Skocz do zawartości

Instalacja drugiego niezależnego sytemu


DNL

Rekomendowane odpowiedzi

Tak więc, dla wszystkich tych, którzy lubią "pobawić" się swoim telefon oraz lubią mieć na telefonie „najnowszy” numerek androida postanowiłem zrobić szybki poradnik „jak zacząć”. Tak też pokrótce postaram się opisać jak zrobić na telefonie dualboot (dwa osobne - niezależne od siebie systemy), czyli jeden system miui - powiedźmy stabilny do codziennego użytku, drugi system do wgrywania czego tylko nasza dusza zapragnie, testowania i zabawy :P. Tak więc, zaczynamy…

Zaczynamy od instalacji customowego recovery, które to właśnie jest niezbędne do owej „zabawy”, tak więc pobieramy plik: recovery-clockwork-6.0.3.2-aries-20130524-signed.zip stąd http://d-h.st/Giz

Nazwę pliku zmieniamy na update.zip i wrzucamy do pamięci telefonu (broń bosze do żadnego folderu :P)

Gdy już mamy plik w pamięci telefonu, czy jak kto woli wewnętrznej karcie pamięci wyłączamy telefon. Gdy ten będzie już wyłączony uruchamiamy go poprzez przytrzymanie głośności w górę a następnie przycisk Power/blokady. Gdy tylko pojawi się logo MI, można puścić oba przyciski. Załaduje się nam oryginalne recovery od miui. Sterujemy tam przyciskami głośności (dół/góra), akceptujemy przyciskiem włącznika/blokady. I tak wybieramy język angielski>Install update.zip, potwierdzamy i czekamy aż instalacja dobiegnie końca. Po zakończeniu wybieramy restart to system, powinno wyskoczyć zapytanie do którego systemu ma zrestartować (wybieramy ten przy którym będzie adnotacja lasted i zapamiętujemy który to! ;))

Po restarcie powinno załadować się nam nasze MIUI bez żadnych zmian, wszystko tak jak też było. Teraz zrobimy sobie nandroid backup naszego obecnego systemu, do tego celu pobieramy z marketu darmowego ROM Managera. Uruchamiamy i przechodzimy do opcji Zrób backu ROMu. Po wybraniu wyskoczy nam Nowa nazwa backupu, wpisuje sobie co chcemy np. mojemiui, dajemy ok., powinno wyskoczyć nam zapytanie czy przyznać prawa root, oczywiście wszystko akceptujemy i czekamy aż telefon sam odpali się ponowie w recovery. Po ponownym uruchomieniu już w recovery wyskoczy nam zapytanie:

Choose system to install ROM: - wybieramy teraz numer systemu który mięliśmy zapamiętać wcześniej. W następnym menu wybieramy ponownie Backup SystemX ( X - numer systemu który pamiętamy ;)) only i spokojnie czekamy aż zrobi się backup i system sam odpali się od nowa.

W tym monecie dobrze jest pobrać i zainstalować sobie apkę DualBootSwitch do przeskakiwania między systemami oraz odpalania telefonu w recovery http://d-h.st/I3U

Po jej zainstalowaniu – odpalamy, przyznajemy prawa root i dajemy reboot to recovery.

Gdy już telefon odpala się nam w recovery przechodzimy na sam dół do advanced tam prawie na samym dole ENABLE TrueDualBoot. Potwierdzamy i czekamy aż wszystko ładnie się nam sformatuje. Po zakończeniu operacji na wszelki wypadek dajemy jeszcze wipe/data faktory reset>system1 i potwierdzamy. Po zakończeniu jeszcze raz dajemy wipe ciche partition i potwierdzamy.

