Skocz do zawartości

Smart Home od Xiaomi


Ren

Rekomendowane odpowiedzi

Dnia 1.05.2019 o 10:35, rezmus napisał:

ogolnie sprawa jest mocno skomplikowana. to co sprzedawaja w chinach jako xiaomi gateway 2nd gen (lumi.gateway.v3) i to co sprzedaja w polsce (lumi.gateway.mieu01) to sa zupelnie inne urzadzenia sprzetowo i pod wzgledem firmware, ktore z grubsza maja robic to samo.  jak sprawdzam przez api lumi, jakie sensory obsluguje dana bramka to dla chinskiej wersji mam ponad 50 sztuk, dla wersji eu 5:

[kDeviceModelGatewayMiEuOne] => Array
    (
        [0] => lumi.sensor_motion.v2 # ruchu
        [1] => lumi.sensor_magnet.v2 # drzwi/okien
        [2] => lumi.sensor_switch.v2 # przycisk
        [3] => lumi.curtain.v1 # roleta
        [4] => lumi.curtain.hagl04 # roleta
    )

gdyby to byla tylko kwestia przylaczania urzadzen do mi home w sensie regionu, to mozna by to obejsc modowana apka, ale tu problem jest szerszy, bo sama bramka (firmware) musi znac te urzadzenia i je obslugiwac, zeby sie z nimi dogadac. z drugiej strony jakos nie chce mi sie wierzyc, ze bramka eu obsluguje tylko te 5 sensorow, bo jak robie strings binarki z bramki to dostaje dluzsza liste.

Większość sensorów jest wspierana w firmware bramki w wersji EU i można je było nawet używać bez ich wsparcia na serwerach EU. Jedyny problem jaki był, że nie można było się dostać do niektórych z ich ustawień. Od paru tygodni dodali już dużo więcej sensorów na serwer EU i teraz działa już wszystko, I sensory Aqara i Mijia. Jedyne czego jeszcze nie zrobili to nie wypuścili nowego firmware do bramki EU żeby można te sensory dodawać przez apkę Mi Home ale wystarczy je dodać manualnie i wszystko działa łącznie z ustawieniami sensorów i wykresami. Firmware miał wyjść w kwietniu tak samo jak wersja EU bramki Aqara ale wszystko się opóźniło i teraz są informacje o końcu maja lub czerwcu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Mare tak mi wychodzilo. te sensory dodali na serwer eu tylko ze wzgledu na to, ze niedlugo pojawi sie aqara w wersji eu (wczesniej na us bylo to samo). co do listy sensorow, ktora widzisz jak wejdziesz w bramke add device to nie jest to kwestia firmware. ta lista jest pobierana dynamicznie z api i to wlasnie jej fragment dodalem powyzej. na podstawie tej listy widzisz czujniki, ktore niby mozesz dodac, a w praktyce wiekszosc sie da dodac. z tego co patrzylem to chyba tylko zarowki z ikea nie sa wspierane.

Edytowane przez rezmus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, rezmus napisał:

@Mare tak mi wychodzilo. te sensory dodali na serwer eu tylko ze wzgledu na to, ze niedlugo pojawi sie aqara w wersji eu (wczesniej na us bylo to samo). co do listy sensorow, ktora widzisz jak wejdziesz w bramke add device to nie jest to kwestia firmware. ta lista jest pobierana dynamicznie z api i to wlasnie jej fragment dodalem powyzej. na podstawie tej listy widzisz czujniki, ktore niby mozesz dodac, a w praktyce wiekszosc sie da dodac. z tego co patrzylem to chyba tylko zarowki z ikea nie sa wspierane.

