Skocz do zawartości

Smart Home od Xiaomi


Ren

Rekomendowane odpowiedzi

Przepraszam, oczywiście chodzi mi o Smart wtyczkę. Chciałbym np wywalić kontakt do światła, włożyć do środka smart wtyczkę, z zewnątrz zaslepic np plexi i na to dać Smart switch jako kontakt. Podobnie można by wpasować wtyczkę do środka gniazdka i ustawić ją tak, żeby można było do niej normalnie wpinać wtyczki
No właśnie, tylko jak tą wtyczkę podłączyć w puszce kontaktu ?

MI 4

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Navigare z automatu nie da się, musisz dodać scenę w której będziesz załączał światło i wyłączał scenę wykrywającą ruch, potem 2 scenę wyłączającą światło i załączającą scenę wykrywającą ruch.
U mnie to działa tak w jednym pokoju, scena 1- czujnik ruchu załącza światło i wyłącza w przypadku braku ruchu, jak chce w nim siedzieć po zmroku to scena 2 -przyciskiem załączam światło i wyłączam scenę 1, wychodzę z pokoju na stałe scena 3 - tym samym przyciskiem wyłączam światło i załączam scenę 1

Redmi Note 4X

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@PAHO to lepiej jest otworzyć gniazdko i wykorzystać sam układ - polutować to, zajmie jeszcze mniej miejsca. W dodatku pod włącznik gniazdka dolutować kable i podpiąć pod nie normalny przycisk dzwonkowy (klawisz który odbija) co by tym gniazdkiem sterował, a oprócz tego i tak można dodać do scen i zdalnych przycisków.

 

@Navigare Zrób tak aby scena automatycznego wyłączenie została wyłączona przy ręcznym zapaleniu światła, co by Ci nie gasiło. A przy ręcznym zgaszeniu włączy ją ponownie. Może to Ci się przyda http://xiaomifans.pl/topic/7-scena-obsługa-żarówek-i-nie-tylko/ z tego co wiem to na iOS są małe problemy, ale idzie to obejść.

Edytowane przez Lector
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanów się skąd system ma wiedzieć, że ma nie wyłączać światła, skoro są spełnione oba warunki, zamknięte drzwi i brak ruchu? Musisz mu w jakiś sposób zasygnalizować że ma go nie wyłączać i ma być włączony tak długo jak Ty nie zmienisz zdania, na systemy czytające w myślach chyba jeszcze długo poczekamy :)

Redmi Note 4X

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo prosto, wystarczy żeby była możliwość ustawienia sekwencji. Otwarcie drzwi+zamknięcie drzwi+brak ruchu=wył. świata.Stop. Tu działa to tak, że on sprawdza stan czujnika otwarcia drzwi i jeśli jest w pozycji zamknięte+brak ruchu=wył. światła. Ewentualnie można dać limit czasu na wystąpienie sekwencji, ale w mihome takich funkcji brakuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po zaledwie 50 dniach oczekiwania dotarł do mnie pierwszy zestaw czujników od Xiaomi w związku z tym mam kilka pytań:

1. Czy można w jakiś sposób zmienić skalę pomiaru ciśnienia z kPa na hPa?

2. Bawię się alarmem wyzwalanym czujnikiem otwarcia drzwi. Na bramce w zakładce Auto/Alert ustawiłem Trigger Condition na "Czujnik drzwi" w More Settings włączyłem miganie czerwonego światła, Alarm duration na "5s".

O ile dźwięk alarmu trwa 5s to miganie gatewaya na czerwono trwa ze 3 minuty. Zauważyłem, że "Alarm duration" działa tylko na długość trwania sygnału dźwiękowego na bramce. Jak skrócić czas migania światełka na bramce?

Nie dostaję też powiadomienia na telefon mimo zaznaczonego "Push alarm notification to your Phone (tan naprawę to opcja jest na stałe - nie da się włączyć ani wyłączyć samodzielnie)

