Skocz do zawartości

Smart Home od Xiaomi


Ren

Rekomendowane odpowiedzi

22 godziny temu, rezmus napisał:

jak do HA/domoticz to tylko chinska, jak na china ma dzialac (bez kombinowania) to tylko chinska, jak ma dzialac z zarowkami ikea to tylko chinska.

jak ma dzialac na eu to eu ;)

na powaznie jesli nie potrzebujesz HA to poczekaj ze 2 tygodnie. od 12 grudnia w chinach za okolo ~18 USD bedzie nowa bramka mi combo sprzedawana. wifi/zigbee/ble/mesh/homekit (z zigbee 3.0 dla nowych sensorow).

Dzięki za odpowiedź. A czy czujniki Xiaomi działają na aplikacji Tuya?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, PaFcio napisał:

Ewentualnie podepnij wentylator pod aqara relay. Wtedy możesz zamontować włącznik, zostawić klasyczne żarówki, a wentylator będzie obsługiwany po relayu.

Tzn rozumiem że obie części będą po relayu? Bo teraz mam jeden włącznik i pod to lampki sufitowe. A chce to rozdzielić. Czyli biore wall switcha na dwa włączniki rozdzielam plus i minus aby dwa włączniki działały.  To wszystko podpinam do relaya a z relaya jedną część puszczam na żarówki a drugą na wentylator?

I wtedy tworzę scenę włącznik nr 1 switch 1, włącznik nr 2 switch 2 i 1.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz zrobić to dwojako (poza tym sposobem który sam opisałeś [a przynajmniej ja tak to widzę]):

1. Relay na dwa kanały, jeden na lampę, jeden na wentylator. Do tego możesz spiąć przewody pod włącznikiem na stałe i przykleić na jego miejsce przełącznik dwuprzyciskowy bezprzewodowy. Będzie działać za pośrednictwem bramki.

2. Włącznik kablowy dwuprzyciskowy i do tego relay. Relay wpięty między lampy, a wentylator (używany tylko jeden kanał). Włącznik uruchamiający lampy konwencjonalnie, a wentylator za pomocą przycisku przekonwertowanego na wirtualny. W przypadku opcji lampy + wentylator na raz trzeba by było przemyśleć by obiegu głównego użyć jako obiegu włącznika w relayu ale nie wiem czy tak można. Tu pasowałoby żeby ktoś bardziej kumaty w tym się wypowiedział.

Edit Ad2:

Sprawdziłem. Nie da rady w ten sposób, terminale do podpięcia przełącznika nie mogą spinać głównej linii zasilania.

Edytowane przez PaFcio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, PaFcio napisał:

Możesz zrobić to dwojako (poza tym sposobem który sam opisałeś [a przynajmniej ja tak to widzę]):

1. Relay na dwa kanały, jeden na lampę, jeden na wentylator. Do tego możesz spiąć przewody pod włącznikiem na stałe i przykleić na jego miejsce przełącznik dwuprzyciskowy bezprzewodowy. Będzie działać za pośrednictwem bramki.

2. Włącznik kablowy dwuprzyciskowy i do tego relay. Relay wpięty między lampy, a wentylator (używany tylko jeden kanał). Włącznik uruchamiający lampy konwencjonalnie, a wentylator za pomocą przycisku przekonwertowanego na wirtualny. W przypadku opcji lampy + wentylator na raz trzeba by było przemyśleć by obiegu głównego użyć jako obiegu włącznika w relayu ale nie wiem czy tak można. Tu pasowałoby żeby ktoś bardziej kumaty w tym się wypowiedział.

Edit Ad2:

Sprawdziłem. Nie da rady w ten sposób, terminale do podpięcia przełącznika nie mogą spinać głównej linii zasilania.

OK. Dzięki za pomoc. Zrobię z relayem pkt 1. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pewien problem... Jakiś czas temu bramka przestała widzieć czujnik temperatury/wilgotności/ciśnienia . Reset, ponowne połączenie-działa. Po dwóch dniach to samo. Postanowiłem zmienić baterie i znowu reset, powiązanie ponowne-działa. Z tym że po jakimś czasie zaczęła w nim migać niebieska dioda. Coś to może znaczyć? Czujnik od bramki oddalony około 3m , po drodze jedna ściana...

Wysłane z mojego VOG-L29 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie był ten problem po zalaniu czujnika. Rozłożyłem wyczyściłem i tak kilka razy i w końcu jakoś magicznie udało mi się go zresetować i od tamtej pory działa jak drugi, nowy. Nie sugeruję rozpirzania na części bo nie ma pewnie takiej konieczności ale przyjrzyj się stykom, może jest jakieś zabrudzenie które sprawia, że czujnik traci napięcie okresowo. Skoro próbowałeś już wywalania i dodawania od nowa to może pozostaw bez baterii na chwilę i znowu spróbuj?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miejsce tzn oddalenie od bazy odrzuciłem bo 2 razy po restarcie kładłem go przy bramce, działał przez kilkanaście minut , po czym zaczynał mrugać na niebiesko , po czym przestawał być widoczny dla bramki. Bateria wymieniona na nową, czujnik w miejscu suchym , nigdy nie spadł itp...Mam jeszcze dwa takie czujniki temp, dwa czujniki ruchu i dwa czujniki otwartych/zamkniętych drzwi i z żadnym nie było dotąd żadnych problemów... tylko z tym jedynym. Teraz gdy jest ciemno w pokoju widzę że też co jakiś czas mruga na niebiesko.... Ktoś ma jakiś na to pomysł?