Dzięki, to przynajmniej wiem, że firmware nie ma nic do dodawania. Zmyliło mnie to, że Aqara robi update swojej apki za każdym razem jak chcą dodać nowe urządzenia ale oni nie mają takiej chmury jak Mi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dokladnie to pobiera ten slownik (dla eu, czyli serwer de):

https://de.api.io.mi.com/app/service/getappconfig?data={"lang"%3A"en"%2C"name"%3A"android_gateway_for_device_dict"%2C"version"%3A"1"}

i tam dla bramki eu kDeviceModelGatewayMiEuOne masz liste

[\"lumi.sensor_motion.v2\",\"lumi.sensor_magnet.v2\",\"lumi.sensor_switch.v2\"]

czyli wszystko co jest w secie sprzedawanym u nas. jak tam wrzucisz sobie wiecej czujnikow do listy to ci sie wyswietla na liscie, ale w sumie ta lista nie ma zadnego znaczenia, bo de facto sluzy tylko jako info, jak zresetowac dany czujnik do parowania i inicjalizuje start_zigbee_join na bramce w celu dodania dowolnego czujnika zigbee.

wazniejsze jest dodanie czujnikow na danym regionie mi home, bo tak jak pisales dzieki temu masz pelne ustawienia, wykresy, itp. ale od tego mam moda apki ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, rezmus napisał:

dokladnie to pobiera ten slownik (dla eu, czyli serwer de):

https://de.api.io.mi.com/app/service/getappconfig?data={"lang"%3A"en"%2C"name"%3A"android_gateway_for_device_dict"%2C"version"%3A"1"}

i tam dla bramki eu kDeviceModelGatewayMiEuOne masz liste

[\"lumi.sensor_motion.v2\",\"lumi.sensor_magnet.v2\",\"lumi.sensor_switch.v2\"]

czyli wszystko co jest w secie sprzedawanym u nas. jak tam wrzucisz sobie wiecej czujnikow do listy to ci sie wyswietla na liscie, ale w sumie ta lista nie ma zadnego znaczenia, bo de facto sluzy tylko jako info, jak zresetowac dany czujnik do parowania i inicjalizuje start_zigbee_join na bramce w celu dodania dowolnego czujnika zigbee.

wazniejsze jest dodanie czujnikow na danym regionie mi home, bo tak jak pisales dzieki temu masz pelne ustawienia, wykresy, itp. ale od tego mam moda apki ;)

siedzę przede wszystkim na iOS i z HomeKit ale używam też sporo urządzeń Xiaomi z poza HomeKit i mam też dostęp do Androida, więc czasami używam też moda apki. Skorzystam z okazji i isę zapytam czy wiesz jak jest z urządzeniami bluetooth, mam na myśli te które działają bez bramek. Wystarczy dla nich taka lista żeby je sparować pod serwerm EU czy potrzebne jest wsparcie Xiaomi w chmurze? Próbuję dodać Roidmi F8 na serwer EU ale bez skutku, urządzenie jest kupione oficjalnie w EU ale nie ma wsparcia, można je tylko dodać na Chiński serwer.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

potrzebuje pomocy :) jakiś czas temu zakupiłem mi smart sensor set taki jak tu :

https://www.x-kom.pl/p/477016-centralka-zestaw-xiaomi-mi-smart-sensor-set-zestaw-smarthome.html?gclid=CjwKCAjw2cTmBRAVEiwA8YMgzYCrMmZiTb24oG39C703E8r8rcqCmzpsncDvFrgCcPHhY1O03o78OxoC4ecQAvD_BwE

 po długim okresie z niewielką liczba czujników w bazie pojawilo sie sporo nowych opcji min czujniki temp,wilgotności i ciśnienia aqara,który to zakupiłem.... gdy chce go dodać pojawia mi sie taki komunikat.... jakas rada może?

IMG_0831.PNG

z tego udalo mi sie wyczytać w wcześniejszych postach trzeba czekać na nowy firmware do bramki EU ?

Edytowane przez savio23
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, rezmus napisał:

nie trzeba. wejdz w bramke > urzadzenia > dodaj urzadzenie podrzedne > wybierz DOWOLNY czujnik. uslyszysz ready to connect to child devices, musisz w ciagu 30s zresetowac czujnik tak jak na screenie.