3. Kupiłem sobie przełacznik dwuprzyciskowy Aquara i chcę podmienić zwykły włącznik w ścianie. Wiem, że jest on na kwadratową puszkę, ale nigdzie nie mogę znaleźć takowej. W okolicy mam tylko Bricomarche i Mrówkę i tam nie było - same okrągłe puszki. Do castoramy, Obi itp mam 60km więc będę wdzięczny na namiary z Internetu na takie puszki.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo prosto, wystarczy żeby była możliwość ustawienia sekwencji. Otwarcie drzwi+zamknięcie drzwi+brak ruchu=wył. świata.Stop. Tu działa to tak, że on sprawdza stan czujnika otwarcia drzwi i jeśli jest w pozycji zamknięte+brak ruchu=wył. światła. Ewentualnie można dać limit czasu na wystąpienie sekwencji, ale w mihome takich funkcji brakuje.
No ok Stop i co dalej, skąd system będzie wiedział, że czytasz i ma być włączone światło, bo o to pytałeś, a nie że wyszedłeś z pokoju? może jestem tępy, ale nie widzę możliwości utrzymania włączonego światła jak chcesz czytać, bez stworzenia kolejnej sceny, wyzwolonej jakimś czujnikiem np. nacisku w kanapie na której czytasz, ale takich jeszcze nie ma w Xiaomi
A jeśli się mylę to przepraszam.

Redmi Note 4X

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie odnośnie czujników. Z tego co widzę są 2 wersje - np. czujnika temperatury - okrągła, oraz kwadratowa ? ta druga mierzy ciśnienie, czy obie będą bez problemu współpracować z tą samą bramą ? Jest gdzieś lista wszystkich unowocześnionych czujników ? Widziałem że czujnik na drzwi, ma lekko inny kształt, oraz w nazwie Aqara .. Jakieś większe różnice są pomiędzy nimi?

Drugie moje pytanie to to, czy da radę ustawić smart switch tak, by za naciśnięciem przycisku uruchamiał Smart Socket ( lampa ) + lampę biurkową Miija i pasek LED ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Navigare

Czujnik ruchu sprawdza czy nie było ruchu i po 2, 5, 10, 20 lub 30 minutach wykona ustawiony rozkaz.

Napiszę to na przykładzie układów cyfrowych i logiki.

Twoje scena działa jak bramka AND czyli iloczyn (muszą być spełnione oba założenia):

  • drzwi zamknięte to ustawia stan 1
  • czujnik brak ruchu w ciągu 2 minut to ustawia stan 1

0 x 0 = 0

0 x 1 = 0

1 x 0 = 0

1 x 1 = 1 więc gasi światło

Sceny w Mi Home mogą działaś również jako OR (suma) czyli zadziała tylko przy jednym spełnionym warunku.

0 + 0 = 0

0 + 1 = 1

1 + 0 = 1

1 + 1 = 1

To taka ciekawostka :P

Więc w momencie zamknięcia drzwi zostanie spełniony tylko jeden warunek i świtało się będzie palić tak długo aż czujnik ruchu nie spełni swojego warunku.

Rozumiem ze światło ma też się samo zapalić po wejście do pokoju?

Przy wyjściu z pokoju i jak nie będzie ruchu ma wyłączyć światło?

 

 

25 minut temu, filipO21 napisał:

Mam pytanie odnośnie czujników. Z tego co widzę są 2 wersje - np. czujnika temperatury - okrągła, oraz kwadratowa ? ta druga mierzy ciśnienie, czy obie będą bez problemu współpracować z tą samą bramą ? Jest gdzieś lista wszystkich unowocześnionych czujników ? Widziałem że czujnik na drzwi, ma lekko inny kształt, oraz w nazwie Aqara .. Jakieś większe różnice są pomiędzy nimi?

Drugie moje pytanie to to, czy da radę ustawić smart switch tak, by za naciśnięciem przycisku uruchamiał Smart Socket ( lampa ) + lampę biurkową Miija i pasek LED ?

Aqara to jak Lexus i Toyota :P czyli wersja ekskluzywna, nie zawsze lepsza.

Oba czujniki idzie wykorzystać przy tworzeniu scen.

Lepsze wersje Aqary to czujnik temperatury i czujnik ruchu. Gorzej zaś wypada włącznik (kwadratowy z okrągłym klawiszem - dwie funkcje zamiast trzech).

Jeden klawisz może za jednym razem włączyć kilka urządzeń. Ponadto smart switch - okrągły Xiaomi ma trzy funkcję klik, podwójny klik i długi klik. Czyli możesz niezależnie sterować trzema urządzeniami, lub ustawić trzy różne opcję dla jednego.

Edytowane przez Lector
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Lector 

Zrobiłem sobię przy pomocy twojego poradnika na YT scenę do wyłaączania budzika na pasku notyfikacji w telefonie. Po aktualizacji MiHome nie mogę znaleźć opcji do wyłączenia tego. W miejscu gdzie się to włączało poprzednio są tylko "chińskie krzaczki", które kierują do zrobienia ikonek dla włączania żarówki, Socketa itp. Rozwiazałem wyłączanie radia w inny sposób i chcę się tego pozbyć w paska notyfikacji w tel.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie jest, zmieniła się troszkę forma.