Wysłane z mojego VOG-L29 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tez tam kupilem jako jeden z pierwszych, ale obawiam sie, ze przy tej cenie bramki i jej mozliwosciach to bedzie za duzy popyt w chinach na to, a za mala podaz i pojda refundy (dlatego banggood dal bezpieczna date wysylki za prawie 2 miesiace). zobaczymy w ciagu 10 dni czy wysla ;)

Edytowane przez rezmus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest także zapowiadany z bramką czujnik światła:

https://www.banggood.com/Xiaomi-Mijia-Zig-bee-3_0-083000-lux-Smart-Home-Light-Sensor-Monitor-Work-with-Xiaomi-Multimode-Zig-Bee-3_0-Gate-way-Security-System-Alarm-p-1607833.html

Ale, jeśli dobrze odczytuję opis, jest to tylko czujnik światła, bez wykrywania ruchu. Zatem cena trochę wygórowana, biorąc pod uwagę, że wersja Yeelight jest prawie trzykrotnie tańsza,  w podobnej cenie jest Mijia Night Light z sensorem PIR.

Edytowane przez elenril
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jak dołożysz sensor PIR za ~10 USD, to będzie można uzyskać taką funkcjonalność i dodatkowo dokonywać innych automatyzacji z tą lampką.

Przy okazji orientujecie się, jakie urządzenia Mijia i Aqara planuje odświeżyć przy okazji publikacji nowych wersji bramek?

Z informacji, które zebrałem, na razie zapowiedziano:

  • Mijia czujnik światła
  • Mijia czujnik zalania
  • Aqara czujnik dymu
  • Aqara czujnik VOC
  • Aqara czujnik ruchu
  • Aqara czujnik zamkniętych drzwi
  • Aqara czujnik temperatury/wilgotności
  • Aqara włączniki ścienne (także w wersji bezprzewodowej)
  • Aqara czujnik zalania
  • Aqara czujnik światła
  • Aqara bezprzewodowy przycisk
  • Aqara inteligentne gniazdo
  • dodatkowo kilka plafonów i włączników we współpracy Aqara z Opple

Wygląda na to, że z podstawowych urządzeń brakuje tylko na tej liście czujnika gazu (czy może gaz ziemny podchodzi pod definicję dla VOC?) oraz kostki (ale ona chyba nie była już aktualizowana do v2).

Jak rozumiem, wszystkie wskazane powyżej urządzenia będą działały zarówno w nowej wersji bramki Mijia oraz Aqara M2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby ktoś szukał jeszcze bramki V2, to zamówiłem z tej okazji: https://pl.aliexpress.com/item/32821192659.html

Przyszła, dalo się włączyć w niej LAN mode bez kombinacji z rozbieraniem bramki, modowanymi aplikacjami itp. @rezmus, dzięki za pomoc i chęci :-)
Po włączeniu LAN mode, aktualizacja do najnowszej wersji FW i wszystko dalej działa. Brama już podpięta pod Home Assistanta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,prowadzę kanał na YOUTUBE(bez reklam) o inteligentny domu od xiaomi i nie tylko(ale większość urządzeń to xiaomi) bramki,kamery,czujniki drzwi,temperatur,zalania,kamery YI(również)lampki biurkowe,przyciski,kostki,wagi,perlatory automatyczne do wody,dozowniki mydła,żarówki,odkurzacze,itp jak również połączenie tego wszystkiego pod amazon alexe,broadlinka rmpro(tv,projektor,klimatyzacja,itp) czy urządzenia sonoff do ledów wbudowanych w szafki,czy lampki choinkowe,a dodatkowo takie rzeczy jak inteligentne szczoteczki do zębów,grille elektryczne,powerbanki,ładowarki indukcyjne,jak również hulajnogi elektryczne m365/pro(poradniki od A do Z) 

zastanawiam się co jeszcze można było by kupić żeby dom był jeszcze bardziej SMART 

jakieś sugestie ??? byłbym wdzięczny za małą pomoc 
 

kanał nie jest w żaden sposób sponsorowany,ponieważ wszystko co kupuje to z własnych pieniędzy i dodatkowo na kanale nie ma żadnych reklam (żeby była jasność)

link do kanału na youtube SMART HOME PL 

TU

:https://www.youtube.com/channel/UCeh04Gdp-GD1NFo9jhq75lw/videos?view_as=subscriber

filmy pojawiają się co tydzień w piątek

 