Teraz przywracamy sobie nasz backup na pozycje system1, czyli przechodzi w recovery do backup and restore>restore>/wybieramy nasz backup czyli w tym tutku mojemiui>Restore System1 only, potwierdzamy i czekamy aż nam przywróci nasz backup ;) Gdy już to się stanie, przechodzimy jeszcze do advanced i sprawdzamy czy w active system: mamy 1, jeśli nie to taki ustawiamy, potem go back i reboot system now. (na wszystkie zapytania recovery typu Diable recovery flash on systemx odpowiadamy zawsze YES, dla pytań recovery typu Fix Root odpowiadamy NO. Pojawia się to przeważnie po flaszowaniu nowego systemu i jeśli w pierwszym przypadku damy NO, to przywróci się nam oryginalne recovery i trzeba będzie jeszcze raz flashować plik update.zip, ale strasznej afery z tego nie będzie także jakby ktoś się pomylił to się nie bać :D.

System odpala się nam od nowa, widzimy nasze MIUI które tak czy inaczej jest teraz sobie pierwszym systemem. Teraz ważne, do aktualizacji nowego miui nie możemy używać aplikacji aktualizacji! Gdy wychodzi nowe miui, pobieramy sobie pliczek zip na dysk, wrzucamy do pamieci telefonu, wchodzimy do recovery czy to przez apke DualBootSwich, czy to przez wyłączenie telefonu, potem głośność w górę + Power, a następnie w recovery dajemy install from sdcard>install zip from sdcard, wyberamy plik zip z nowym miui i flaszujemy je sobie na nasz system1, restart i jest nowe miui bez tracenia naszych danych itd, po prostu zaktualizowane.

Ok., wracamy do naszego drugiego systemu. Od razu lecimy sobie z najnowszym CM10.2 na androidzie 4.3.1 ;D, pobieramy go sobie z mojego dropboxa - https://dl.dropboxusercontent.com/u/8095907/cm-10.2-20131012-UNOFFICIAL-aries.zip, pobieramy także aplikacje google z tego linku http://goo.im/gapps/gapps-jb-20130813-signed.zip

Gdy już mamy oba pliki na dysku, wrzucamy je do pamięci telefonu, odpalamy aplikację dualbootswitch, w niej tam na samej górze dajemy Switch to System2 (żeby startowało nam w drugim systemie który to zaraz zainstalujemy, a następnie dajemy reboot to recovery).

System odpali się nam w recovery, wybieramy install form sdcard>install zip from sdcard i wybieramy pobrany z plik cm-10.2-20131012-UNOFFICIAL-aries.zip i instalujemy go na System2!, po zainstalowaniu dajemy reboot to system (nie instalować jeszcze drugiego pliku gapps!). Telefon odpali się nam witając nas bootlogiem CM, a następnie przywita nas pulpit z chińskim menu (teraz macie bojowe zadanie znaleźć w ustawieniach zmianę języka na polski :P) Gdy już się to uda, wyłączamy telefon, uruchamiamy go poprzez Głośność w górę + Power, w revocery instalujemy drugi plik gaaps na system2 (jest to market play i inne aplikacje google), restart i mamy najnowszego androida P. Teraz instalujecie sobie aplikacje jakie tam chcecie, polecam oczywiście znowu zainstalować dualbootswitch, żeby swobodnie przełączać się między systemami, można to oczywiście robić także z poziomu revocery (advanced>active system:)

I to tyle, w razie pytań śmiało pisać, opis ten robiłem aby był jak najłatwiej zrozumiały, postaram się go uaktualnić wrzucając obrazki, ewentualnie dodam linki z innymi systemami do flashowania (wgrywania).

Pozdro ;)

Źródło romu CM 10.2 od Cofface - http://blog.cofface.com/archives/481.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdy już telefon odpala się nam w recovery przechodzimy na sam dół do advanced tam prawie na samym dole ENABLE TrueDualBoot. Potwierdzamy i czekamy aż wszystko ładnie się nam sformatuje.

Mam pytanie, czy przed tym etapem nie trzeba zgrać kopi systemu na komputer? Nie formatuje czasem nam partycji z danymi?

Pytanie z innej beczki to po zainstalowaniu custom recovery odpada zapewne aktualizacja systemu MIUI przez "Updater"a, później tylko przez recovery?

