Skocz do zawartości

Kilka przemyśleń nt. MIUI


banan_44

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Jestem użytkownikiem systemu MIUI od około miesiąca, kiedy w moje rączki wpadł Xiaomi Mi4S. Do tej pory korzystałem z Nexusa z zainstalowanym Cyanogenmod. Miesiąc czasu dał mi czas na poznanie lepiej MIUI i porównanie go z "czystszym" Androidem. Nie ma co ukrywać, że CM oraz MIUI to dwa różne światy. I to nie tylko pod względem wizualnym. Ale jest wiele spraw, które nie działają jak należy. Może po prostu czegoś nie wiem jak poprawnie skonfigurować. Jeśli tak ejst to bardzo poproszę informację jak to zmienić. Więc zacznijmy:

1. Powiadomienia, a właściwie ich brak. Często, żeby pojawiło się powiadomienie to muszę ręcznie uruchomić aplikację, żeby coś się zadziało. Z początku zauważyłem, że Gmail mi się nie synchronizuje i muszę to robić ręcznie. Z czasem zauważyłem, że problem mam z praktycznie każdą aplikacją - Facebook, Messenger, Instagram, Gmail (i ogólnie wszystkie inne aplikacje od Google), TV Series, Wykop itp.  Praktycznie każda aplikacja, która ma powiadomienia. Jak odpalę jakąś aplikację i ją odświeżę to później otrzymuję powiadomienia przez parę godzin, a potem znowu cisza. 

2. Bluetooth. Noszę opaskę MiBand. Oprócz apki MiFit z Google Play używam również MiBand Tools. Ustawiłem sobie blokadę ekranu i opcję odblokowania po wykryciu opaski. Przez parę dni działało to bez problemu. Opaskę zawsze wykrywało zaraz po włączeniu ekranu i przepuszczało mnie na pulpit. W pewnym momencie to przestało działać jak również synchronizacja z MiFit. W MiFit często nie widzi mi opaski (nie mówiąc już o aktualizacji kroków, czy snu). Musze kilka razy uruchomić tel, albo Bluetooth, żeby zaskoczyło. Przy czym działa to dziwnie, bo np. parę dni temu wyłączyłem alarmy, a opaska ciągle mnie budzi co rano. Żeby była jasność, MiBand Tools działa bez problemu i zawsze wykrywa opaskę. Jak tylko dostaję jakieś powiadomienie (czasem działają) to opaska od razu wibruje.

3. Z bluetooth i aplikacjami również mam inny problem. Do muzyki używam Rocket Playera. Mam w nim ustawioną opcję, że jak tylko podłączę słuchawki, czy uzyskam połączenie z bluetooth w samochodzie to automatycznie powinna grać muzyka. Wsiadam do auta, tel się bez problemu łączy, ale muza się nie odpala. Aplikacja się w ogóle nie odpala. Muszę ją ręcznie włączyć. Ale jak np. się rozłącze z BT i aplikacja przerwie granie, a po paru minutach połącze się ponownie to automatycznie muzyka już będzie działać. To wygląda tak jakby MIUI ubijał wszystkie apliakcje jak leci i nie dopuszczał do odpalenia którejś samoczynnie. Nie do końca to ogarniam.

4. Zarządzanie odpalonymi aplikacjami jest jakieś dziwne. Znalazłem opcję zablokowania apliakcji, żeby nie ubijało jej procesu, ale ta funkcja nie działa. Przykład, MiBand Tools. Aplikację zablokowałem, ale jak opuszczę roletkę, żeby skasować wszystkie powiadomienia, to przy okazji kasuje mi też powiadomienie MiBand Tools jednocześnie ubijając mi zablokowaną apkę. Jak uruchomię ponownie tel to apka się nie uruchamia automatycznie mimo dodania do autostartu. Musze ją odpalić ręcznie, żeby działała.

5. Problemy z baterią. Sam telefon wytrzymuje około 48 godzin mojego użytkowania co jest świetnym wynikiem. Nexus padał po 7 godzinach. Ale zdarzają się momenty, kiedy tel po ściągnięciu z łądowarki pada po 3-4 godzinach będąc bardzo nagrzany. Jakby w tle cały czas działała jakaś wymagająca aplikacja. Usuwanie ręcznie wszystkim uruchomionych aplikacja nic nie pomaga. Muszę uruchomic ponownie tel, albo sam padnie.