4.jpg

1.jpg

2.jpg

3.jpg

Edytowane przez SMART HOME PL
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Od wczoraj przestały działać moje 4 bezprzewodowe włączniki tzw.pstryczki.Ma ktoś podobne problemy?Serwer chiny.Nie idzie włączyć żadnej żarówki,w aktywności wykryje przyciśnięcie ale przy uruchomieniu piszę nieznany błąd.Utworzenie nowych scen nic nie daje.Poblokowali chińczycy te pstryczki czy co.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po północy też miałem problemy, musiałem wyłączyć i włączyć zasilanie bramek. Tak jakby zmiana roku coś namieszała. Sprawdziłem teraz, nadal nie mam jednej bramki i wszystkich urządzeń do niej podłączonych w Mi Home, nie zwróciłem na to uwagi, bo używam HA i w HA wszystko działa.

 

Wysłane z mojego Redmi Note 8T przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@rezmus, a jest w niej opcja LAN mode, i dostępu z zewnątrz?

https://community.home-assistant.io/t/xiaomi-mijia-smart-multi-mode-gateway-zndmwg03lm-support/159586
Na forum HA ktoś pytał, ale na razie bez odpowiedzi. Trzeba będzie pewnie poczekać, o ile się będzie dało robić integracje zewnętrzną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@rezmus jaka aplikacja oferuje taki interfejs ? Uprzedzając nieco odpowiedź, jeszcze jedno pytanie mam; czy aplikacje do hubów są kompatybilne między sobą ? Mam na myśli, czy np. aplikacja Aqara widzi urządzenia MiHome ? Bo odwrotnie chyba działa, mam kilka czujników i wyłączników Aqara, które podpięte do MiHome są normalnie dostępne na liście urządzeń, ale jak to jest na odwrót ? Kiedyś dawno temu, kiedy Aqara jeszcze raczkowała ze swoją aplikacją zainstalowałem ją na próbę, lecz hub Mijia nie był dostępny z jej poziomu, coś się zmieniło ?

Edytowane przez Test
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z modem powinien sie polaczyc na innym regionie, ale nie probowalem.

@Test apple home na iphonie (homekit). nie uzywalem nic w apce aqara, bo przez wiele miesiecy blokowali ip z eu (rodo), dopiero z 1-2 tygodnie temu przestali, ale wole go miec w chmurze xiaomi, niz lumi. jakies tam huby mi widzialem na liscie, ale sensory tylko aqara.

@SnDsound nie ma lan mode i nie bedzie. oni to zrobili dawno temu wylacznie dla starego chinskiego huba mi i od tego czasu nic nowego nie ma lan mode. slyszalem cos, ze pracuja nad otwartym api przez chmure, ktore umozliwi integracje z rozwiazaniami 3rd party, ale to pewnie bedzie tylko dla brandu aqara (aqara hub/m2).

Edytowane przez rezmus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@rezmus Mam mnóstwo urządzeń firmy Xiaomi i pokrewnych. Od samego początku, jak tylko powstała idea inteligentnego domu jestem jej użytkownikiem, myślę nawet, że jednym z pierwszych ;) . Ogólnie nigdy nie miałem z właściwie żadnym urządzeniem problemów, no może z wyjątkiem niektórych nieprzetłumaczonych pluginów, ale chińczyki nadrabiają widzę i większość została przełożona na angielski, co mi odpowiada. Ponieważ czytając ten i inne wątki nie da się nie zauważyć, że znasz się na rzeczy, chciałbym zadać kilka pytań, na które nie znalazłem jasnej odpowiedzi. Wprawdzie nie posiadam ani jednego urządzenia z europejskiej dystrybucji, w związku z tym wszystkie są widoczne i działają poprzez chiński serwer, ale czy tak musi być ? Czasem połączenie z chińskimi serwerami graniczy z cudem, a mniemam że urządzeń przybywa, więc sytuacja się nie poprawi, chyba że chińczyki zrobią krok w kierunku zwiększenia przepustowości i dostępu do ich serwerów. Tak więc moje pytania:

1. Co tak na prawdę wnosi zmodowana aplikacja MiHome ?

2. Czy z jej pomocą można obejść wspomniany problem, parując chińskie urządzenia z europejskimi serwerami ?

3. Jak wygląda aktualizacja firmware w tej apce ? Czy potrzeba instalować oryginalną wersję, czy też wystarczy przestawienie regionu na Chiny ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

changelog masz na stronie moda, wrzuc w google translator ;) mozliwe parowanie z roznymi regionami, wlasna automatyzacja, mozliwosc latwej podmiany pluginow, wyciete reklamy, itp. co do samego parowania to niestety nie wszystkie urzadzenia beda dzialac na obcym regionie z roznych powodow (firmware, braki w api, itp), wiec nie licz, ze uda ci sie wszystko przeniesc na eu. na china powinno wszystko dzialac (w tym z globalnej dystrybucji), ale ten region jest niestety najwolniejszy. co do firmware to wystarczy przeniesc na region fabryczny i mozna aktualizowac.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...