jarekm95

KOMPENDIUM WIEDZY REDMI 3/3S/PRO - ROM, BOOTLOADER, RECOVERY, ROOT, FAQ

Recommended Posts

Jestem właśnie w momencie zamawianiu telefonu redmi 3s od Goldwaya i nie wiem czy wybrać opcje sealed czy może standard. W sealed zapewne jest wgrany china rom a w standard telefon jest odpakowany i prawdopodobnie wgrywany na niego global stable. Czy na obu wersjach odblokuje bl? 

22 minuty temu, Redmi2 napisał:

Pokaz te aukcje i o jakie opcje chodzi.

Sent from my MI 4LTE using Tapatalk

Aukcja Opcja Sealed albo standard. Z tego co wyczytałem to przy sealed idzie prosto z chińskiej fabryki z chińskim romem natomiast przy standard telefon jest włączany, sprawdzany czy działa i wgrywa się na niego jakiś szmelcowy rom bez aktualizacji OTA.

Edited by lukos124

Posiadam obecnie ROM xiaomi.eu 7.2.7.0, ale chciałbym już przesiąść się na MIUI 8. I tutaj pojawia się pytanie (a w zasadzie dwa):

1. Czy znana jest data wydania ROMu xiaomi.eu STABLE z MIUI 8, czy od razu bez wahania wgrywać xiaomi.eu DEV?
  2. Czy wiadomo coś może o planach wydania Androida 6.0 na tego smartfona? Z tego co czytam Oficjalny globalny ROM na Redmi 3 ma MIUI z andkiem 5.x.x.

1. Wgraj dev. Przeciez są stable, ale mimo wszystko polecam dev

2. A po co ci on? Po to żeby jedyną zaiważalną zmianą był wyższy numerek androida w ustawieniach? Raczej nic nie wiadomo żeby MM miał się pojawic

Wysłane z mojego Redmi 3 przy użyciu Tapatalka

3 godziny temu, jarekm95 napisał:

Wgraj dev. Przeciez są stable, ale mimo wszystko polecam dev

Gdzie jest stable xiaomi.eu z MIUI 8? Możesz podać link do źródła? Przy okazji mam pytanie. Czy mogę wgrać dev na stable przez TWRP bez utraty danych i aplikacji, czy nie obejdzie się bez stawiania wszystkiego od nowa?

Tak, najnowszy dev mozesz wgrac na stable. Wejdz na forum xiaomi.eu, na gorze kliknij roms download - przeniesie cie do tematu gdzie masz linki

Wysłane z mojego Redmi 3 przy użyciu Tapatalka

Szukam romu do Redmi 3 Pro bez zbędnych chińskich znaczków, aplikacji, tylko to, co najbardziej potrzebne. No i oczywiście oszczędnego w poborze energii i ogólnie dopracowany. Z tego co wiem obecnie jednym z lepszych jak nie najlepszy jest 6.8.11. Ale teraz xiaomi.eu czy Miui Polska, bo nie znalazłem czym się różnią? Znalazłem tylko opisy jakie są różnice pomiędzy Stable a właśnie tymi dwoma powyższymi.

MIUI nie lubi obcych aplikacji. Więc później już nie będzie już można nic zainstalować albo cokolwiek wykasować?

Edited by Morfeusz

@Morfeusz Nie ma już ROMów MIUIPolska. A co do tych obcych aplikacji to chodzi przede wszystkim o zamienniki systemowych, np. apka do sms czy inny launcher. Nie rozumiem czemu nie można byłoby nic nie zainstalować?

Cukru, wiem że dla większości moje pytania są delikatnie powiedziawszy przynajmniej dziwne. ;-) Redmi 3 Pro to będzie moje tak naprawdę poważne wejście w świat telefonów tych mądrzejszych. Nie liczę kilkomiesięczne perypetie  z jakimś tam samsungiem, gdzie wala się w szufladzie, bo właśnie przez niego wróciłem ponownie na dłuższy okres do zwykłego, starego bezsystemowca, tak miałem go dość. No i kilka razy w ręku miałem tablet swojej dziewczyny. Postępu nie oszukasz...

Nie lubię bawić się  w częste instalacje i dlatego chcę zainstalować coś na dłużej i zapomnieć na jakiś czas o telefonie. W ostatnim okresie poświeciłem na niego za dużo czasu począwszy co chcę, jaki wybrać, gdzie kupić, jak kupić,akcesoria, wybór romu. A to jeszcze nie koniec, bo instalacja, nauka obsługi wszystkiego od początku, jakie aplikacje, mapy itd. itd.