Screenshot_2019-05-07-19-25-59.png

Mam tę samą sytuację ale na grupie na FB uzyskałem odwrotną odpowiedź? 

Czy na oficjalnym Smart Secie z mi-home.pl da się dodać coś innego na serwerze EU/PL niż to co jest standardowo w zestawie? 

Czy ten Twój sposób dotyczy tylko tej modowanej wersji appki? Chciałbym dodać czujnik wilgotności i temperatury - ten który jest w appce aktualnie czyli ten od Aquara ale podobno nie da się tego zrobić bo sama bramka nie widzi innych elementów niż te, które oryginalnie są w zestawie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodaj po prostu manualnie, nie potrzebujesz nawet apki i wszystkie sensory które są na serwerze EU będę w pełni działać. Naciśnij szybko 3 razy guzik na brance EU a resztę zrób tak jak powyżej, po usłyszeniu "ready to connect child devices" zresetuj czujnik w ciągu 30 sekund. Tak działają wszystkie ich urządzenia z zigbee.

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, rezmus napisał:

probowales je dodac modem apki? powinno dzialac.

https://uploadfiles.io/af1m5cjf

Działa magicznie :) Mogę dodać na serwer EU przez bluetooth i Roidmi i jeszcze inne urządzenia, które tylko działały wcześniej na chińskim serwerze. Tak samo dodałem bramkę Aqara HomeKit na serwer EU i wszystko działa. Jedyny problem, że w apce na iOS bez tej zmodyfikowanej listy pomimo, że niektóre dodane urządzenia widać ale już tak nie działają ale to już inny temat. Zupełnie już ich teraz nie rozumiem, wcześniej myślałem, że muszą dodać dużo więcej żeby to wszystko działało w danym regionie a teraz widzę, że wystarczy zmodyfikowana lista w apce bo większość rzeczy jest już wspierana tylko zablokowana. Jedyne z czym jeszcze walczę i nie mogę dodać na serwer EU to Aqara G2, zatrzymuje się przy dodawaniu do sieci wifi.

8 minut temu, savio23 napisał:

Dzięki wielkie . Działa ten sposób. Dodam iż mam IOS jakby ktoś był ciekawy

To super, ja tak już od dawna robię tylko wcześniej nie wszystko w tych dodatkowych sensorach działało ale od kiedy dodali je oficjalnie na serwerze EU to już wszystko działa, poza dodawaniem przez apkę, ale to już niedługo też będzie działać. A moda Mi Home potrzebujesz przede wszystkim dla wszystkich urządzeń poza zigbee, których nie można oficjalnie dodać na serwerze EU. Na Androidzie to fajnie działa na iOS nie ma takiego odpowiednika. Też używam głównie iOS-a a Androida czasami dodatkowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, rezmus napisał:

mam g2, ale poki co na china, bo chcialem ja na spokojnie zrootowac. potem zobacze, dlaczego sie nie podpina na eu.

Może przez to, że używa chińskiej chmury do nagrywania albo plugin jest jakiś specyficzny tylko dziwne, że zacina się już przy dodawaniu do lokalnego Wifi. Mała szansa, żeby ją dodali na serwer EU, chyba. że zrobią z G2 swoją pierwszą kamerę do HomeKit. Zobaczymy ale będę Ci kibicować i zobaczymy co CI się uda z nią zrobić. Niezależnie nawet od ceny to kamera jest naprawdę niezła. Aqara powiedziała oficjalnie, że chcą dodać do swojej bramki lan i developer mode to może G2 też dostanie ale o tym samym dla bramki Mijia w wersji  EU już nie było ani słowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kwestia chyba niewykonalna ale dopytam - czy jest możliwość (może z innej apki?) ustawienia automatyzacji czujki ruchu z odkurzaczem tak aby odkurzał on konkretnie zaznaczony obszar? 
Z poziomu appki jest tylko opcja włączenia odkurzacza (ale wtedy jak wiemy, leci on całym cyklem czyli odkurza całe mieszkanie a nie przykładowo zaznaczoną strefę)