6.Po części pewnie ten problem łączy się z powyższymi, mianowicie mulenie. Mój Nexus miał gorsze parametry a działał o wiele szybciej nawet jak był przeładowany aplikacjami otwartymi w tle. Tam nigdy nie bawiłem się w czyszczenie otwartych aplikacji, czy pamięci podręcznej. Tel wyłączałem może raz na miesiąc. Tutaj zauważyłem, że MIUI czasem się długo zastanawia co ma zrobić. Restart telefonu jest obowiązkowy co kilka dni, bo zaczyna tak wolno działać, że masakra. Często czyszczenie ostatnio otwartych aplikacji nie naprawia problemu. Tylko restart. Animacje również lubią lagować.

7. Google Now Luncher. Korzystanie z innego lunchera niż domyślny to droga przez mękę. Chciałem mieć google now, bo ejstem do niego przyzwyczajony, ale często się wykrzaczał i uruchamiał się domyślny. Poza tym na Google Now często nie działała mi opcja zmieniania tapety ekranu blokady co parę godzin. Trzeba było odpalać oryginalny luncher i dopiero wracać na google now, żeby zaczęło ponownie działać. Na szczęście w apliakcji Motywy, był wygląd z czystego Androida, więc go wgrałem  i mogę się cieszyć stary wyglądem.

8. Zmienne tapety pulpity. Używam aplki wallpaper changer do zmiany tapet na pulpicie. Niestety apka często przestaje działać i przywraca mi domyślną tapetę ekranu. Zupełnie tak jakby coś ubijało mi aplikację do tapet.

9. Czytnik linii papilarnych żyje własnym życiem. Często nie wykrywa mojego palca i muszę użyć tradycyjnego ekranu blokady.

10. Godziny ciszy. Ustawiłem sobie, żeby po 22 była cisza. Często się zdarza, że ta funkcja nie działa. Po prostu się wyłącza i musze w ustawieniach ją ponownie włączyć.

Są również pozytywy. W MIUI bardzo podoba mi się opcja zabezpieczenia przed kradzieżą. Kiedy zrobiłem wipe i wgrałem inny soft to po połączeniu z netem, tel od razu wyświetlił mi komunikat, że moja słuchawka jest podłączona do konta Xiaomi i dopóki nie zalogowałem sie to nie mogłem korzystać. Bardzo fajna opcja. Tak samo jak lokalizowanie telefonu w przypadku zgubienia. Tu jest to w standardzie. W czystym Androidzie trzeba sobie dokupić aplikację, bo to co oferuje domyślnie Google to jakiś żart. Bardzo podobają mi się niektóre funckej MIUI jak np. jedna dłoń, czy możliwość dostosowania akcji przycisków.

czy Wy też macie podobne problemy ze swoimi telefonami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, banan_44 napisał:

czy Wy też macie podobne problemy ze swoimi telefonami?

Przede wszystkim, należałoby zacząć od wklejenia zrzutu ekranu z wersją systemu w Twoim telefonie. Jak na mój gust, zbyt wiele błędów występuje w Twoim egzemplarzu. Zbyt wiele, jak na ROM MIUI Polska. Prawdopodobnie masz jakiś śmieciowy soft w telefonie i stąd tyle problemów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, mrosi napisał:

Przede wszystkim, należałoby zacząć od wklejenia zrzutu ekranu z wersją systemu w Twoim telefonie. Jak na mój gust, zbyt wiele błędów występuje w Twoim egzemplarzu. Zbyt wiele, jak na ROM MIUI Polska. Prawdopodobnie masz jakiś śmieciowy soft w telefonie i stąd tyle problemów.

Mówisz, masz. Screen w załączniku. MIUI ściągnięte z Xiaomi.eu, wersja 6.5.5, czyli najnowsza jaka była w momencie, kiedy kupiłem telefon. Żeby była jasność, wszystko fajnie chodziło przez jakiś tydzień, max dwa. Potem zaczęły się powyższe cuda.

