Skocz do zawartości

Smart Home od Xiaomi


Ren

Rekomendowane odpowiedzi

@Lector szacunek, bardzo pomysłowo to zrobiłeś.

Na razie sprawdzałem bez czujnika ruchu i jedynie co musiałem u siebie zmodyfikować, to dodać 2 sekundy opóźnienia do instrukcji "Turn On scenę Włącz Lampę" w scenie "Wyłącz lampę". Ale myślę, że majstrowanie przy scenach z czujnikiem ruchu, też powinno działać. Najważniejsze, że jest pomysł.

Jak Moderacja / Administracja będzie przyznawać tytuł Automatyka Roku, to masz moją nominację :) .

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Lector Szacunek. Kodowanie na wysokim poziomie zaawansowania :)

Ja póki co odpaliłem "zestaw startowy". Światełko Gateway zapalane po zmroku, po wykryciu ruchu (Gateway jest na korytarzu, w centrum mieszkania), włączanie rano ekspresu podłączonego do inteligentnego gniazdka oraz oświetlenie podszafkowe i kolorowa żarówka włączane okrągłym przyciskiem. Myślę jeszcze o radiu WiFi uruchamianym w łazience po wykryciu ruchu. W drodze są czujniki okien/drzwi oraz zalania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie zamówiłem swoje pierwsze komponenty do systemu. Czekam na dostawę i od razu będę dzielił się spostrzeżeniami.

Mam natomiast inne pytanie - czy istnieje jakakolwiek możliwość sterowania ogrzewaniem? Istnieją jakieś głowice termostatyczne, nagrzejnikowe rozpoznawane przez Gateway'a?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, Lector napisał:

Aktualnie jeszcze nic nie ma do sterowania ogrzewaniem.

Jeden z kolegów z forum steruje pracą pieca poprzez gniazdko i przekaźnik (ja tak otwieram furkę :)) plus czujnik temperatury.

Ja steruje ogrzewaniem podlogowym w salonie, kuchni i korytarzu ;) Wykorzystuje smart gniazdka oraz czunjniki temeparatur od xiaomi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry, jak że jest to mój pierwszy post na tym forum to chciałbym się przywitać!

 

Dziś odebrałem z poczty "żarówkę" Yeelight RGB, następne rzeczy są w drodze. Mam pytanie odnośnie żarówki jakie są możliwości aby zawsze była możliwość sterowania żarówka z telefonu poprzez aplikację Mi, niezależnie czy przełącznik ścienny jest włączony, czy też wyłączony. Czy potrzebuje kupić tego typu przełączniki - https://gearbest.com/alarm-systems/pp_625774.html (z tego co czytałem trzeba też mieć jakąś nową instalacje elektryczna?), a może są inne sposoby?

 

Dzięki za sugestie.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ten włącznik jest zły. On by działał prawie tak jak obecny. Czyli żarówki byłyby wyłączone, ale mógłbyś włączyć go telefonem, ale żarówki potrzebują chwili aby połączyć się z WiFi aby było można nimi sterować. Druga kwestia do wymiany puszka na kwadratową, czyli dłuto i młot idzie w ruch.

Musiałbyś kupić ten włącznik https://www.gearbest.com/access-control/pp_626696.html

Potrzebny oczywiście będzie Gateway.

Stary włącznik demontujesz, kable które wchodziły do włącznika łączyć kostką, tak aby lampa (żarówki) się świeciły.

Wstawiasz tam żarówki (żarówkę) RGB czy zwykła białą Yelight.

Aby nie było dziury przykręcasz na wierzch łącznik z mojego linku. Można go przyklei bo dają taśmę, ale są miejsca aby zrobić otwory i przykręcić (ja tak robiłem).

W Gateway robisz scenę gdzie klik klawiszem zapala i gasi żarówki. Żarówka jest ciągle aktywna i możesz ją uruchomić telefonem z aplikacji Mi Home lub Yelight (tu dla RGB jest zmiana kolorów w rytm muzyki - mojej córce się bardzo podoba :P).

A najlepsze jest to, ze drugi taki włącznik, lub ten mały okrągły (tu oprócz włączenia można by było zrobić zmianę koloru i ściemnianie - jeden klawisz trzy funkcję) możesz mieć w innym miejscu i też nim sterować.

 

EDIT

Włącznikiem zapalisz żarówkę RGB albo w kolorze zdefiniowanym przez Ciebie jako domyślny, lub w ostatnim używanym. Ja korzystam z definiowanego i zawsze zapala mi białą ciepłą barwą.

Edytowane przez Lector
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super, trochę mi to już nakreśliło sytuację. Geatway już też do mnie idzie, dodatkowo zamówiłem taki podwójny bezprzewodowy włącznik - https://gearbest.com/alarm-systems/pp_610095.html Pomyślałem że lepiej kupić ten podwójny aby można było zaprogramować dwa przyciski zamiast jednego. Z drugiej strony sądziłem że te włączniki przewodowe też puszczają cały czas prąd do żarówki i można je włączyć czy to telefonem czy to bezpośrednio je wciskając.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Włączniki przewodowe są dwa typy (pomijam jedno czy dwu klawiszowe), do starej instalacji L wejściowe i L wyjściowe oraz do nowej gdzie jest jeszcze N do podłączenia.

