Skocz do zawartości

Xiaomi Mi5 64GB


Gładzilla

Rekomendowane odpowiedzi

                Pierwsze rzeczy najpierw --> Czołem!

 

(To mój pierwszy post na forum, więc jeśli Administratorzy uznają,  że nie mam wystarczająco dużo XP by je tworzyć - dostosuję się; jednocześnie uważam, za nieporozumienie pisanie swojej recenzji, jako odpowiedź do pustego tematu Kogoś Innego) 

 

Chyba najlepiej będzie w punktach.

 

 Opakowanie, pierwsze wrażenia.

 

 

Białe, nijakie pudełko. Ani mnie wzrusza ani nie. Ot. Karton z satynowo-śliskawą powłoką. Raczej twarde. Trzeba byłoby je mocno zmęczyć, aby uszkodzić telefon. O wiele lepsze niż imitacja drewna na kartonie od wujka Sammy-ego. Słabsze niż inne telefony ze zwykłym czarnym, miękkawym pokryciem na papierze.

Żaden recenzent z zachodnich portali nie będzie się onanizował na to pudełko mówiąc jakie jest piękne, ekskluzywne i jak cudownym doświadczeniem jest samo dotykanie tego opakowania w świetle świec i z lampką wina w drugiej dłoni…

 

Zawartość:

 

a)      Telefon,

 

B)     śladowa ilość makulatury,

 

c)       "kluczyk" do tacki na nanoSIM-y,

 

d)      zasilacz sieciowy (wtyczka nie jest na EU gniazdka-dostajemy przejściówkę --> idzie za tym fakt, że pudło było już otwarte/otwierane), ma Quick Charge 3.0 od Qualcomma,

 

e)      przewód zasilania/transmisji danych USBA-USBC (żadnych cudów; widziałem lepsze tworzywa u Sammy-ego, Nillkin, OPO, HTC, Huawei robią fajniejsze, szału nie ma, zdrady też)

 

2.       Budowa.

 

Szkło z przodu (Gorilla Glass 4/3 gen).

Szkło z tyłu (zagięte, prawie iedalnie spasowane[minimalne rozbieżności bliżej rogów/narożników – to jednak mikrometry])

Ramka – najpewniej aluminium nie jestem jednak metalurgiem-materiałoznawcą i 100% pewności, że to stop zawierający dużo glinu nie mam.

Przyczepić mógłbym się do małej „fazki” biegnącej wokół ekranu. Błyszczącej… mógł zostać mat. Jak na pozostałej część ramki. Było by bardziej elegancko.

Trzyma się całość bardzo przyjemnie choć z tyłu głowy zawsze jest obawa: “wyśliźnie się czy nie? ”

 

„Obiektyw” kamery/aparatu nie jest ukryty pod tą samą warstwą szkła. Ma oddzielną soczewkę. Nic drapałem jej tylko po to aby sprawdzić czy to Szafir. Jakość sensora samego w sobie mogłaby jednak pociągać za sobą jakość środków użytych do zabezpieczenia.

 

Perforacja na głośniki.

Są niby po obydwu stronach. Gra jednak tylko ten umiejscowiony po prawej stronie złącza USB-C (gdy tel. leży na „pleckach”)

 

Złącze USB-C.

Jest.

Jasne tworzywo. Elementy metalowe schowane głębiej więc sam wtyk kabla chowa się tam prawie idealnie cały i połączenie wydaje się być solidne. Brak luzu.

 

Złącze słuchawkowe/Jack 3.5mm

Jest. Jasne tworzywo na obwódce u wlotu. Trzyma porządnie ale nie tak by trzeba było szarpać za kabel. Umiejscowione centralnie „na głębokości” telefonu, po lewej stronie „na szerokości”(patrząc od frontu).

Włączony wtyk nie wystaje powierzchnia styku poza złącze (co ma miejsce w kilku telefonach z zaokrągleniami na krawędziach).

 

Kolory.

Biały… całkiem elegancko. Nie miałem cierpliwości by czekać na wersję czarną. Ta zyska nie tylko na „dystynkcji” ale i na fakcie tuszowania (i tak już minimalnej) czarnej ramki wokół ekranu.

 

W razie gdyby Kogoś za bardzo raził jest szansa, że D-BRAND uzna, że może warto by ich oklejki wypuścić na ten dziwny telefon, który sprzedał się w 10 milionów egzemplarzy…

 

Przyciski.

 

Wyczuwalne. Z przyjemnym klikiem ale, O zgrozo! Mają luz. W tych szczelinach montażowych, w których je umieszczono potrafią poruszać się do tego stopnia, że gdy przystawię tel. bliżej ucha I nim potrząsnę to słyszę ruch przycisku POWER.

Jak można zepsuć coś takiego… (Można czego przykładem jest nowy Nexus 5X od LG – bardziej doświadczonego producenta ;) ).

Trochę to słabe. Ale jak często potrząsam telefonem przy uchu?

 Pozostaje ufać, że:

 

a)      Luz się nie powiększy (z czasem),

 

B)      Xiaomi usłyszy ;) i to poprawi (Tia…)

 

Podsumowując.

Niby super, wysoka jakość… ale te przyciski… tanieeeeeee!