EDIT

Tak jeszcze siedząc i robiąc screenshoty przypomniało mi się jeszcze parę rzeczy.

1. Firefox - nie działa synchronizacja zakładek dopóki sam nie odpalę ręcznie synchronizacji (mimo ustawienia automatycznego) Jak gdzieś mi braknie internetu i odpalę FF to wtedy widzę, że brakuje mi zakładek, które dodałem do przeglądarki.

2. Pushbullet - aplikacja nie działa w ogóle. Nie wysyła powiadomień na przeglądarkę, nie odbiera informacji przesłanej z przeglądarki mimo nadania odpowiednich uprawnień. Po prostu nie działa.

3. Mimo ustawienia domyślej przeglądarki na FF, czasem MIUI głupieje i odpala mi przeglądarkę z MIUI mimo że nie ustawiałem w żadnej aplikacji jej jako domyślną, ma wyczyszczone uprawnienia i pamięć podręczną. Jest bo jest, ale jej nie odpalam. Tak jakby czasem nie zauważał Firefoxa. Podobnie mi się działo z luncherem jak używałem Google Now. Czasem po prostu włączał domyśly luncher i tyle.

4. Na pulpicie mam widget z wyszukiwarka google. Często jak coś w niej wyszukam i kliknę na link to nie odpala mi się przeglądarka. Muszę wyjść na pulpit, odpalić FF i dopiero wtedy zaczynają mi się odpalać odnośniki. To jest coś jak z Rocket Playerem o którym pisałem wyżej. Tak jakby system ubił aplikację i nie dopuszczał do jej odpalenia do momentu aż ręcznie ją odpalę.

5. Jeszcze zauważyłem, że jak odpalam apkę z widoku ostatnio otwartych aplikacji, to on po odpaleniu aplikacji nie kontynuuje rozpoczętej pracy tylko ją uruchamia ponownie i zaczyna pracę od zera. Najprostszy przykład to Firefox. Jak odpalę jakieś karty, a potem wyjdę do pulpitu, zaczne korzystać z innych aplikacji i potem uruchomię ją ponownie z widoku ostatnio otwartych apek to mi odświeża FF i otwiera się z pustą kartą. Jak odpalę ręcznie apkę z pulpitu to nie ma tego problemu.

Jakbym dłużej pomyślał to taki rzeczy znajdzie się więcej. To są rzeczy zauważone na szybko, ale miałem więcej taki dziwnych zachowań.

 

Screenshot_2016-05-28-12-29-14_com.android.settings.png

Screenshot_2016-05-28-12-34-54_com.android.settings.png

Edytowane przez banan_44
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ewidentnie masz nieodpowiednio skonfigurowane to Miui, albo coś się pokopało w systemie. Wiele rzeczy takich jak działanie aplikacji w tle, oszczędzanie baterii, profile baterii, kończenie procesów po wyłączeniu ekranu, godziny ciszy itd jest ze sobą powiązanych i ustawienie czegoś w jednym miejscu menu zmienia coś w innym. Tu trochę brakuje logiki w ustawieniach, ale da się to opanować. Przynajmniej tak mi się wydaje, bo większość rzeczy do których masz zastrzeżenia u mnie działa prawidłowo (fakt, że mój zestaw aplikacji jest trochę inny a tel to Redmi 3 ale Miui to samo). Dodatkowo masz stosunkowo nowy model i rom może być jeszcze niedopracowany, a od czasu wydania twojej wersji już były trzy nowsze i sporo poprawionych błędów (kilka nowych być może też). Większość problemów o których piszesz to blokowanie, ubijanie procesów, aplikacji, używanie domyślnych aplikacji zamiast twoich, związane jest z ustawieniami Miui.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W chwili obecnej czekam cierpliwie na MIUI 8. Jak wyjdzie w miarę stabilna wersja to robię full wipe i zobaczę co będzie. Jak dalej będą takie cuda, to instaluje Cyanogenmod , bo widziałem, że jest na XDA. W CM nie musiałem się zastanawiać nad tym co oddziałuje na co, bo tam po prostu jak coś ustawiłem to tak było i tyle. Nie było żadnej filozofii, czy skomplikowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • mrosi zablokował(a) ten temat
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...