Skocz do zawartości

Smart Home od Xiaomi


Ren

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim,

dla chcących wyciągnąć trochę więcej ze smart home by xiaomi, proponuję zainteresować się tematem rozwiązania Home Assistant https://home-assistant.io/

Open source obsługujące wiele urządzeń w tym:

Xiaomi Router (sprawdzanie obecności w domu)

Xiaomi Robot Vacuum

Wszystkie czujniki do Gatewaya

Żarówki IKEA ... długo by wymieniać

Wszystkie współpracujące elementy tutaj: https://home-assistant.io/components/

 

W moim przypadku mam połączone Smart Home Xiaomi, Żarówki Xiaomi, Sonoff, Amazon Alexa, Kodi, Google Chromecast

Mogę np. powiedzieć "Alexa, turn off Zosia lamp" żeby wyłączyć lampkę w pokoju córeczki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co widzę to trzeba instalować "serwer" na PC lub Rasberry 3, szkoda ze nie ma wersji na Arduino - bo wala mi się Uno.

Też wala mi się tablet HTC Flyer i tak czekam aby to on mógłby być mózgiem, może coś kiedy powstanie.

Edytowane przez Lector
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy komuś udało się ustawić scenę, aby np o godzinie 6:00 wyłączył uzbrojenie gateway'a ?

Odrazu piszę, że nie testowałem tego z przesunięciem 6h, tylko ustawiałem czas polski i sprawdzałem czy wyłączy.

Działa uzbrojenie i rozbrojenie alarmu. Ustawiałem w Mi Home, a nie w pluginie Gateway. Trzeba odjąć jedną godzinę.

 

91c4b1f715ca1b6b20f41ed015278d35.jpg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, tomerpl napisał:

A i jeszcze jedno pytanie, bo nowy czujnik temp/wilgotności/ciśnienia wyświetla mi sie jako 1 ikona w mihome bez podziału na temp / wilgotność jak starsze wersje.

Czy ktoś ma podobnie i ewentualnie czy to jest zmienialne ?

Na YT widać ze jest tak jak mówisz, może w jakiejś aktualizacji rozbiją tą ikonkę tak jak przy starym czujniku.

Mój jeszcze nie dotarł, tak samo czujnik zalania.

Edytowane przez Lector
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Lector napisał:

No to super, ze udało się pomóc.

Ja za to dziś skusiłem się na http://www.gearbest.com/ip-cameras/pp_693217.html

:)

Ja też tą z Gear, a "oko" z banga.

4 godziny temu, tomerpl napisał:

A i jeszcze jedno pytanie, bo nowy czujnik temp/wilgotności/ciśnienia wyświetla mi sie jako 1 ikona w mihome bez podziału na temp / wilgotność jak starsze wersje.

Czy ktoś ma podobnie i ewentualnie czy to jest zmienialne ?

Masz na myśli listę wszystkich urządzeń w MiHome? Ja używam List View i mam wszystkie trzy wartości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Udało mi się uporać z włącznikiem Aqara Wall Switch ZigBee i wymianą puszki - z tego co zaobserwowałem, a ostatnio spędziłem trochę czasu w różnych sklepach budowlanych, puszki są, tylko nie takie jak potrzeba :D Zamawiałem i przetestowałem tą: https://www.aliexpress.com/item/free-shipping-86-Wall-Plate-Box-for-86-Type-wall-plate-switch-stair-step-light-lamp/32442208475.html (polecam bo pasuje, polecam również ze względu na szybką dostawę co przy napiętym grafiku było bardzo pozytywnym zaskoczeniem).

Włącznik: https://www.gearbest.com/alarm-systems/pp_625774.html

Po zdjęciu starego gniazdka mały horror - sporo kabli, kij wie co do czego; stara puszka = prl, widać, że nikt tego latami nie ruszał. Wiertarkę, a właściwie młot balem się tam wsadzać przez tą ilość kabli, więc w ruch poszedł: młotek + przecinak z biedronki + dłuto - skułem ile się dało, ściana istna masakra do takich rzeczy, pościnałem brzeszczotem wszystko co za bardzo wystawało z puszki żeby łatwiej weszła, potem uporządkowałem kable i zalepiłem. Zdjęcia jak to wygląda:

puszki z ali"instalacja"nowa puszka zamontowane, kable uporządkowanefinał :D

W sumie dużo więcej zabawy i babrania niż na to wskazywało... ale jest i się podoba :)

----------------------------------------

Co do innych rzeczy, dopiero dziś/jutro dotrze centralka czyli pierwszy zestaw z ali (centralka + 1x drzwi/okna + 1x dymu/ognia (link) + 1x okrągły czujnik temperatury) - niestety kuluje nasza Polska Poczta, bo paczka tydzień temu dotarła do kraju ze Szwecji... tydzień w kraju, a ogółem miesiąc czekania, no ale ok, ważne żeby dotarło.

