Skocz do zawartości

Smart Home od Xiaomi


Ren

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie przyciskiem Switch Xiaomi można włączać i wyłączać radio w Gateway tak, jest taka możliwość?
I ustawić aby 1 klik - właczał i wyłaczał radio
2 klik - zmiana stacji

Będzie się dało tak ustawić?
Chce się tylko upewnić przed zakupem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja stosuję radio jako budzik i jestem zadowolony :D 

Czy kolega @Phil_ips może zdradzić jaki przekaźnik wykorzystał do sterowania kotłem w domu ?

Posiadam sterownik pokojowy bezprzewodowy Salus, lecz chciałbym mieć możliwość uruchomienia pieca spoza domu :D Salus oferuję gateway do sterowania przez aplikację ale ceni się na 500 zł... 

Pomyślałem, że wykonam bypass dzięki czemu nadal Salus będzie dbał o komfortową temp w wyznaczonych godzinach. A kiedy będę chciał włączyć grzanie wcześniej (np. wychodząc z pracy wcześniej) będę mógł to zrobić przez aplikację Mi Home. Gniazdko zigbee posiadam więc tylko dokupić przekaźnik :D

Edytowane przez Nowohucianin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem w sklepie z elektroniką przekaźnik z cewką 230V, do tego podstawkę do szafki energetycznej (obeszło się bez lutowania, a ewentualna wymiana była bezproblemowa), do której wpiąłem przekaźnik. Do podstawki mam wkręcone kable, a wszystko to wędzone do plastikowej, uniwersalnej obudowy.

Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mi tylko aby z rana przez 30min jak się szykuje coś grało w łazience (włacza się automatycznie o określonej godzinie) i tak samo czasami w czasie kąpieli aby włączyć manualnie, mam Gatewaya tylko chodzi mi czy da się tak ustawić na przyciskach switcha?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Fanek napisał:

Chodzi mi tylko aby z rana przez 30min jak się szykuje coś grało w łazience (włacza się automatycznie o określonej godzinie) i tak samo czasami w czasie kąpieli aby włączyć manualnie, mam Gatewaya tylko chodzi mi czy da się tak ustawić na przyciskach switcha?

 

W ustawieniach bezprzewodowego przycisku jest opcja Gateway > Control radio > play radio, pause radio, previous channel, next channel, volume up, volume down, play designated channel, play/pause radio.

 

W przycisku masz 3 opcje - masz jeszcze długie naciśnięcie.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, Fanek napisał:

Chodzi mi tylko aby z rana przez 30min jak się szykuje coś grało w łazience (włacza się automatycznie o określonej godzinie) i tak samo czasami w czasie kąpieli aby włączyć manualnie, mam Gatewaya tylko chodzi mi czy da się tak ustawić na przyciskach switcha?

 

Fajnie steruje radiem także Mi Cube https://www.gearbest.com/living-appliances/pp_364494.html?wid=21 . Można nim sterować głośność. Niestety jest trochę droższy od przycisku, ale obsługuje 6 gestów/funkcji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, pumek napisał:

Fanek

Była na ten temat wcześniej rozmowa, nie pamiętam co z tego wyszło - poszukaj.

A Ty jesteś pewien że chcesz słuchać radio na pierdziawce do alarmu?

Ja też słucham radia z Gateway, gra przyzwoicie.

Nie robię żadnych imprez w domu więc czegoś lepszego nie muszę uruchamiać.

1 godzinę temu, Nowohucianin napisał:

Ja stosuję radio jako budzik i jestem zadowolony :D 

Czy kolega @Phil_ips może zdradzić jaki przekaźnik wykorzystał do sterowania kotłem w domu ?

Posiadam sterownik pokojowy bezprzewodowy Salus, lecz chciałbym mieć możliwość uruchomienia pieca spoza domu :D Salus oferuję gateway do sterowania przez aplikację ale ceni się na 500 zł... 

Pomyślałem, że wykonam bypass dzięki czemu nadal Salus będzie dbał o komfortową temp w wyznaczonych godzinach. A kiedy będę chciał włączyć grzanie wcześniej (np. wychodząc z pracy wcześniej) będę mógł to zrobić przez aplikację Mi Home. Gniazdko zigbee posiadam więc tylko dokupić przekaźnik :D

Nie wiem jak działa Twój aktualny sterownik, ale bypass może nie wypalić.

Może się okazać ze gniazdkiem będziesz załączał właśnie obsługę Salus'a, a na wyłączonym piec będzie grzał nastawioną na nim temperaturę.

Jaki to dokładnie model regulatora?

https://www.salus-controls.pl/produkty/sterowanie-kotlem

Edytowane przez Lector
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie boicie się co będzie jak netu / prądu braknie z piecem ?

 

Ok zauwazylem post o tym ze niby jest po lanie.