Docelowo:
Czujka ruchu obok kuwety i po wyjściu z niej kota odkurzacz odkurza strefę dookoła kuwety (tylko tu jest niestety problem bo z appki tego w ten sposób nie wyzwolimy)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z tego co czytam strefy chyba sa we wszystkich roborockach (v1, s5), w sensie zaznaczasz sobie obszar i on to sprzata. w nowych chyba tylko dodali, ze sam dzieli sobie mapke na pokoje i ewentualnie mozna to sobie edytowac, ale zwykle wyslanie go na sprzatanie do zaznaczonej strefy powinno byc we wszystkich.

https://github.com/marcelrv/XiaomiRobotVacuumProtocol/blob/master/app_zoned_clean.md

moim zdaniem da sie to zautomatyzowac z gateway przez chmure xiaomi, oczywiscie nie banalnie, bo takiej opcji (zone cleaning) brakuje w automatyzacji, ale testy pokazaly, ze chmura xiaomi wysyla wszystko co sie podesle, wiec mozna by to dorobic.

Edytowane przez rezmus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, rezmus napisał:

jaki masz odkurzacz, roborock z zone cleaning?

Tak, dokładnie.

 

1 godzinę temu, Mare napisał:

Widziałem na forum Roborocka, że obiecali uaktualnić soft do S-50 i dodać room-zone cleaning z z  T6/S6, tylko pewnie to jeszcze trochę potrwa

Oby! Świetne info. Jeśli zostanie wprowadzone i dodane do automatyzacji to świetna sprawa. Do użycia nie tylko przy kocie i kuwecie tylko w masie zastosowań.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

troche trudno mi uwierzyc, ze wrzuca do starego odkurzacza funkcje, ktorymi reklamuja nowe modele. z biznesowego punktu widzenia to troche bez sensu, ale obym sie mylil. na 95% nie bedzie tez zone/room cleaning w automatyzacji.

Edytowane przez rezmus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zainstalowałem zmodowaną apke mi home na androida o której była mowa parę postów wcześniej ( mam bramkę z europejskiej dystrybucji , ustawiony region Polska) i wszedłem  w listę dostępnych urządzeń i powiem szczerze że lista jest imponująca :) 

I teraz jak to wygląda praktycznie: mogę dodać każde z widocznych tam urządzeń? Będą one działać normalnie na tej bramce w wersji europejskiej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok super a teraz z innej strony ... Mam swój telefon z IOS , na telefonie dziewczyny zainstalowałem zmodowaną apke ... Na obu urządzeniach zalogowany jestem na to samo konto mi home .Jeśli dodam na telefonie z Androidem urządzenie niedostępne na IOS to czy ono tam się później pojawi?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, rezmus napisał:

z tego co czytam strefy chyba sa we wszystkich roborockach (v1, s5), w sensie zaznaczasz sobie obszar i on to sprzata. w nowych chyba tylko dodali, ze sam dzieli sobie mapke na pokoje i ewentualnie mozna to sobie edytowac, ale zwykle wyslanie go na sprzatanie do zaznaczonej strefy powinno byc we wszystkich.

https://github.com/marcelrv/XiaomiRobotVacuumProtocol/blob/master/app_zoned_clean.md

moim zdaniem da sie to zautomatyzowac z gateway przez chmure xiaomi, oczywiscie nie banalnie, bo takiej opcji (zone cleaning) brakuje w automatyzacji, ale testy pokazaly, ze chmura xiaomi wysyla wszystko co sie podesle, wiec mozna by to dorobic.