Oba nie puszczają prądu na żarówkę. We włączniku z L i L1 aby układ był zasilany zero (N) jest pobierane z lampy (L wyjściowe - L1 na włączniku) dlatego jest podany minimalny pobór Wat żarówki, pewnie po to by żarówka nie świeciła bo będzie miała większą rezystancje niż włącznik.

 

Dość często u nas w domach przy włącznikach z podświetleniem i zastosowanie żarówek LED lub świetlówek dochodzi do rozbłysków lub delikatnego żarzenia się żarówki przy wyłączonym włączniku. A to wszystko przez tą małą żarówkę w podświetleniu, elektronika w żarówce dostaję minimalny prąd (napięcie) i się ładuje.

 

Jak kupiłeś włącznik dwu klawiszowy, będziesz mógł sobie zrobić podział np 1 i 2 żarówki - jak lampa ma więcej.

Edytowane przez Lector
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą sprawdzałem i radia z serwera RYBA śmigają aż miło.

 

Ja natomiast wczoraj wieczorem widziałem ze mi Gateway numer 1 pokazuje iż nie widzi żadnego czujnika. Dziś odłączyłem go od prądu i złapał jeden czujnik temp.

Poczekam i zobaczę czy w siągu dnia złapię pozostałe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć wszystkim!

mam problem z odkurzaczem xiaomi, kupiłem go z żoną jakieś pół roku temu. Do tej pory wszystko działało, aż do momentu gdy trzeba było zmienić telefon. Odkurzacz próbowałem znowu zarejestrować tak jak w manualach na youtubie, lecz na etapie wyszukiwania go na aplikacji, nie jestem go w stanie znaleźć. Po kilku próbach odzyskałem stare konto, na którym odkurzacz był znaleziony, ale cały czas miał status 'device offline' i nic nie mogłem z nim zrobić. 

Czy ktoś miał może podobny problem i go rozwiązał? 

z góry dziękuję!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, działa jak normalny włącznik.

Z WiFi bezpośrednio on nie działa, działa on w systemie ZigBee i do komunikacji z WiFi jest potrzebny mu Gateway (centralka Smart Home).

 

Ale do montażu wymaga kwadratowej puszki.

Edytowane przez Lector
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie @Phil_ips i @time.greg tak przeglądałem wasze wcześniejsze wypowiedzi na temat sterowania piecem CO, jakiej firm są to piece?

Mam Vaillanta jakiś model dwu-funkcyjny (Vaillant atmoTEC VUW plus 280/5) ale ich dedykowany sterownik (Vaillant calorMATIC 392f) wykorzystuje linie eBUS, jeszcze nie wczytywałem się w instrukcję czy jest sterowanie na "zwarcie".

 

Zaciekawiłem się zdalnym sterowaniem temperaturą w domu. Przy okazji można by zrobić aby w określonych porach dogrzewał określone pomieszczenia :)

Edytowane przez Lector
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie [mention=34371]Phil_ips[/mention] i [mention=24537]time.greg[/mention] tak przeglądałem wasze wcześniejsze wypowiedzi na temat sterowania piecem CO, jakiej firm są to piece?
Mam Vaillanta jakiś model dwu-funkcyjny (Vaillant atmoTEC VUW plus 280/5) ale ich dedykowany sterownik (Vaillant calorMATIC 392f) wykorzystuje linie eBUS, jeszcze nie wczytywałem się w instrukcję czy jest sterowanie na "zwarcie".
 
Zaciekawiłem się zdalnym sterowaniem temperaturą w domu. Przy okazji można by zrobić aby w określonych porach dogrzewał określone pomieszczenia
U mnie wisi Termet Eco Condens Silver i włączenie grzania CO jest realizowane przez zamknięcie obwodu. Dzięki temu zwykły przekaźnik z cewką 230V zasilony przez smart gniazdko uruchamia kocioł.

Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już rozgryzłam swój piec :P

Mam dwa wejścia (- i +) pod sterownik pokojowy lub pogodowy czyli eBUS (cyfrowy - dwukierunkowy). Pod innego typu sterownik pokojowy lub pogodowy mam jeszcze piny 7-8-9 (24V - analogowy - jednokierunkowy)

Mam jeszcze piny 3-4 pod które podpina się termostat pokojowy lub zegarowy, przy braku mostkuje się piny. No tu bym musiał dać przekaźnik do włączania ogrzewania.

Oczywiście odpiąć kable od eBUS'a, co by mi sterownik pokojowy nie mieszał.

vaillant.png

A to wszystko daje mi możliwość zdalnego uruchomienia i wyłączenia grzania, zmiany w scenie żądanej temperatury w danym pomieszczeniu (mam 7 czujników temperatur, ale można by tylko sterować na podstawie jednego).

Jakby jeszcze po montować elektrozawory na rurkach to bym już mógł ustawiać indywidualne temperatury w pokojach.