Screenshot_2018-01-20-20-51-08-846_com.xiaomi.smarthome.png

Na górze opcje które są na pasku notyfikacji, u dołu które można dodać.

Znikły sceny "Complete manually", czyli to co prezentowałem na filmiku.

A jak skasujesz scenę manualy?

Suwakiem ukrywasz wszystko.

Edytowane przez Lector
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, Lector napisał:

@Navigare

Aqara to jak Lexus i Toyota :P czyli wersja ekskluzywna, nie zawsze lepsza.

Oba czujniki idzie wykorzystać przy tworzeniu scen.

Lepsze wersje Aqary to czujnik temperatury i czujnik ruchu. Gorzej zaś wypada włącznik (kwadratowy z okrągłym klawiszem - dwie funkcje zamiast trzech).

Jeden klawisz może za jednym razem włączyć kilka urządzeń. Ponadto smart switch - okrągły Xiaomi ma trzy funkcję klik, podwójny klik i długi klik. Czyli możesz niezależnie sterować trzema urządzeniami, lub ustawić trzy różne opcję dla jednego.

Raczej Renault / Dacia xd 

Pod jakim względem czujnik ruchu Aqary jest lepszy? 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ma pomiar jasności, można ustawić jak wykryje ruch i jest ciemno. No i tą nóżkę która pomaga w montażu.

Nie można ustawić przy jakich wartościach LUX oświetlenia (a pokazuje je w logach), a szkoda.

Edytowane przez Lector
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie jest, zmieniła się troszkę forma.

Screenshot_2018-01-20-20-51-08-846_com.xiaomi.smarthome.thumb.png.c1bf374613983ebd288de215ccc93394.png

Na górze opcje które są na pasku notyfikacji, u dołu które można dodać.

Znikły sceny "Complete manually", czyli to co prezentowałem na filmiku.

A jak skasujesz scenę manualy?

Suwakiem ukrywasz wszystko.

Tak, pomogło całkowite skasowanie sceny, restart telefonu i utworzenie sceny od nowa.

A coś mi podpowiesz w sprawie moich pytań z postu #1883

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, jojoro napisał:

Po zaledwie 50 dniach oczekiwania dotarł do mnie pierwszy zestaw czujników od Xiaomi w związku z tym mam kilka pytań:

1. Czy można w jakiś sposób zmienić skalę pomiaru ciśnienia z kPa na hPa?

2. Bawię się alarmem wyzwalanym czujnikiem otwarcia drzwi. Na bramce w zakładce Auto/Alert ustawiłem Trigger Condition na "Czujnik drzwi" w More Settings włączyłem miganie czerwonego światła, Alarm duration na "5s".

O ile dźwięk alarmu trwa 5s to miganie gatewaya na czerwono trwa ze 3 minuty. Zauważyłem, że "Alarm duration" działa tylko na długość trwania sygnału dźwiękowego na bramce. Jak skrócić czas migania światełka na bramce?

Nie dostaję też powiadomienia na telefon mimo zaznaczonego "Push alarm notification to your Phone (tan naprawę to opcja jest na stałe - nie da się włączyć ani wyłączyć samodzielnie)

3. Kupiłem sobie przełacznik dwuprzyciskowy Aquara i chcę podmienić zwykły włącznik w ścianie. Wiem, że jest on na kwadratową puszkę, ale nigdzie nie mogę znaleźć takowej. W okolicy mam tylko Bricomarche i Mrówkę i tam nie było - same okrągłe puszki. Do castoramy, Obi itp mam 60km więc będę wdzięczny na namiary z Internetu na takie puszki.

 

Jeżeli chodzi Ci o te pytania to:

1 Nie można, ale różnica to tylko przecinek czyli to co pokazuje  razy 10, przecinek przechodzi pozycję dalej :P

2 Z alarmem się nie bawiłem aż tak bardzo.

3. Z podtynkową będzie problem, ale zobacz czy mają puszki natynkowe do włączników firmy Ospel, dla pewności zabierz włącznik do przymiarki. Może w innym sklepie elektroinstalacyjnym lub internet.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy światło miga aż 2 min wątpie.

Możliwości zmiany nie masz.