Nie do końca tak jest. Strefy są we wszystkich tylko musisz je zawsze manualnie zaznaczać przed każdym odkurzaniem a po odkurzaniu nie są zachowywane. W tych najnowszych jest funkcja gdzie możesz te strefy na stałe zachować i używać w regułkach do automatyzacji. W starszych modelach jak S-50 możesz tylko zachować 1 mapę całego domu i wirtualne ściany albo zakazane regiony. Zobaczymy czy naprawdę uaktualnią ten soft. 

W HomeBridge dla HomeKit są też już pluginy do RoboRocka żeby można dodawać różne regiony do automatyzacji tylko trzeba sobie obliczyć mniej więcej koordynacje, więc do końca to nie to samo i nie tak dokładne jak ten soft z najnowszych Roborock

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Mare masz gdzies screena lub video, ktory by pokazywal strefy w automatyzacji? wydaje mi sie, ze potrzeba do tego customowej sceny w pluginie, tak jak ma np yeelight, bo inaczej nie bardzo widze jak to zdefiniowac dla chmury.

piszac automatyzacja mam na mysli sterowanie ekosystemem xiaomi, gdzie na podstawie danych i warunkow z urzadzen chmura wykonuje akcje na nich samych oraz/lub na innych.

Edytowane przez rezmus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, savio23 napisał:

Ok super a teraz z innej strony ... Mam swój telefon z IOS , na telefonie dziewczyny zainstalowałem zmodowaną apke ... Na obu urządzeniach zalogowany jestem na to samo konto mi home .Jeśli dodam na telefonie z Androidem urządzenie niedostępne na IOS to czy ono tam się później pojawi?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

To nie takie proste, ta lista z moda apki na Androida nie tylko umożliwia dodawanie urządzeń ale też ich konfigurację, więc po dodaniu przez Androida na iOS będziesz więc miał trzy warianty w zależności od urzadzenia i od tego co jest w chmurze EU

1. Wszstko będzie działać, to przede wszystkim dla sensorów, switchy i urządzeń bluetooth

2., Będziesz widział urzadzenia, czasami bez ikonki ale nie będziesz mógl otworzć do nich ustawień. Będzie Error7 ale wciaż da się je używać w automatyzacjach.

3. Nie pokażą się w ogóle na iOS, będą tylko widoczne przez mod-a na Androidzie.

2 minuty temu, rezmus napisał:

masz gdzies screena lub video, ktory by pokazywal strefy w automatyzacji? wydaje mi sie, ze potrzeba do tego customowej sceny w pluginie, tak jak ma np yeelight, bo inaczej nie bardzo widze jak to zdefiniowac dla chmury.

Nie mam. w ogóle strasznie mało screenów jest z tej wersji. Postaram się poszukać i jak coś znajdę do wrzucę.

Teoretycznie jeśli możesz zapisywać nie tylko całz dom ale też zon-y jako oddzielne pokoje to w automatyzacji powinno się wybrać nazwę pokoju. Nie chodzi o to żeby definiować zon-y w automatyzacji tylko w samym plugin-ie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ciekawi mnie jak to wlasnie rozwiazali od strony technicznej, musi byc albo customowa scena w pluginie, ktora da ci wybor tych nazw stref, albo roborock wysyla twoje strefy do chmury, a chmura jak ci serwuje regulki do automatyzacji (one ida dynamicznie z api) to juz zna te nazwy i daje ci wybrac. bylem zdalnie podpiety pod 2 sztuki t6 jak pomagalem odpalic go na europie, ale zapomnialem sprawdzic automatyzacje...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem tylko , że w S--50 mapka jest zachowywana w chmurze. Te nowe są już na serwerze EU też więc cały mechanizm do tego też już tam powinnien być. Pytanie tylko czy te zone-y  będą też dostępne lokalnie z apki a może z pamięci odlurzacza czy tylko z api

 

 

78E31428-6FFF-4242-A471-2B4F4D153EBA.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...