Ale wiem z doświadczenia że jeśli mój livebox nie ma polaczenia lub resetuje sie ok 00 00

To wówczas nic mi nie działa. Nawet włączanie cubem lampki. Mimo że pisze że po lan.

Edytowane przez homman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak prądu zabraknie to przekaźnik rozłącza grzanie piecem. a ogólnie bez prądu to i piec przestaje grzać :)

 

Ja aktualnie jeszcze nic nie robię z automatyką pieca, planują zmiany na przyszły rok.

Staram się rozgryźć sceny, to znaczy to co pisałem wcześniej będzie działać czyli uruchamianie i wyłączanie grzania pieca plus zamykanie zaworów na grzejnikach. Tylko jeszcze nie wiem jak wstawić obsługę czujników na oknach.

Regulacja zaworu to nie problem, ale sterowanie piecem już robią się schody.

Czyli do tej pory mam:

  • Uruchomienie pieca - jeżeli któryś z czujników temperatury będzie poniżej 21 stopni - jedna scena
  • Wyłączenie pieca - jeżeli wszystkie czujniki będą powyżej 21 stopni - jedna scena
  • Otwarcie (domyślne) zaworu grzejnika - jeżeli temperatura będzie poniżej 21 stopni i okno będzie zamknięte - tyle scen ile czujników i zaworów
  • Zamknięcie zaworu grzejnika - jeżeli temperatura będzie powyżej 22 stopni lub okno będzie otwarte - tyle scen ile czujników i zaworów

No i teraz główkuje jak sterować czujnikami okna, czyli:

  • wszystkie okna otwarte piec wyłączony - to szło by zrobić wyłączyć scenę uruchom piec i wyłączyć gniazdko odpowiedzialne za grzanie, a przy wszystkich zamkniętych włączyć scenę uruchom piec - dwie sceny
  • aby przy oknie otwartym i temperaturze poniżej 21 stopni nie uruchamiał się piec jeżeli inne pomieszczenia są dogrzane - tu tak myślę żeby wyłączyć scenę otwarcie zaworu, zamknąć zawór (przy zamkniętym oknie włączyć scenę otwarcia zaworu), a dodatkowo scena jeżeli okno otwarte i temperatura powyżej 21 stopni na innych wyłącz piec - czyli na jeden zawór trzy sceny

Ale myślę ze temat do ogarnięcia byłby, no ilość scen byłaby nie mała bo do każdego sterowanego grzejnika byłby z pięć scen plus jeszcze cztery wspólne.

Mam rok na dokupienie ze dwóch czujników temperatury z dziesięć czujników drzwi/okna i chyba pięć gniazdek do zaworów co bym mógł testować z scenami - no i same siłowniki jeżeli wszystko wypali.

Edytowane przez Lector
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się po co chcesz se skomplikować to grzanie domu. Przeważnie producenci pieców zalecają otwarcie zaworów na max, a działaniem pieca zarządza sterownik. Są firmowe z programami , przeważnie dodatkowo sterują pompką. Są i uniwersalne. Jedne i drugie można połączyć przewodowo jak i bez przewodowo. Te ostatnie można przeważnie zarządzać z sieci. Wystarczy dać gniazdko xiaomi, włacz- wyłącz a resztę robi sterownik. Chcesz kontroli to filujesz jaka temperatura w chacie na czujnikach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 17.09.2017 o 22:16, Lector napisał:

Panowie @Phil_ips i @time.greg tak przeglądałem wasze wcześniejsze wypowiedzi na temat sterowania piecem CO, jakiej firm są to piece?

Mam Vaillanta jakiś model dwu-funkcyjny (Vaillant atmoTEC VUW plus 280/5) ale ich dedykowany sterownik (Vaillant calorMATIC 392f) wykorzystuje linie eBUS, jeszcze nie wczytywałem się w instrukcję czy jest sterowanie na "zwarcie".

 

Zaciekawiłem się zdalnym sterowaniem temperaturą w domu. Przy okazji można by zrobić aby w określonych porach dogrzewał określone pomieszczenia :)