Ewentualnie można by ustawić scenę. IF getaway alarm >Delay 5 sek> Gateway light turn off

27152489_1506219749497581_1351599485_n.png?oh=6178c1c3f619ece7285066affc7d0a39&oe=5A65EB56

Może zadziała

Jeśli nie to po 5 sek daj turn on i po kolejnych 2 turn off.

Ale jw w 5 sek się na pewno to nie zmieści.

 

Ale po co komu 5 sekundowy alarm?

U mnie wyje dokładnie. 10 sekund... odtworzenie dźwięku co ty tu ... robisz... 5 sek. Wszedłeś na teren prywatnej posesji... 5 sekund 

fragment z ajlawiu. i fragment z stonogi. Łącznie 1 minuta.

 

Chyba że chcesz osiągnąć tak jak ja mam czyli otwórz drzwi = puk puk.

To wtedy ustawiasz normalnie bez alarmu czujnik drzwi zmiana stanu > odtwórz dźwięk.

 

Zaś co do informowania o alarmie to musi działać.

Powinieneś mieć powiadomienie w górnej belce z chińskimi krzaczkami. I odtworzenie dźwięku raz.

 

Edytowane przez homman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

Mam oczyszczacz powietrza i okrągły przycisk.

Single, double click zarezerwowane pod swiatlo i lampke.

Został mi long, którym chciałbym wyłączać i włączać scenę oczyszczacza (uruchamia sie i wylacza po przekroczeniu odpowiednich wartosci).

 

Chodzi o to bym wychodząc z domu czy idac spac mogl przyciskiem te automatyczne sceny dezaktywować, a po powrocie aktywować. 

Jak to powinienem ustawić? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, czyli to działa na zasadzie badania spełnienia warunków w danym momencie. Czy znacie opensource system do integracji automatyki domowej gdzie można użyć elementów xiaomi, który pozwala robić to na zasadzie występujących kolejno po sobie sekwencji stanów konkretnych elementów. Coś na zasadzie języka basic. Wtedy możnaby tymi samymi elementami bardziej złożone sceny robić. Ale nie jestem programistą i nie wiem czy to tak wogóle może działać. 

U siebie zmodyfikowałem to na razie w taki sposób, że: wykrycie ruchu, kiedy ciemno = włącz światło oraz otwarte drzwi wyłącz światło.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Gravis jak masz gotową scenę w Mi Home do obsługi oczyszczacza to zrobić dwie sceny.

  1. wyłącz - długi klik to: turn off twoja scena, turn on scena włącz, turn off ta scena
  2. włącz - długi klik to: turn on twoja scena, turn on scena wyłącz, turn off ta scena

Możliwe ze przed ostatnią opcją trzeba będzie dać delay 1-2 sekundy.

 

@Navigare Napisz dokładnie co chcesz osiągnąć, kiedy ma się zapali a kiedy ma się zgasić - może uda się pomóc.

Edytowane przez Lector
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Domoticz.

A sensu tych nakładek do drzwi nie widzę bo:

1. Jeśli weźmiesz te wkładki to od razu ci ubezpieczenie leci. Wkładka ma niską klasę bezpieczeństwa.

2. Ta co podałeś kosztuje tyle co klamka ok 110$ za klamkę. (Cena na promo za złotą klamkę na GB tydzien czy dwa temu, czarna 129 czy jakos tak.)

Tak że na dzień dzisiejszy bez sensu. Poczekaj 2 3 miesiace wtedy ta klamka powinna być normalnie koło 125$

 

Z ciekawostek pojawiło się mnóstwo sprzętów pod brandem xiaomi. Jak suszarki,  duże termosy itd.  

I kupiłem sobie bedside lamp z pl 48$. Przyjdzie to dam znać. Mam czujnik kwiatków a nikt nie próbował czy się łączy. Dla mnie to ważne.

 

Edytowane przez homman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Lector napisał:
[mention=2360]Gravis[/mention] jak masz gotową scenę w Mi Home do obsługi oczyszczacza to zrobić dwie sceny.
  1. wyłącz - długi klik to: turn off twoja scena, turn on scena włącz, turn off ta scena
  2. włącz - długi klik to: turn on twoja scena, turn on scena wyłącz, turn off ta scena
Możliwe ze przed ostatnią opcją trzeba będzie dać delay 1-2 sekundy.
 
[mention=34717]Navigare[/mention] Napisz dokładnie co chcesz osiągnąć, kiedy ma się zapali a kiedy ma się zgasić - może uda się pomóc.

Teraz mam takie sceny jak na obrazku. Jaka mam dodać ta scene bo coś nie widzę takich opcji o których piszesz..