Dzięki wielkie za poradnik. Nie byłem pewien czy po instalacji recovery będę miał jeszcze sprawny aktualny system miui :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można, aczkolwiek nie trzeba, ponieważ pamięć wewnętrzna telefonu/wewnętrzna karta pamięci pozostaje zawsze nietknięta ;) Jednak w recovery jest opcja formatowania tej karty wewnętrznej (w "zakładce mount and storage), dlatego dla początkujących radzę tam nie zaglądać :P

Pytanie z innej beczki to po zainstalowaniu custom recovery odpada zapewne aktualizacja systemu MIUI przez "Updater"a, później tylko przez recovery?

Dokładnie tak (odpowiedź jest w poradniku :P)

Teraz ważne, do aktualizacji nowego miui nie możemy używać aplikacji aktualizacji! Gdy wychodzi nowe miui, pobieramy sobie pliczek zip na dysk, wrzucamy do pamieci telefonu, wchodzimy do recovery czy to przez apke DualBootSwich, czy to przez wyłączenie telefonu, potem głośność w górę + Power, a następnie w recovery dajemy install from sdcard>install zip from sdcard, wyberamy plik zip z nowym miui i flaszujemy je sobie na nasz system1, restart i jest nowe miui bez tracenia naszych danych itd, po prostu zaktualizowane.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim wypadku ile miejsca jest na aplikacje w system1 i system2 oraz ile jest bez tego TrueDualBoot? (jeszcze nie mam telefonu ;p)

Druga sprawa, w recovery jest cos w stylu "Reboot to system1" i "... system2" czy trzeba w tym programiku dualbootswitch za kazdym razem w kazdym systemie zmieniac przed rebootem?

Trzecie sprawa... czy pamiec wewnetrzna jest jakos "dzielona"? Mam na mysli glownie folder /Android/ i w nim /data i /obb? Fajna opcja by bylo jak by ten system2 ustawienia aplikacji trzymal np w /Android2

Czwarta:

"Teraz ważne, do aktualizacji nowego miui nie możemy używać aplikacji aktualizacji!"

Jesli jednak... to co sie stanie? Przywroci sie Mi-Recovery a aplikacje itp systemu2 "wyparuja"?

I chyba piata... powiedzmy ze cos nie pojdzie tak jak powinno i przestanie sie wlaczac system i recovery. MI-2 ma cos w stylu download mode zeby mu przez kompa wgrac system wraz z recovery?

Poza tym fajny poradnik, cos czuje ze z niego za jakis czas skorzystam ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1) Szczerze powiem, że ciężko mi odpowiedzieć na to pytanie, bo w obu przypadkach nigdy tego nie sprawdzałem/nigdy mi tego miejsca nie brakowało :P

2) W recovery jest opcja active system:, czyli ustawiasz sobie który system ma aktualnie bootować, apka nie jest do tego potrzebna ;)

3) Tak, pamięć jest dzielona, czyli aplikacje, ustawienia, wszystko jest oddzielne (całkowicie niezależne), możesz sobie instalować całkowicie inne aplikacje na jednym systemie, drugi system tego nie będzie w ogóle widział ;D

4) Jeśli użyjesz aplikacji aktualizacje/updater z systemu1, to zostanie ona zainstalowana na system2 i na odwrót, czyli jeśli na system1 masz miui, na system dwa CM10.2, odpalając z sytemu 1 aktualizacje (tutaj chodzi generalnie o poradnik aktualizowania MIUI ze stronki) to prawdopodobnie wywali CM i zainstaluje MIUI, z tym że pozostaną „syfy” z CM i zrobi się bajzel :P