Edytowane przez Lector
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już rozgryzłam swój piec
Mam dwa wejścia (- i +) pod sterownik pokojowy lub pogodowy czyli eBUS (cyfrowy - dwukierunkowy). Pod innego typu sterownik pokojowy lub pogodowy mam jeszcze piny 7-8-9 (24V - analogowy - jednokierunkowy)
Mam jeszcze piny 3-4 pod które podpina się termostat pokojowy lub zegarowy, przy braku mostkuje się piny. No tu bym musiał dać przekaźnik do włączania ogrzewania.
Oczywiście odpiąć kable od eBUS'a, co by mi sterownik pokojowy nie mieszał.
vaillant.thumb.png.48f78ccd8c83ec79ed8da2afb1b30683.png
A to wszystko daje mi możliwość zdalnego uruchomienia i wyłączenia grzania, zmiany w scenie żądanej temperatury w danym pomieszczeniu (mam 7 czujników temperatur, ale można by tylko sterować na podstawie jednego).
Jakby jeszcze po montować elektrozawory na rurkach to bym już mógł ustawiać indywidualne temperatury w pokojach.
Możesz jeszcze założyć elektroniczne głowice sterujące na grzejnikach np. Danfossa.

Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Phil_ips

Nie wiem czy Danfos ma takie z których wychodzą przewody, gdzie po podaniu napięcia by zamykał dopływ wody.

Bo te które widziałem ze sterowaniem elektronicznym nic nie darzą w tym przypadku.

 

Zakładając elektro zawory, czy też Danfosa z kablem (o ile taki istnieje) czujniki temperatur kontrolowały by pracą pieca i właśnie też tymi zaworami poprzez gniazdka.

Widziałbym to tak.

- Scena uruchom piec: jeżeli któryś czujników temperatury nie ociągnąłby swojej temperatury.

- Scena wyłącz piec - jeżeli wszystkie czujniki ociągną swoją temperaturę

Plus dla każdego czujnika temperatury.

- Scena zamknij dopływ: Jeżeli ustawiona temperatura jest wyższa o 1 włącz gniazdko.

W tedy gniazdko zamykało by dopływ do grzejnika i obieg wody dogrzewałby pomieszczenia które jeszcze się nie dogrzały.

Edytowane przez Lector
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamówiłem Gateway z paroma gadżetami, na dniach powinno dotrzeć. Myślałem, że mam przejściówkę do polskiego gniazdka jaka w tym wątku była już linkowana, ale gdzieś mi ją wcięło... Mam tylko taką płaską jaka jest dodawana do ładowarki do telefonu (na dwie płaskie "blaszki"). Gateway takie blaszki posiada trzy i tu moje pytanie: czy on będzie działał z tą przejściówką na dwie blaszki i jedna zostanie niezagospodarowana czy zamawiać tę większą przejściówkę? Orientuje się ktoś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będzie działać na dwóch, trzecia to uziom - ochrona.

Więc i tak przyszłościowo bym się w taką zaopatrzył.

 

Ktoś gdzieś spotkał gniazda do przedłużacza?

2-M-3-Bolec-Wtyczki-AU-font-b-Australia-

Potrzebowałbym, a nie mogę poszukać.

Edytowane przez Lector
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, wolf napisał:

@pawson raczej nie będzie, bo w przejściówkę "płaską" blaszki wchodzą równolegle do siebie, a Gateway te górne blaszki ma ustawione pod kątem.

Racja, nie zwróciłem na to uwagi, rzeczywiście w ładowarce są równoległe! Dzięki, zamawiam przejściówki.

A w jaki sposób korzystacie ze smart gniazdek? Do takiego gniazdka trzeba podpiąć jedną przejściówkę na spód i jedną na wierzch i wychodzi taka wieża? :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spoko, gniazdka to będzie pewnie mój kolejny zakup jak ogarnę czujniki i żarówki. Wczoraj dotarła na początek żarówka Yeelight RGB, działa spoko po WiFi obsługiwana za pomocą aplikacji Mi Home. Ale gdy wybierze się najwyższą jasność świecenia, to w ciszy słychać jak ona jakby "buczy" czy brzęczy - po prostu ją słychać, trochę to przeszkadza. Też tak macie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Lector w tym sklepie jest bardzo dużo przejściówek/gniazd, może coś znajdziesz: https://usbotech.aliexpress.com/store/624980?spm=2114.12010108.0.0.7d847a7BKkucj

Na szybko znalazłem coś takiego, no ale to nie do końca nadaje się na zamontowanie na kablu: https://www.aliexpress.com/store/product/Black-CE-Rohs-round-industry-multifunctional-outlet-250V-10A-Australian-standard-AC-power-socket-SS/624980_32808495900.html?spm=2114.12010609.8148355.66.756eb38flQCwcu

@pawson000 przy zakupie przejściówki spróbuj wybrać trochę droższą. Te ze zdjęcia poniżej są bardzo popularne na Aliexpress, ale są bardzo słabej jakości. Do Gatewaya pewnie się nadadzą, ale ja kiedyś podłączałem przez nie czajnik i po kilku zagotowaniach spłonęły :) .

Przechwytywanie.JPG

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...