Hej witam,

może trochę offtopic ale ja właśnie zacząłem się bawić w automatykę do strefowego sterowania kotłem (z podpięciem do neta). W ciągu najbliższych tygodni przyjdzie mi zestaw od tej firmy: https://www.techsterowniki.pl/. Jeśli ktoś będzie zainteresowany to mogę zrecenzować, zamówiłem siłowniki na kaloryfery + termostaty do każdego pokoju + centralkę wifi 8s. Zabawa w coś takiego nie jest tania bo to prawie 2.5 tyś ale ktoś wcześniej pisał o Danfossie a ten wychodzi jeszcze drożej. Samo sterowanie piecem przez smart home xiaomi to w gruncie rzeczy dość słabe jest bo co najwyżej można piec włączyć jeśli temperatura spadnie na czujniku. To samo zrobi nam najprostszy termostat pokojowy i będzie miał kilka dodatkowych bajerów jak np. harmonogram ogrzewania. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej witam, może trochę offtopic ale ja właśnie zacząłem się bawić w automatykę do strefowego sterowania kotłem (z podpięciem do neta). W ciągu najbliższych tygodni przyjdzie mi zestaw od tej firmy: https://www.techsterowniki.pl/. Jeśli ktoś będzie zainteresowany to mogę zrecenzować, zamówiłem siłowniki na kaloryfery + termostaty do każdego pokoju + centralkę wifi 8s. Zabawa w coś takiego nie jest tania bo to prawie 2.5 tyś ale ktoś wcześniej pisał o Danfossie a ten wychodzi jeszcze drożej. Samo sterowanie piecem przez smart home xiaomi to w gruncie rzeczy dość słabe jest bo co najwyżej można piec włączyć jeśli temperatura spadnie na czujniku. To samo zrobi nam najprostszy termostat pokojowy i będzie miał kilka dodatkowych bajerów jak np. harmonogram ogrzewania. 

 

Nie do końca masz rację. Wszystkie opcje, łącznie ze strefowaniem ogarniesz czujnikami i gniazdkami od xiaomi. Różnica jest w koszcie (na korzyść Xiaomi) i w uniwersalności rozwiązania. 

 

BTW kosztów, w moim przypadku - 4 pokoje i 10 grzejników wychodzi ok 250-300 USD za gniazdka, siłowniki do grzejników i brakujące czujniki.

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Phil_ips napisał:

Nie do końca masz rację. Wszystkie opcje, łącznie ze sterowaniem ogarniesz czujnikami i gniazdkami od xiaomi. Różnica jest w koszcie (na korzyść Xiaomi) i w uniwersalności rozwiązania.

 

Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka

 

 

 

Nie zgodzę się. Na pewno nie rozwiąże to problemu sterowania kaloryferami w poszczególnych pomieszczeniach. Chyba, że ktoś ma ogrzewanie na prąd wtedy tak. Jeśli Xiaomi kiedyś wypuści smart głowice do grzejników to jak najbardziej. Pozostaje jeszcze kwestia sterowania piecem, który albo musi chodzić cały czas albo być wyłączany przez gniazdko. Ja mam gazowy piec dwufunkcyjny i nic z tym nie zrobię, bo wyłączając go z prądu pozbawię się ciepłej wody. Mam smart home Xiaomi ale na razie jedynie steruje oświetleniem, oczyszczaczami powietrza i wentylatorem w łazience. Xiaomi faktycznie cenowo zyskuje bardzo ale nie da się go zastosować do wszystkiego. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wiesz są zawory napędzane elektrycznie w zamian głowy termostatycznych. Koszt w PL ok. 70 pln, a u Majfrendów 13 USD. Mając takie elektrozawory, gniazdka i czujniki tempetatury ustawiam precyzyjnie żądaną temperaturę w każdym pomieszczeniu.

 

Wyobraź sobie taki scenariusz. Masz trzy pomieszczenia. A, B, i C.

Pomieszczenie A - temperatura pożądana 21

Pomieszczenie B - temperatura pożądana 22

Pomieszczenie C - temperatura pożądana 23

 

Spada temperatura w pomieszczeniu C poniżej 23oC - uruchamia się piec, zawory w pomieszczeniach A i B w tym czasie są zamknięte. Dopiero gdy w tych pomieszczeniach temperatura spadnie poniżej zadanej zawory otwierają się i grzejniki zaczynają grzać.

 

Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niestety, to rozwiązanie ma dwa zasadnicze minusy. Zaworu działa binarnie, otwarty albo zamknięty, co u mnie odpada. Musisz też mieć pod każdy kaloryfer pociągnięty pytać co u mnie by się wiązało z kuciem ścian. Ale zwracam honor, jeśli ktoś ma np. w kotłowni zawory do poszczególnych sekcji w mieszkaniu to już w ogóle bajka.

Wysłane z mojego Nexus 5X przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Lektor. Znalazłem możliwość dodania scen MiHome-->Profile-->Settings-->Notification. Przydałoby się mieć jeszcze szybszy dostęp niż przez MiHome do czujnikow temperatury.

 

Świetnie to wygląda w ios-ie.

 

Wysłane z mojego Redmi Note 2 przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po przebrnięciu przez cały ten temat oraz tematy podobne chciałbym rozpocząć swoją "przygodę" z Smart Home od Xiaomi. Mam kilka wstępnych pytań:

1) Czy zestaw https://www.gearbest.com/alarm-systems/pp_616359.html będzie posiadał wszystkie najnowsze wersje poszczególnych komponentów czy lepiej wszystko kupować pojedynczo? Z tego co wyczytałem to według tego tematu w najnowszych wersjach jest: sensor ruchu "na nóżce" oraz Gateway jest w wersji 3, według zdjęć z linku chyba nie są to najnowsze wersje, poprawcie mnie jeśli się mylę.