76d36bce02228f618dd1eec1725f7340.jpg

 

 

EDIT:

 

Udało mi się ustawić scenę long = turn off scena uruchamiająca powyżej określonego zanieczyszczenia.

Potrzebuje jeszcze drugiej na turn on ta scena i wystarczy..

Edytowane przez Gravis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamontowałem dziś podwójny przełącznik podtynkowy xiaomi na naszą polską puszkę. Okazuje się że otwory pod wkręty ładnie ze sobą pasują ale trzeba wprowadzić małą modyfikację w puszce. Oprócz tego że jest to łatwe i bezproblemowe rozwiązanie, zaletą jest to że w każdym momencie mogę wrócić do starego przełącznika. 

Czas operacji 60 minut. Narzędzia: cieniutki brzeszczot. Resztę widzicie na zdjęciach :) 

 

IMG_20180121_191332.jpg

IMG_20180121_205251.jpg

IMG_20180121_205903.jpg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przewodowy to tylko klik, pierwszy klawisz - pierwszy obwód, drugi klawisz - drugi obwód. Tymi klawiszami nie zrobić nic po za załączenie obwodów, czyli nimi nie można sterować niczym bezprzewodowo bez włącznie lub wyłączenia obwodu. Czyli możesz zrobić tak jak zapalasz obwód 1, to ma włączyć zasilanie w gniazdku. Jest lewy klik, prawy klik, oba klawisze naraz - tylko za każdym razem zmienia się stan obwodów.

Dodatkowo można tym klawisze sterować zdalnie, sceny inny klawisz bezprzewodowy (w tedy można zrobić włączniki schodowe).

Edytowane przez Lector
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem drugi Gateway. Do pierwszego mam dodpięte 24 urządzenia. Pierwszy Gateway obsługuje 12 urządzeń na parterze i 12 na pietrze. Drugi Gateway będę instalował właśnie na pietrze, bo pierwszy jest na parterze. 

 

Czy w związku z tym powinienem przełączyć do tego nowego Gatewaya te czujniki z piętra, żeby miały lepszy zasięg? Czy zostawić tak jak jest, a nowe urządzenia dodawać do tego nowego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie funkcje ma przełącznik aqary dwuprzyciskowy bezprzewodowy? Jeden klik i  dwa kliki? Nigdzie tego nie widzę. Czy on działa jak smart switch czyli jestem w stanie uruchomić np. Smart socket poprzez naciśnięcie przycisku?

Bezprzewodowy ma „prawy klik”; „lewy klik” oraz razem „prawy+lewy klik”. U mnie „steruje”: żarówką, smart wtyczką (do której podłączona jest lampa stojąca) oraz lampką w Gateway

 

 

Mi 4

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Lector napisał:

Przewodowy to tylko klik, pierwszy klawisz - pierwszy obwód, drugi klawisz - drugi obwód. Tymi klawiszami nie zrobić nic po za załączenie obwodów, czyli nimi nie można sterować niczym bezprzewodowo bez włącznie lub wyłączenia obwodu. Czyli możesz zrobić tak jak zapalasz obwód 1, to ma włączyć zasilanie w gniazdku. Jest lewy klik, prawy klik, oba klawisze naraz - tylko za każdym razem zmienia się stan obwodów.

Dodatkowo można tym klawisze sterować zdalnie, sceny inny klawisz bezprzewodowy (w tedy można zrobić włączniki schodowe).

Chodzi mi o ten bezprzewodowy na baterie :)

38 minut temu, czesiek napisał:

Bezprzewodowy ma „prawy klik”; „lewy klik” oraz razem „prawy+lewy klik”. U mnie „steruje”: żarówką, smart wtyczką (do której podłączona jest lampa stojąca) oraz lampką w Gateway

 

 

Mi 4

Ok. Czyli jest opcja np. Lewy klik zapal żarówkę i lewy klik zgaś tą żarówkę? Czy po prostu lewy zapał, prawy zgaś? Jak ugryźć to w scenach? Ktoś ma tak zrobione?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, koles142 napisał:

Chodzi mi o ten bezprzewodowy na baterie :)

Ok. Czyli jest opcja np. Lewy klik zapal żarówkę i lewy klik zgaś tą żarówkę? Czy po prostu lewy zapał, prawy zgaś? Jak ugryźć to w scenach? Ktoś ma tak zrobione?

Możesz ustawić zapal/zgaś na jednym przycisku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...