Skocz do zawartości

Dropbox i wirus a.expense.cc.b.


Robert

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć.

Problem najwyraźniej nie dotyczy tylko Redmi 2. Korzystam czasami z Mi3 (MIUI7 5.10.30). Ustawiłam sobie sprawdzanie kondycji systemu na jeden guzik i na początku kwietnia coś mi wycięło aplikację Dropboksa. Nie było żadnego alarmu wirusowego. Pojawił się dopiero po zaktualizowaniu sygnatur AVL i Tencenta. Alert pokazuje się teraz za każdym razem gdy zainstaluję Dropboksa na czysto z Google Play. Przy okazji mam informację, że oprogramowanie w fonie nie jest zagrożone, ale nie można dodać apki do listy wyjątków. Co ciekawe, podczas instalacji nic się nie dzieje, dopiero po przeskanowaniu.

Wszystko wskazuje na "false positive" albo coś więcej ze strony Tencenta, gdyż AVL domyślnie jest wyłączone u użytkowników, którzy natrafili na ten problem. Zauważcie, że bazę mam z 13 kwietnia, a została już zaktualizowana i dalej mamy to samo. Holding Tencent zajmuje się m.in. usługami chmurowymi, jednocześnie nie mając za dobrej renomy. Nie mi to jednak ani osądzać, ani tym bardziej wszczynać jakiejś afery. To byłoby bez sensu.

https://en.wikipedia.org/wiki/Tencent

Moje screenshoty:

Screenshot_2016-04-26-18-37-41_com.miui.securitycenter.pngScreenshot_2016-04-26-13-53-14_com.miui.securitycenter.png

Przetłumaczone automatycznie krzaczki: [Wysokiego ryzyka] zawierać wirusy a.expense.cc.b0 wirus potajemnie pobrać i zainstalować oprogramowanie żagla litr, bardziej niż prawdopodobne spowodowane jakąś transmisję danych do dłoni użytkownika zbierając bezpiecznie doprowadzić niektóre Granville.

Edytowane przez Monika
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po kolejnym wyczyszczeniu zainstalowałam na próbę Dropboksa 2.3.8 z archiwum, czyli sporo starszą wersję. Odcięłam się całkiem od sieci. Po skanowaniu efekt identyczny - ten sam komunikat. Antywirus wskazał zainstalowaną aplikację i również tą, będącą w innym katalogu jako plik instalacyjny apk.

Nie widzę żadnych nieprawidłowości w działaniu najnowszej wersji tego softu. Tak mam na tym Mi3. Natomiast, na działającej jeszcze cudem antycznej Xperii X8 nic się dziwnego nie wydarzyło. Mam tam zainstalowanego CM Security.

 

Edycja: Przetestowałam kilka najczęściej używanych paczek oprogramowania zabezpieczającego z GP i teraz jestem raczej pewna, że tylko Tencent tak reaguje na obecność Dropboksa. Wygląda to na "fałszywie dodatni" wynik, jak stwierdził @Nezumi i pretensje do autorów aktualizacji DB na innych forach są nieuzasadnione. Dziękuję i pozdrawiam.

Edytowane przez Monika
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • mrosi zablokował(a) ten temat
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...