msm_otg - nie wspominając już o zostawieniu na całą noc.

I zawsze na ten problem pomaga restart. Więc nie podejrzewam żadnego uszkodzenia portu usb tylko sprawę software.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Uri0550 Z tego co się orientuję Aukey i Tronsmart to w środku to samo, więc to by się zgadzało... A czy próbowałeś używać oryginalnej łądowarki Xiaomi? Czy mógłbyś proszę sprawdzić czy msm_otg pojawia się po samym wpięciu nieoryginalnego kabla oraz czy pojawia się po użyciu takiego kabla do przesyłu danych?

@musek Jakiego kabla i jakiej ładowarki używasz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Uri0550 Ja mam oryginalną ładowarkę oraz przejściówkę do niej, więc postaram się sprawdzić. Na razie mogę tylko powiedzieć, że naładowanie z portu USB w komputerze, przy użyciu oryginalnego kabla od Motoroli Moto G nie spowodowało pojawienia się tego wakelocka.

Także podłączenie przez OTG czytnika kart micro SD nie spowodowało wystąpienia problemu z msm_otg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ładuje na blitzwolf, kabel także od tej firmy.

Czasami ma SoT 4h, a zdarza się i 8h. W nocy tak samo schodzi 20% bądź 1%.

Używam global dev 6.8.18

Nie mam roota, a pewnie bez niego nie sprawdzę co wybudza tel, tak?

Chyba, że jest inny sposób. A ładowarkę i kabel xiaomi mam, więc mogę sprawdzić. Ale raczej to nie zależy od ładowarki, bo tak jak pisałem wyżej czasami na tej samej ładowarce problem nie występuje, a bateria trzyma 2 razy dłużej :)

Wysłane z mojego Redmi Note 3 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, danio_96 napisał:

Nie mam roota, a pewnie bez niego nie sprawdzę co wybudza tel, tak?

Da się bez roota. Trzeba przyznać uprawnienia baterii dla aplikacji wakelock detector przez adb. Uprawnienia działają do pierwszego restartu komórki.

54 minuty temu, danio_96 napisał:

Ale raczej to nie zależy od ładowarki, bo tak jak pisałem wyżej czasami na tej samej ładowarce problem nie występuje, a bateria trzyma 2 razy dłużej

Z tym że jak @Crocodil zauważył występuje to tylko na ładowarkach. U mnie tak samo - podłączę pendrive, myszkę, klawiaturę czy do kompa - nic. A jak zacznę ładować inną ładowarką niż tą z oficjalnym QC3.0 to mam wakelocka.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj trochę pobawiłem się różnymi kombinacjami kabli oraz ładowarek. Nie wiem czy to komukolwiek się przyda ale wypiszę co udało mi się odkryć:

1. Użycie przejściówki OTG PQI Connect 204 (samej, bez podłaczania żadnego urządzenia) powoduje wyłączenie wakelocka msm_otg i działanie Deep Sleep, bez konieczności restartu. Niestety użycie kabla USB niepodłączonego do żadnego źródła nie daje takiego efektu.

2. Kiedy telefon naładowany jest w 100% i ponownie podłączam telefon do ładowania (bez względu na model ładowarki i użyty kabel), wakelock oraz problem z DeepSleep nigdy się nie pojawiają.

3. Przetestowałem 2 ładowarki:

  • Tronsmart TS-WC3PC - obsługuje QuickCharge ale podłączam do innego wyjścia (5V / 2.4A)
  • GOCLEVER - stary model, na pojedyncze wyjście może dać 5V / 2A

oraz 3 kable:

  • Tronsmart - długości ok 180cm, grube żyły przewodów
  • Motorola - długości około 100cm
  • Samsung - długości około 80cm

Na kablu od Motoroli problem nigdy nie występuje, z kolei na kablu od Samsunga występuje na obu ładowarkach. Jeśli chodzi o kabel Tronsmart to na ładowarce GOCLEVER problemu nie ma, a na ładowarce Tronsmart najczęściej jest (chociaż nie za każdym razem).

