Skocz do zawartości

Skąd wziął się ten ROM?


Twaroger

Rekomendowane odpowiedzi

Mam Redmi 3 z zablokowanym bootloaderem, więc z dostępnych dla mnie możliwości najbardziej obiecująco wyglądał ten ROM:

https://mega.nz/#!v4YCkAiJ!VKeCCvmy66XjJcaXFaVtO4QcpbP3WstFnUbCCsmSM1g

Zainstalowałem go miflashem i wszystko dobrze działa, ale po pewnym czasie zacząłem się zastanawiać skąd właściwie wziął się ten soft i czy używanie go jest bezpieczne, to znaczy czy nie zawiera keyloggera/trojana albo innego ustrojstwa.

Da się to jakoś sprawdzić? Jakim cudem to działa na zablokowanym bootloaderze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze strony głównej to znaczy en.miui.com czy xiaomi.eu?

Na en.miui.com było coś takiego: https://web.archive.org/web/20160406061939/http://en.miui.com/download-298.html, ale jeśli dobrze rozumiem to chiński ROM, na podstawie którego ktoś zrobił to co podlinkowałem wyżej. 

Dlaczego na zablokowany bootloader można wgrać tylko ten jeden ROM? Skoro modyfikacje wprowadzone w wersji 7.1.3 przeszły, to dlaczego nie można ich wprowadzić w nowszych ROM-ach od producenta?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Twaroger napisał:

Ze strony głównej to znaczy en.miui.com czy xiaomi.eu?

Na en.miui.com było coś takiego: https://web.archive.org/web/20160406061939/http://en.miui.com/download-298.html, ale jeśli dobrze rozumiem to chiński ROM, na podstawie którego ktoś zrobił to co podlinkowałem wyżej. 

Dlaczego na zablokowany bootloader można wgrać tylko ten jeden ROM? Skoro modyfikacje wprowadzone w wersji 7.1.3 przeszły, to dlaczego nie można ich wprowadzić w nowszych ROM-ach od producenta?

Można tylko nikomu się nie chce, albo osoby które mogły by to zrobić nie mają takiej potrzeby. Do przeróbki romu takiego instalowanego przez TWRP (instalacja TWRP jest możliwa po odblokowaniu bl) na taki który można zainstalować w trybie download (EDL snapdragona) trzeba mieć dany model telefonu i trochę wiedzy. Robi to niejaki Manht_It Wietnamczyk któremu się chce. Jego romy działają dobrze są prawie identyczne z tymi z xiaomi.eu i nikt nie zgłaszał do tej pory żadnych problemów z ich zawartością. Koleś się udziela na forum en.miui, nie jest anonimowy i romy przerabiane przez niego instaluje sporo ludzi. Prawdopodobnie nic złego w nich nie ma, ale na 100% nikt nie da ci takiej gwarancji. Dopóki nie ma się odblokowanego bootloadera w okresie przejściowym można moim zdaniem zainstalować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz na myśli czemu go nie ma w zakładce pobieranie? Tego nie wiem, ale mimo tego, że istnieje xiaomi.eu na zablokowany bootloader, to polecam odblokowanie. Będziesz mógł bez problemu co tydzień instalować aktualizacje (bez utraty danych), jeśli będziesz chciał to możesz wgrać CyanogenMod no i oczywiście będziesz mógł tworzyć i przywracać kopie zapasowe całego systemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, cincin27 napisał:

@cukru @FromWP

Inny rom na zablokowany bootloader od Xiaomi.eu nie powstał, bo od wersji 7.2 Xiaomi wprowadziło jakieś dodatkowe zabezpieczenia  przed instalacją zmodyfikowanych systemów na zablokowanym bootloaderze (jak widać Manht_It udało się je ominąć, ale do pewnego czasu XIaomi.eu 7.1.3 był jedynym takim romem).