Z GearBest czekam na dwie sztuki kwadratowych czujników temperatury Aqara - źle zrobiłem bo wziąłem przesyłkę nierejestrowaną, ale może dotrze, oby...

I nowo zamówione z GearBest: Air Purifier z kodem GBMiAirP (będzie jazda w domu, "po co Ci to") + 1x zielony filtr + jeszcze jedno Aqara Wall Switch ZigBee żeby było w zapasie, może gdzieś się uda w którymś momencie wymienić. Tu już wszystko przez Priority Line.

Edytowane przez abc00
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@abc00 piękna robota ;)

Mnie zastanawia czy nie ma, a może przeoczyłem dodatek xiaomi.

Chodzi mi o jakąś czujkę, która automatycznie wykryje zmierzch i powoli włączy i rozjaśni światła w mieszkaniu. 

W żarówkach jest jakiś tam niby wschód słońca rano czy zmierzch, ale chodzi o automatyczne dopasowywanie światła do warunków zza okna.

Może wiecie coś o tym? jeśli nie ma, to byłby spoko dodatek.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@abc00 mnie też dziś lub jutro czeka taka zabawa :)

U mnie na poczcie urlopy, nie ma mojego listonosza i po każdą paczkę zapidalam na pocztę.

Niestety nawet im na awizo nie chcę się zmienić godzin otwarcia oddziału bo w sierpniu otwierają dwie godziny później i za pierwszym razem to tylko pomacałem klamkę a nie towar :P

@Ruski Mi niestety nic na ten temat też nie wiadomo.

Wymyślają różne dziwne rzeczy a czujnika zmroku nie mają, no jest ubogi w Gateway.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czujnik jest, ale nie da się go użyć do sceny zaproponowanej przez Ruskiego używając Mi Home.
Cóż ... Mogę tylko jeszcze raz z całego serca polecić system Home Assistant.
Ja mam automatykę na zapalenie światła przy wykryciu ruchu pod warunkiem że jest poniżej 300lm

Wysłane z mojego MI 6 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@MrUkleja Nawet skusiła mnie Twoja wypowiedź o systemie Home Assistant ale jak zobaczyłem, że trzeba wklepywać jakieś linijki kodu itp. to mnie zmroziło.

Moje informatyczne umiejętności to niestety tylko dodawanie nowych urządzeń do gatewaya :D Chociaż także mam kilka prawdopodobnie współpracujący ze sobą urządzeń jak włączniki sonoff czy broadlink rm2.

 

Edytowane przez Ruski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[mention=37844]MrUkleja[/mention] Nawet skusiła mnie Twoja wypowiedź o systemie Home Assistant ale jak zobaczyłem, że trzeba wklepywać jakieś linijki kodu itp. to mnie zmroziło.
Moje informatyczne umiejętności to niestety tylko dodawanie nowych urządzeń do gatewaya  Chociaż także mam kilka prawdopodobnie współpracujący ze sobą urządzeń jak włączniki sonoff czy broadlink rm2.
 
You can do it
A poważnie to wszystko jest pięknie opisane w necie. Raz się pomęczysz a potem działa.
Duży plus że uwalniasz się od chińskich serwerów

Wysłane z mojego MI 6 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@abc00 Dziewczyna pomyśli ze masz chińską kochankę :P bo tego nie wyłączyć :D

 

Ja już też jestem właśnie po wymianie puszki (tym razem udało się bez wizji co jest za ścianą :P), niestety wmontowany został stary klawisz bo drugi Gateway jeszcze nie dojechał.

A w miejscu gdzie zakładam włącznik już nie łapie. O tyle dziwne ze klawisze bezprzewodowe łapią i Aqary i Xiaomi okrągły.

Edytowane przez Lector
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale trzeba użyć na serwer PC lub Raspberry.
 
Na androida jest aplikacja czy się wchodzi na IP czy tam jakiś adres serwera?
Ja mam RaspberryPi i sobie chwalę.
Nie ma aplikacji ale strona www jest w material design, dotykowa ... Aplikacja jest zbędna
Przydałoby się mieć zewnętrzne IP, nie koniecznie stałe.

Wysłane z mojego MI 6 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W najnowszej wersji Home Assistant czyli HASS.io, właściwie trzeba dodać cztery linijki w pliku konfiguracyjnym:
xiaomi:
gateways:
- mac:
key: xxxxxxxxxxxxxxxx

Reszta, czyli automatyka jest do wyklikania przez www systemu.

Nie da się ukryć że nie jest to system działający out of the box ... Ale moim zdaniem plusy przeważają nad minusami

Wysłane z mojego MI 6 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam takie pytanie. Czy ktoś używa urządzeń broadlinka? Chodzi mi o ten pilot sterowania wszystkimi urządzeniami, który można podpiąć do google home albo alexy.  Czy lepszym wyborem będzie broadlink czy może xiaomi remote control? Pytam, bo nie wiem czy inwestować w getawya xiaomi? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...