10 godzin temu, cukru napisał:

Nie ma już ROMów MIUIPolska

Myślałem że po wcześniejszych problemach jednak jest ponownie.

Jeżeli już nie ma, więc np. rom 6.8.11 z tego portalu czym różni się ze strony  xiaomi.eu o tej samej numeracji bo już całkowicie mi się pomieszało? 

@Morfeusz Niczym się nie różni, to jest to samo. Dla ciebie najlepszy będzie Global, ma normalne automatyczne aktualizacje i język polski. Czy Stable czy dev to będzie musiał doradzić ktoś inny bo ja Globala nie używam.
  • Like 1

4 godziny temu, cukru napisał:

Niczym się nie różni, to jest to samo.

Dzięki za info, to dużo upraszcza. Automatyczne aktualizacje nie zawsze idą w parze z jakością, więc to dla mnie zbędny bajer. A z tego co wyczytałem xiaomi.eu jest bardziej oczyszczony z zbędnych dodatków co dla mnie jest na plus. Chyba że się znowu mylę...

Xiaomi.eu jest oczyszczony względem romu China. Xiaomi.eu i Global wyglądają podobnie pod względem śmieciowych aplikacji.

• Like 1

Global ma cały pakiet aplikacji od Google, podczas gdy w Xiaomi.eu jest praktycznie tylko Google Play.

4 minuty temu, cincin27 napisał:

Z Ibuygou telefony ostatnio przychodzą z zainstalowanym romem global stable

Czyli jak  bedzie global stable  to co mi pozostanie do wgrania ?

16 minut temu, Redmi2 napisał:

Teraz juz i goldway zmadrzal i taniej jest wlasnie wersja z oficjalnym global :-) a jak ja kupowalem i prosilem go aby nic nie wgrywal to nie posluchal :-)

Jak ja prosiłem o zostawienie oryginalnego romu jak kupowałem ten telefon w lutym to mnie zbył. Powiedział, że mają tylko telefony z tym ich cudacznym romem a poza tym aliexpress im każe sprzedawać wersje multilanguage. To mi odpisał: "HI friend, this model will be sent from hongkong warehouse. So it is already opened and installed a customized firmware with multi language. You can change it original rom when you recieve it.Also they open and full test the phone before shipping."

15 minut temu, kuczka76 napisał:

Czyli jak  bedzie global stable  to co mi pozostanie do wgrania ?

Jeżeli global Ci wystarczy to tylko aktualizacja z poziomu telefonu jak wyjdzie MIUI8. Osobiście testowałem Xiaomi.eu oraz Globala i większych różnic nie zauważyłem.

Edited by cincin27

Dzięki za info , czyli może nie będzie tak źle  jesli bedzie wgrany global to można używać od razu po wyjęciu z pudełka i czekać ewentualnie na MIUI8.

Witam

Skorzystałem z tego poradnika:

Global:

Dnia 6.08.2016 o 15:44, FromWP napisał:

Jak w miarę prosty sposób zainstalować roota na oryginalnym chińskim romie np globalu, bez instalowania na stałe TWRP czyli nie pozbawiając się aktualizacji przez OTA. Oczywiście telefon musi mieć odblokowany BL. Jeżeli wgranie globala zablokowało BL, to trzeba go ponownie odblokować!

Pobieramy paczkę https://drive.google.com/open?id=0B23jWdGGqaCuX2h5MHZYZjMwTUU i instalator zip supersu stąd: https://drive.google.com/open?id=0B23jWdGGqaCuRjUxZVdSWEVsUXc Wgrywamy plik  UPDATE-SuperSU-v2.76.zip  do pamięci telefonu.

W telefonie w opcjach programistycznych zaznaczamy debugowanie usb.

Rozpakowujemy Instalacja_temporary_recovery.zip uruchamiamy plik bat, podłączamy telefon uruchomiony w trybie fastboot. Klikamy według instrukcji kilka razy i po wszystkim telefon powinien się uruchomić w twrp.

Potem od razu w twrp klikamy w install i wskazujemy wcześniej wgrany UPDATE-SuperSU-v2.76.zip  .

Przesuwamy suwak w prawo, i się instaluje. Po zakończeniu procesu klikamy reboot i telefon powinien się normalnie uruchomić z zainstalowanym rootem, z oryginalnym mirecovery nie zamienionym przez twrp.

Bootloader odblokowany. Rom global dev 6.8.25 MIUI 8.

SuperSU zainstalowałem. Root działa.

Ale jest problem bo zostało to chinskie recovery. Co mogę zrobić żeby przywrócić mirecovery i mieć aktualizację OTA? Bo teraz na tym recovery nie zadziała?