2) Czy listwa zasilająca współpracuje z Mi Home?

3) Podpowiedzcie proszę do których sprzętów będą mi potrzebne adaptery? Na pewno listwa i Gateway, coś jeszcze potrzebuje wtyczki zamiast baterii?

4) Czy coś powinno jeszcze wejść do zestawu "must have" na początek?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zestaw jest ok, na nóżce jest sensor Aqary.

Listwy sterowane przez WiFi będą współpracować - mam tą większą 3 i 3 gniazda, stara wąska chyba też będzie działać, za to nowa 6 gniazd i 2 USB nie ma WiFi.

Adaptery do wszystkiego co wkładasz do gniazdka, w listwie obciąłem wtyk i założyłem polską wtyczkę.

Co będzie Ci potrzebne to wyjdzie w "praniu".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po przebrnięciu przez cały ten temat oraz tematy podobne chciałbym rozpocząć swoją "przygodę" z Smart Home od Xiaomi. Mam kilka wstępnych pytań:
1) Czy zestaw https://www.gearbest.com/alarm-systems/pp_616359.html będzie posiadał wszystkie najnowsze wersje poszczególnych komponentów czy lepiej wszystko kupować pojedynczo? Z tego co wyczytałem to według tego tematu w najnowszych wersjach jest: sensor ruchu "na nóżce" oraz Gateway jest w wersji 3, według zdjęć z linku chyba nie są to najnowsze wersje, poprawcie mnie jeśli się mylę.
2) Czy listwa zasilająca współpracuje z Mi Home?
3) Podpowiedzcie proszę do których sprzętów będą mi potrzebne adaptery? Na pewno listwa i Gateway, coś jeszcze potrzebuje wtyczki zamiast baterii?
4) Czy coś powinno jeszcze wejść do zestawu "must have" na początek?
Po pierwsze przemyśl co chcesz osiągnąć przy użyciu smart urządzeń. Potem dobieraj sobie komponenty. U mnie zaczęło się od chęci wyłączania na noc dekodera NC+ który w stanie czuwania pobiera tyle samo prądu co w stanie pracy.

Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W niedalekiej przyszłości będę kupował nowe mieszkanie, które chciałbym od początku w miarę możliwości automatyzować. 

Sprzęt chciałbym na razie potestować, aby w planowaniu mieszkania mieć świadomość co będzie mi potrzebne, jakie są plusy i minusy danego rozwiązania i co tak na prawdę ten sprzęt potrafi. Jak słusznie @Lector zauważył wszystko wyjdzie w praniu, ale jakiś starter początkowy chciałbym zakupić.

Na pewno interesuje mnie odłączanie prądożernych urządzeń w czasie kiedy nikogo nie ma w mieszkaniu tudzież w nocy, gdy nikt z nich nie korzysta, a są na standby'u. Włączanie światła, np. w łazience gdy drzwi się otworzą. Pomysły na pewno się znajdą jak będę wiedział jak co z czym współpracuje, no i oczywiście trochę podglądnę od Was :D

 

btw, nie byłby ktoś zainteresowany pokazaniem w czasie rzeczywistym jak cały system działa? Tzn. przejście się po domu i pokazanie jak te schematy wklepane w aplikację zachowują się po ich włączeniu? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W niedalekiej przyszłości będę kupował nowe mieszkanie, które chciałbym od początku w miarę możliwości automatyzować. 
Sprzęt chciałbym na razie potestować, aby w planowaniu mieszkania mieć świadomość co będzie mi potrzebne, jakie są plusy i minusy danego rozwiązania i co tak na prawdę ten sprzęt potrafi. Jak słusznie [mention=2684]Lector[/mention] zauważył wszystko wyjdzie w praniu, ale jakiś starter początkowy chciałbym zakupić.
Na pewno interesuje mnie odłączanie prądożernych urządzeń w czasie kiedy nikogo nie ma w mieszkaniu tudzież w nocy, gdy nikt z nich nie korzysta, a są na standby'u. Włączanie światła, np. w łazience gdy drzwi się otworzą. Pomysły na pewno się znajdą jak będę wiedział jak co z czym współpracuje, no i oczywiście trochę podglądnę od Was
 
btw, nie byłby ktoś zainteresowany pokazaniem w czasie rzeczywistym jak cały system działa? Tzn. przejście się po domu i pokazanie jak te schematy wklepane w aplikację zachowują się po ich włączeniu? 
Do zestawu, który pokazałeś dołóż koniecznie żarówkę, choćby philips xiaomi.
Zabawa przednia z tworzeniem scen.

Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...