 

Spróbuję "odkopać" oryginalną ładowarkę oraz kabel od Xiaomi i potestować na nich, powinienem też mieć gdzieś krótszy (1m) kabel Tronsmart oraz odwracalny kabel BlitzWolf. Postaram się także sprawdzić czy problem znika w momencie kiedy podłączy się telefon na chwilę ponownie do ładowania.

Jeśli ktoś ma jakieś pomysły albo sugestie, chętnie je przeczytam :)

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż, na razie to tylko moje obserwacje (chociaż za każdym razem starałem się powtórzyć przynajmniej 2-3 razy). Bardzo możliwe że robię coś źle albo że problem tkwi gdzie indziej, a to co obserwuję to tylko rezultaty...

Jeśli miałbym zgadywać to problem wiąże się zarówno ze sprzętem jak i z oprogramowaniem. Podczas ładowania wzbudzany jest msm_otg (i chyba jest to prawidłowe) ale przy niektórych kombinacjach kabla i ładowarki, komórka nie zauważa że powinna go "ubić" po odłączeniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Uri0550 napisał:

Da się bez roota. Trzeba przyznać uprawnienia baterii dla aplikacji wakelock detector przez adb. Uprawnienia działają do pierwszego restartu komórki.

Wiedziałem, że się da bez roota, próbowałem już wcześniej z tym adb, ale coś nie działało. Teraz już tak, ile czasu trzeba odczekać, aby były jakieś dane w tym programie.

Aa i po restarcie bez problemu działa :) Nie trzeba już podłączać do pc.

43 minuty temu, Crocodil napisał:

Cóż, na razie to tylko moje obserwacje (chociaż za każdym razem starałem się powtórzyć przynajmniej 2-3 razy). Bardzo możliwe że robię coś źle albo że problem tkwi gdzie indziej, a to co obserwuję to tylko rezultaty...

Jeśli miałbym zgadywać to problem wiąże się zarówno ze sprzętem jak i z oprogramowaniem. Podczas ładowania wzbudzany jest msm_otg (i chyba jest to prawidłowe) ale przy niektórych kombinacjach kabla i ładowarki, komórka nie zauważa że powinna go "ubić" po odłączeniu.

Razem dojdziemy jak rozwiązać ten problem :)

Edit:

Ten screen oznacza, że tel wszedł w deep sleep czy nie? Patrzeć na te procenty czy wartość średnią?

362066ceadab16bcf4d310cd72fa3560.jpg

Edytowane przez danio_96
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@danio_96 Nie wiem co to za aplikacja i na podstawie tego wykresu nie jestem w stanie ocenić czy procesor wszedł w Deep Sleep czy nie. Na pewno taktowanie zeszło do najniższego dostępnego w MIUI poziomu - 681MHz. Zainstaluj sobie jakąś aplikację pokazującą czas spędzony przez procesor poszczególnych stanach, np. CPU Spy, który o ile wiem nie wymaga roota. Tam będziesz miał różne częstotliwości oraz "Deep Sleep" oraz czas w nich spędzony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, musek napisał:

Moim zdaniem nie wszedł - minimalna osiągnięta częstotliwość pracy procesora to prawie 700MHz.

Powinno się patrzeć na ten zielony wykres czy pomarańczowy. Dopiero teraz zobaczyłem, że min taktowanie wynosi ~600MHz :) Może tak pokazuje apka, dlatego że nie ma uprawnień root?

19 minut temu, Crocodil napisał:

/profile/6562-danio_96/" rel="">@danio_96 Nie wiem co to za aplikacja i na podstawie tego wykresu nie jestem w stanie ocenić czy procesor wszedł w Deep Sleep czy nie. Na pewno taktowanie zeszło do najniższego dostępnego w MIUI poziomu - 681MHz. Zainstaluj sobie jakąś aplikację pokazującą czas spędzony przez procesor poszczególnych stanach, np. CPU Spy, który o ile wiem nie wymaga roota. Tam będziesz miał różne częstotliwości oraz "Deep Sleep" oraz czas w nich spędzony.

