Skocz do zawartości

Jak sprawdzić sumy kontrolne md5


Pawliko

Rekomendowane odpowiedzi

Czym jest suma kontrolna?

Suma kontrolna jest to ciąg znaków, które powstają w wyniku wykonywania operacji matematycznych na pliku.

Po co sprawdzać sumy kontrolne?

Po to aby upewnić się że plik który ściągnęliśmy z internetu ściągnął się poprawnie, i nie zawiera w sobie żadnych błędów. Osoba wrzucająca plik do sieci np. nowy rom MIUI dołącza sumę kontrolną, tak aby osoba która ten plik ściągnie mogła ją porównać, i sprawdzić czy plik pobrał się poprawnie.

Jak sprawdzę sumę kontrolną na Windows?
 

1. Ściągamy ten mały program który nie wymaga instalacji. Kliknij aby ściągnąć

2. Wypakowujemy program i włączamy.

3. Przeciągamy ściągnięty plik bezpośrednio do programu.

4. Odczytujemy kolumnę o nazwie Current MD5, i porównujemy z tym co podane na stronie https://miuipolska.pl/download/.

 

Przykład.

 

70lAftS.jpg

 

mYNkZu7.jpg

 

Jak widać na zdjęciu MD5 podane na stronie jest w wersji skróconej, podane są tylko początkowe znaki.

Jeżeli znaki w naszym programie odpowiadają tym podanym na stronie, to możemy być pewni ze plik ściągnął się poprawnie i nie zawiera żadnych błędów.

Jeżeli suma kontrolna którą otrzymamy różni się od tej podanej, to znaczy że plik ściągnął się z błędami i należy pobrać plik ponownie.

W naszym przypadku sumy się zgadzają, co zresztą widać na w/w obrazkach.

 

Alternatywą dla programu jest strona http://onlinemd5.com/ na której możemy sprawdzić sumę kontrolną bez konieczności ściągania dodatkowych programów.

Wystarczy wejść na tą stronę, kliknąć "Wybierz plik" i wskazać na plik który nas interesuje. Po chwili pokaże się suma md5 którą porównujemy zgodnie z tym co pisałem wyżej. 

Jak sprawdzę sumę kontrolną na Linux/OSX?

Systemy na linuxie lub OSX są bardziej zaawansowane i lepiej wyposażone od Windows toteż do obliczenia sumy nie potrzebujemy oddzielnych narzędzi. Wystarczy wydać komendę w terminalu:

 

md5sum nazwa_pliku

Np:

[roms@localhost roms]$ md5sum deodexed_Mi5.zip 
f048eea487a0a44d0e56bda646a1175c  deodexed_Mi5.zip

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, enesas napisał:

Szczerze, to nie wiedziałem że są osoby które o tym nie widzieli/nie umieli sprawdzić emoji14.png .

Może poradnik się komuś przyda :) .

Wysłane z mojego Nexus 7 przy użyciu Tapatalka

Mozesz sprawdzic moja historie postow i zobaczyc ile osob tego nie wie xD

A tlumaczyc kazdemu z osobna to lipa.

Tak jest poradnik napisany łopatologicznie, mysle ze sie przyda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, Eragon napisał:

Przyczepię się :P

Program jest w wersji na Windows, i na OSX można się nim co najwyżej podetrzeć :P 

Proszę o dodanie info dla , a najlepiej systemowo jak to sprawdzić. 

Troche poszedlem na latwizne, ale metoda bedzie dzialac na kazdym systemie z przegladarka internetowa :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Acid zablokował(a) i podpiął/eła ten temat
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...