5) Właściwie to sam zastanawiałem się czy można ten telefon całkowicie zbrikować (dosłownie zamienić w cegłę :P), nawet jeśli coś pójdzie nie teges, to jest opcja download z której można przywrócić „fabryczne” miui, proces nieskomplikowany raczej :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do 3, nie pytam o to (o to pytalem w pkt 1 ;p)

chodzi mi o partycje z danymi (sdcard), tam gdzie klawiatura trzyma swoje slowniki, gg swoje kontakty, gta vc i wszystkie inne gry swoje kilkugigowe pliki itp itd czyli /sdcard/Android/data lub koncowka /obb

czemu pytam? jesli na obu systemach zainstaluje ta sama klawiature, gg... chyba nic sie nie stanie poza tym ze beda korzystaly z tych samych ustawien ale jesli zainstaluje np real racing 3 to ten sam save bedzie na obu systemach? Bo chyba wychodzi na to ze tak. Oczywiscie nie mam zamiaru dublowac kilkugigowych gierek ;P ale jestem ciekawy czy programy zainstalowane na miui (4.1) i CM (4.3) nie beda sprawialy jakis problemow przez to ze korzystaja z tych samych danych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Właściwie to sam zastanawiałem się czy można ten telefon całkowicie zbrikować (dosłownie zamienić w cegłę :P), nawet jeśli coś pójdzie nie teges, to jest opcja download z której można przywrócić „fabryczne” miui, proces nieskomplikowany raczej :D

O jakiej opcji download piszesz? Możesz ten proces choćby ogólnie opisać (po polsku oczywiście)?

Czy w CM 10.2 wszystko działa poprawnie czy też są jakieś problemy (np. z aparatem, powiadamianiem itp)?

Co jeszcze można wgrać (oprócz CM)? W grę wchodzą oczywiście tylko sprawne i (w miarę) dopracowane rozwiązania, a nie projekty hobbystyczne dawno porzucone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opcja download, czyli przytrzymując głośność w dół + power :-) Jak będę w domu to postaram się zrobić/przetłumaczyć na polski poradnik jak używać fastboot ;-)

Co do samego romu CM to wszytko działa prócz radia FM. Rom jest na bieżąco uaktualnieniny, jak widać po nazwie, wersja która tu podałem jest z 12 października (najnowsza). Będę w domu to zamieszczę listę innych romow dostępnych do Flasha według poradnika ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opcja download, czyli przytrzymując głośność w dół + power :-) Jak będę w domu to postaram się zrobić/przetłumaczyć na polski poradnik jak używać fastboot ;-)

Co do samego romu CM to wszytko działa prócz radia FM. Rom jest na bieżąco uaktualnieniny, jak widać po nazwie, wersja która tu podałem jest z 12 października (najnowsza). Będę w domu to zamieszczę listę innych romow dostępnych do Flasha według poradnika ;-)

Skoro nie działa radio FM to już jeden minus. Co prawda na tyle mały, że nie zniechęca mnie całkowicie do wypróbowania CM, ale jeśli przy okazji okazałoby się że nie działa (lub działa problematycznie) BT lub WiFi to szkoda zachodu. Oczywiście rozumiem, że jakość rozmów w żaden sposób na tym nie cierpi, a 3G działa bez jakichkolwiek niemiłych "niespodziewanek".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak, wszystko śmiga ok, nie mam z nim żądny problemów :-) Radia FM nieużywam wiec... :-P Internet, 3g, 2g, wifi, bluetooth wszytko ok... Ale oczywiście zaznaczam, że robimy sobie dualboot w każdej chwili możemy przełączyć się na drugi sprawny system, cm trzeba raczej traktować jako ciekawostke ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napewno backup przebiegł pomyślnie? Napewno zrobiłeś backup właściwego systemu?

Edit: powiem ze troche mnie wystraszyłes bo większość poradnika robiłem z pamięci, ale tak na szybko przeprowadziłem wszystko od nowa i musi być ok, no u mnie wszystko bez problemów. Wydaje mi się, że zrobiłeś backup nie tego systemu co trzeba...

Albo może w recovery w advanced > active system masz nie ustawiony ten, na który przywracales backup?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Backup jest na pewno ok, powróciłem nim do wcześniejszej wersji.

Backup to kopia obu systemów.

Gdybym próbował uruchomić nie właściwy system to raczej by nie wstał bo przywrócenie kopi zrobiłem tylko na jeden z systemów.