Apka to Wakelock Detector LITE, bo nie mam roota. Ok, zainstaluje CPU Spy

 

Dziwne, bo teraz ta apka GSam Battery Monitor na wykresie pokazuje wartości od zera. Być może dlatego, że zainstalowałem CPU Spy :)

Ss teraz wygląda inaczej, w deep sleep chyba przeszedł Redmi :) Na co zwracać uwagę: zielony czy pomarańczowy.wykres?

401612c6d2ed303e505ad8a6b3276c3c.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgodnie z legendą pod wykresem - zielony to "zajętość" procesora w skali 0-100%. Pomarańczowy to jego taktowanie. I tutaj należy weryfikować, czy telefon wszedł w Deep Sleep (691MHz to nie jest DS).

Edytowane przez musek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście masz rację, na wykresie widać, że spadło kilka % baterii.

Edit:

Kolejna noc, nadal bez zmian.

8cb37bfaa079220586cb86a8bd436875.jpg

W jakiej apce można wykryć ten proces msm_otg, bo w GSam, betterbatterystats i wakelock detector nie ma go

Wysłane z mojego Redmi Note 3 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejna noc

Ładowarka Xiaomi, kabel też.

Jak widać, kilkanaście procent spadło

Nie przeszedł w deep sleep. Ale tego procesu msm_otg nigdzie nie mogę znaleźć.

a23fa96a2dd120890cf6a903fdc1116f.jpg

f2668514544b2eac1ac925f089883c69.jpg73cfedd5bc75a9ddd0dd67230f161d0e.jpgbd626231c4448d77511d573968384412.jpg0cabf8a5a85ff2ad898175e5c7c7df86.jpgde02b13fd67052f604f68cdf76822ada.jpg735fee1c15695ce8a70bffe8ec166cff.jpg

6b62ee922ddc2c180f8e2f07f373fb9c.jpg1599e96d95994bb7a0498699c273fdef.jpgf542836de965d82742a143124e2bf1ec.jpg5cbd2594d93f64eecccd44c1cc1194cc.jpg

Nawet MIUI pokazuje, że wytrzyma ok 8,5h na 54%. Raczej to nie jest normalne, u was też tak jest?

Wysłane z mojego Redmi Note 3 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@danio_96 Żeby zobaczyć czy msm_otg jest aktywny, zarówno w BatterBatteryStats, jak i w Wakelock Detector musisz przejść na zakładkę "Kernel Wakelocks".

Wydaje mi się że u Ciebie jednak problem jest inny - w przypadku msm_otg procesor w ogóle nie przechodzi do stanu "Deep Sleep", a u Ciebie jednak przechodzi, tyle że dosyć rzadko... Wynik 16,5 godziny do 54℅ nie jest aż taki tragiczny, zwłaszcza jeśli cały czas masz włączoną sieć komórkową, Wi-Fi i/lub GPS.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@danio_96

Dlaczego niby nie sprawdzisz?

1. Na pierwszym screenie wakelock Detectora w prawym górnym rogu masz 3 ikonki. Kliknij na pierwszą z lewej (kwadracik z 8 nóżkami) i przełącz na "kernel wakelock"

2. W ustawieniach wakelock Detectora włącz tryb zaawansowany

3. Na pierwszym screenie z better battery stats tam gdzie masz napisane "cpu states" zmień na "kernel wakelock"

RN3 PRO & Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@danio_96 No to teraz po naładowaniu używaj telefonu normalnie i daj screeny jak telefon będzie chodzić parę godzin :) Wtedy będziesz wiedział co wybudza :) Tak na przyszłość wszystko co jest w PowerManagerService jest nie do ruszenia - także tym wakelockiem się nie przejmuj

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

System android nadal dużo procent ma ale na razie nic więcej nie mogę raczej robić bo muszę rota zrobić a czekam na zgodę abym mógł odblokować boot loadera. Hmm moim zdaniem bateria rewelacja jeśli przechodzi w deep sleep ładowałem telefon przed wczoraj i wczoraj na chwile był do pc podpięty i jest 67% jeszcze. A jak sprawdzić jak długo już telefon działa na baterii bo tylko piszę wszędzie ile jeszcze będzie działał

Screenshot_2016-08-28-09-16-48-236_com.bvalosek.cpuspy.png

Edytowane przez madmax86
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...