Edited by marcin13135

24 minuty temu, Redmi2 napisał:

Ota zadziala na twrp.

I pewnie mylis tryb testowy na serii redmi ktoryvjest po chinsku i jest niezalezne od recovery.

Na serii redmi wcisnij vol- i vol+ i power i jak zawibruje pusczasz.

Zrobiłem tak jak mówisz i mam takie recovery. Wszystko po chinsku. Miało być temporary_recovery.

Jak instalowałem supersu to "po omacku" ale się udało. Głównie chodzi o to, żeby mieć te aktualizacje OTA. Bo w poradniku pisze " bez instalowania na stałe TWRP czyli nie pozbawiając się aktualizacji przez OTA "

http://s10.ifotos.pl/img/IMG201608_ahrrsns.jpg

IMG201608_ahrrssp.jpg

Edited by marcin13135

Bo nie powinno się na stałe zainstalować. Nie wiem dlaczego się zainstalowało. Nie wiem czy będziesz miał ota, ale wiem, że po aktualizacji root ci zniknie i ponownie będzie trudno go zainstalować. 

Da się. Przedostatnia opcja z prawej strony od góry, potem globus i jest zmiana języka.

A co do pozostania TWRP to tam przed rebootem jest opcja, która pyta o zastąpienie recovery.

Edited by cincin27

Przypuszczam, że kolega po omacku coś tam kliknął i dlatego mu się zainstalowało na stałe. Jakby zmienił język i po uruchomieniu twrp zainstalował tylko supersu to miałby mirecovery.

57 minut temu, cincin27 napisał:

Da się. Przedostatnia opcja z prawej strony od góry, potem globus i jest zmiana języka.

A co do pozostania TWRP to tam przed rebootem jest opcja, która pyta o zastąpienie recovery.

Zmieniłem język na angielski. Przed zrobieniem reboot  była opcja o zastąpieniu recovery więc potwierdziłem.

Ale niestety TWRP pozostało.

55 minut temu, Redmi2 napisał:

Wiec ja nie widze problemu :-)

Mam aktualnie TWRP zamiast MiRecovery. Chodzi o ty żeby była tylko aktualizacja OTA.

TWRP może zostać tylko żebym miał aktualizację z poziomu telefonu.

39 minut temu, FromWP napisał:

Przypuszczam, że kolega po omacku coś tam kliknął i dlatego mu się zainstalowało na stałe. Jakby zmienił język i po uruchomieniu twrp zainstalował tylko supersu to miałby mirecovery.

Mniej więcej tak było. TWRP się włączyło po chinsku. Zainstalowałem SupersU i zrobiłem reboota.

TWRP pozostało.

9 minut temu, Redmi2 napisał:

Bedziesz mial ota

Czemu sie boisz :-) ? Ja mam china dev i twrp i mam ota i to codziennie :-) no oprocz piatku,soboty i niedzieli :-) .

I tak jak pobierze mi rom czy maly pliczek z ota np 20MB. To wylaczam tel, wchodze w twrp klikam install i instaluje rom/paczke z folderu gdzie sie zapisalo ota czyli w folderze download_rom.

Restart komorki i juz :-) takim sposobem nie usuuwa mi tez paczki/romu zip bo czasem sie przydaje przeciez

Rozumiem

To trzeba czekać do następnej aktualizacji (1 wrzesień) i zobaczę czy OTA działa.

A root też zostaje? Bo kolega wyżej pisał, że root się usuwa wraz z aktualizacją.

To już teraz nie rozumiem.

Mam rom global dev 6.8.25. Do tego root bo chciałem tylko zainstalować titanium backup i pozamrażać aplikację. Dodatkowo mam też TWRP.

Przy następnej aktualizacji MIUI wszystko mi się skasuje? cincin pisze, że pobierze nowy rom. Czyli bootloader też się znowu zablokuje?

1 minutę temu, Redmi2 napisał:

No widac ze nie rozumiesz :-) nic Ci nie zablokuje.

Bedziesz mial ota, bedziesz normalnie instalowal rom z twrp, @cincin tqierdzi tylko ze majac twrp bedzie Ci pobieralo przez ota caly rom a nie mala paczke.

A ja twierdze ze bedzie pobieralo mala paczke i ze supersu/root powoduje povieranie paczki calej a nie twrp

Oczywiscie moge sie mylic co do tego bo ja mam china a nie global. I ja mowie odnoszac sie do dev china.

Mysle jednak ze jesli nie masz supersu zainstalowanego z twpr lub z paczki zip to bedzie pobieralo mala paczke ota..

Mam właśnie supersu, instalowałem z TWRP. Root robiłem tylko po to żeby zainstalować titanium backup.