Był nawet temat o tym: https://miuipolska.pl/bez-miuipolska-dla-nowych-xiaomi/

Chyba nie o to chodziło w przytoczonym przez ciebie linku. Tam Acid pisał o zabezpieczeniach w tworzeniu romów pod TWRP czyli z odblokowanym bootloaderem. W rybie EDL nic się nie zmieniło, bo w tym trybie nie ma znaczenia na jaki rom się wgrywa nowy. Niestety z tego powodu powstała cała masa śmieciowych romów wgrywanych przez sprzedawców (niby global, official itd). Tworzenie romów wgrywanych przez TWRP koledzy opanowali do perfekcji i sam proces tworzenia z automatyzowali, dzięki czemu są w stanie w krótkim czasie przerobić chińskie cotygodniowe dev-y dla wszystkich modeli. Przeróbka romu pod MiFlasha wedle mojej wiedzy (mogę się mylić) wymaga fizycznego posiadania danego modelu telefonu z wgranym czystym romem, to taka kopia obrazu zainstalowanego systemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą, cincin27 napisał:

@FromWP

Ale Xiaomi wprowadziło te zabezpieczenia żeby sprzedawcy nie mogli wgrywać gównianych romów na zablokowany bootloader, ale i tak znaleźli na to sposób.

To prawda, właśnie przez brak zablokowania trybu EDL (awaryjnego wgrywania), który Xiaomi zaczęło blokować w najnowszych modelach np Mi5. Teraz wszystkie nowe Mi5 są sprzedawane z oryginalnymi romami bo mają zablokowany bootloader i tryb EDL. W Redmi3 jeszcze nie blokują trybu EDL. A w linku który przytoczyłeś chyba chodziło o blokady uniemożliwiające przerabianie romów dev.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A rom pod Miflasha to taki  "image systemu" kopia pixel do pixela, który po stworzeniu na jednym urządzeniu można wgrać na takie samo niezależnie od tego co było wcześniej zainstalowane, dzięki temu wszystkie ewentualne błędy znikają. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nasz skrypt umie robić wersję MiFlash. Wystarczy odpalić skrypt z innym parametrem. Zrobiłem to kiedyś przy okazji Mi5 dlatego na stronie w instrukcji jest rom MiFlash xiaomi.eu. Jednak z powodu blokady EDL nie ma większego sensu dla tego romu, aczkolwiek przydatny jest po odblokowaniu bo za jednym razem jest wszystko na gotowo.

Z Mi5 Pro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Acid napisał:

Nasz skrypt umie robić wersję MiFlash. Wystarczy odpalić skrypt z innym parametrem. Zrobiłem to kiedyś przy okazji Mi5 dlatego na stronie w instrukcji jest rom MiFlash xiaomi.eu. Jednak z powodu blokady EDL nie ma większego sensu dla tego romu, aczkolwiek przydatny jest po odblokowaniu bo za jednym razem jest wszystko na gotowo.

Z Mi5 Pro

Na razie w Redmi Xiaomi nie blokuje EDL, może warto by było raz na jakiś czas taki rom pod MiFlasha zrobić i udostępnić,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

53 minuty temu, Acid napisał:

Nasz skrypt umie robić wersję MiFlash. Wystarczy odpalić skrypt z innym parametrem. Zrobiłem to kiedyś przy okazji Mi5 dlatego na stronie w instrukcji jest rom MiFlash xiaomi.eu. Jednak z powodu blokady EDL nie ma większego sensu dla tego romu, aczkolwiek przydatny jest po odblokowaniu bo za jednym razem jest wszystko na gotowo.

Z Mi5 Pro

Yep. To jest naprawdę dobry soft na "Wybicie się" dla nowych użytkowników. A potem tylko aktualizacja. 

Każdy nowy tel mógłby mieć taką wersję.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem nowy w temacie i nie do końca rozumiem w jakiej relacji do siebie są xiaomi.eu, miuipolska.pl i xiaomi. Czytałem że xiaomi.eu jest wydawane przez grupę entuzjastów - czy to znaczy, że gdzieś jest repozytorium z jakimiś skryptami i można zobaczyć jak ten ROM jest generowany? Jestem po prostu ciekaw jak ten proces wygląda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Twaroger napisał:

Jestem nowy w temacie i nie do końca rozumiem w jakiej relacji do siebie są xiaomi.eu, miuipolska.pl i xiaomi. Czytałem że xiaomi.eu jest wydawane przez grupę entuzjastów - czy to znaczy, że gdzieś jest repozytorium z jakimiś skryptami i można zobaczyć jak ten ROM jest generowany? Jestem po prostu ciekaw jak ten proces wygląda.

Od pewnego czasu romy xiaomi.eu i miuipolska są identyczne. Koledzy połączyli siły i robią to wspólnie. W jaki sposób i jakimi narzędziami to ich słodka tajemnica, nie upubliczniają żadnych skryptów. Acid tworzy jeszcze dodatki Miuipolska,  które można doinstalować do romu xiaomi.eu. To tak pokrótce. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • mrosi zablokował(a) ten temat
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...