Jeszcze sprawdzę jak się zachowa gdy przywrócę oba.

edit

Ok, już chyba wiem o co biega. Podwójny backup zawiera System1 + data, System2

System2 był w nowszej wersji ale przywracając go nie przywrócił "data"

Właśnie po przywróceniu System1 aktualizuje system. Zobaczymy :)

edit

Zaktualizował się i teraz jest ok. Cygan 4.3.1 CM już zainstalowany.

Czy mi się wydaje czy na tym romie nagrywanie FullHD wyciąga więcej klatek? Wygląda na bardziej płynne video. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dziś wgrałem rom, jednak musiałem wcześniej zaktualizować recovery do tej wersji http://d-h.st/Ra3. Recovery od cofface trzeba wgrywać przez fast boot i ww dodatku wyświetla jakieś chińskie krzaczki więc sobie odpuściłem :)

Nic nie kolidowało ze starą wersją i True dualboot.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 5 miesięcy temu...

Wydaje mi się (może się mylę...) że nie wiesz do końca co chcesz zrobić, ponieważ rzuciłeś tu dwa hasła, które nie mają ze sobą związku. True Dual boot i kopię aktualnego romu.

 

Instrukcja z pierwszego postu jest niepotrzebnie rozbudowana.

W skrócie: True Dual Boot jest Tobie potrzebny ponieważ chcesz zainstalować MIUI i osobno na drugim systemie np. czystego Android 4.4. I rozumiem, że o to Ci chodzi. Stosuje się to aby mieć MIUI i osobno sobie testować inne systemy bez szkody w tym głównym (czy MIUI czy AOSP to wszystko jedno). 

 

Dwa: kopię aktualnego romu. Czyli? Czy aplikacja Kopia MIUI nie wystarczy? A powinna ponieważ robi kopię danych użytkownika i aplikacji i z tego powinieneś korzystać. Jednak... jeśli masz na myśli stworzenie kopii systemu czyli zrobienie jak to się kiedyś nazywało nandroid backup w recovery to już inna sprawa. Do tego potrzebujesz recovery CWM (ale NIE True Dual Boot!).

Jeśli uaktywnisz True Dual boot to zrobisz sobie wipe czyli usuniesz wszystkie dane z telefonu (prócz nośnika USB).

 

Jeśli chcesz bawić się w dwa systemy to najpierw wgraj CWM (beż jakiegoś tam rom managera... to w ogóle nie jest potrzebne..), potem zrób nandroid backup (jest taka opcja w recovery), backup zachowaj sobie na PC i na końcu uaktywnij True Dual Boot. 

Jednak jeśli jednym z systemów ma być MIUI to nie ma potrzeby robienia backupu w recovery ponieważ po wipe przywrócisz sobie dane z Kopii MIUI. 

 

Aby zainstalować CWM po prostu zainstaluj zip (update.zip) z poziomu MiRecovery.

Postępuj wg. oryginalnego wątku tutaj:

http://xiaomi.eu/community/threads/2014-05-10-clockworkmod-recovery-6-0-4-8.19686/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CWM mam już zainstalowany.

Tak chciałem zainstalować na drugim systemie Mokee

Zdaję sobie sprawę iż mogę zrobić kopię przy pomocy wbudowanej aplikacji MiUI, trochę wiecej roboty ale ten sam efekt.

Jednak w moim poście chodziło o to dlaczego Rom manager nie chce się zainstalować.

Jeżeli nie znajdę rozwiązania oczywiście zrobię to w sposób opisany przez ciebie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

minelo troche czasu i zaczalem sie zastanawiac nad tym dual bootem wiec ponawiam pytanie z przed kilku miesiecy... w jaki sposob dzielona jest partycja /data? wgl jest dzielona czy oba systemy po prostu maja inne montowanie do jednej partycji? i to samo pytanie odnosnie /sdcard/Android, oba systemy zapisuja w tym samym miejscu dane czy jest to jakos rozdzielone?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...