Łyżka dziegciu. Miałkość. Marność”

 

3.       Oprogramowanie.

Telefon, z racji tego w jakim stadium dystrybucji teraz się znajduje ma tylko Chiński i Podobne (z całym należnym szacunkiem – jestem po prostu ignorantem i nie studiowałem sinologii) oraz Angielski.

Zakładam naiwnie, że w dzisiejszych czasach, w naszych realiach coraz mniej osób ma z nim kłopoty więc ogólnie – jesteśmy w domu i wolę Angielski niż kulawe tłumaczenia (To żadna aluzja. Do ROM-ów MIUI nie mam najmniejszych uwag i bardzo doceniam pracę jaka za nimi stoi).

 

Obecnie to 6.0 wersja androida z nakładka MIUI (trudno to nazwać tylko launcherem).

Do tej pory dostałem już dwie aktualizacje OTA.

Nie jestem w stanie ocenić ich wpływu na stabilność bo problemów z telefonem nie mam/miałem.

 

Jak go widzą…

 

Albo lubisz domyślne tematy i fakt braku istnienia “szuflady” na aplikacje jakie funkcjonują w MIUI albo nie.

Ja nie lubię i od razu podgrałem Nova Launchera.

Problem z głowy.

Gadanie, że MIUI jest takie albo owakie mija się raczej z celem a jedyna uwaga... EDIT --> patrz post niżej od @Cukru

Usługi Google także da się jakoś dograć i ostatecznie każdy poradzi sobie z obsługą.

Temat domyślności aplikacji też da się szybko ogarnąć i tak odnośniki mogą startować w chrome, etc.

 

Co ciekawe.

Uważam, że natywny klient poczty jest o wiele ciekawszy niż obecna wersja Gmaila i podobna trochę do Boxer Mail.

Gdyby przeglądarka Xiaomi nie szukała domyślnie z wykorzystaniem „ichnich” engine-ów to też wolałbym ją gdyż jest szybka i czysta pod względem wizualnym.

 

4.       Aparat/Kamera

 

16MPix.

Stabilizacja obrazu.

Nie zrobiłem nim miliona zdjęć. Nie zrobiłem nawet trzech setek.

Jest OK.

Muszę zrobić więcej zdjęć by powiedzieć czy ich jakość jest bardziej zadowalająca niż z mojej Z3 (tak wiem, że ma więcej MP).

Na pewno zyskuje na stabilizacji.

Wolę też jego prosty jak budowa cepa interfejs. Tu wiele da się zepsuć a nie skorzystano z tej opcji i tak laik jak ja dostaje proste ustawienia, sensowne wyniki bez większych kombinacji.

Zdjęcia w słabych warunkach oświetlenia także dają Mi5 przewagę.

Ew. uzupełnię moje spostrzeżenia po tym jak uznam, że zrobiłem tym aparatem tyle, że mogę go porównywać.
 

 

5.       Ekran

 

Super. Jak na tę technologię – nie mam uwag. B.jasny. Nasycone kolory, możliwość regulacji namiastki temperatury barwowej, czarny czarny … Prawie jak SuperAmoled Samsunga ale bez tak jaskrawych wypalających oczy kolorów.

Przyjemnie się na niego patrzy. Tyle.

 

6.       Audio/Muzyka

 

Pominę wbudowany głośnik. Ten z założenia jest tylko do sytuacji podbramkowych  i gdy chcę słuchać samemu – używam słuchawek a gdy z kimś – głośnika Bluetooth (czy line-in). Przesterowuje się powyżej 75% głośności gdy ma szerokie pasmo i niskie tony do przeniesienia. Kropka.

 

Jack3.5mm/Doznania na poziomie wyjścia słuchawkowego.

Xiaomi za wiele nie wspomina o wzmacniaczu ale jest b.dobry.

Po pierwsze – radzi sobie świetnie ze słuchawkami o różnych impedancjach (A moje Sony i AKG K270 były zbyt ciche na porównywanym Z3, MotoG, Moto X, M8, nie pamiętam jeszcze czym).

Nawet OnePlus-owe słuchawki brzmią tu lepiej niż na OPO.

Nie mówię już o metalowych słuchawkach Xiaomi z linii „pro” (te z oddzielnymi przetwornikami na części pasma). Jest dynamika. Jest rozpiętość i szerokie w miarę równe pasmo bez pompowania basów jak w wiejskim tuningu.

 

UWAGA.

To nie jest McIntosh i nie będzie.

To może jest poziom “tańszych” FiiO.

 

7.       Bateria  i szybkie ładowanie.

 

3000MAh jest OK. Są większe ale telefon z powodzeniem podziała 2 dni na jednym ładowaniu jueśli ktoś tylko nie będzie “grał w gry” czy oglądał redtube.

Są pewnie osoby, które wyciągną z niego i 3 dni.

Osobiście mam 3 skrzynki e-mailowe. Trochę rozmawiam, trochę słucham. Zrobię kilka zdjęć o obejrzę kilka minut filmu na Youtube i udaje mi się uzyskać 2 dni. To jednak na3G/HSPA i jedna aktywna karta SIM.

 

Qualcomm-owe QuickCHarge3.0 działa. Co więcej. Ku mojemu zaskoczeniu nie powoduje nagrzewania się telefonu do poziomów stawiających go na równi z płytą grzewczą. Z3 czy G-FLEX grzały się bez porównania bardziej i podczas pracy i ładowania (a Z3 to nie Snapdragon810 mający pseudonim „piec grzewczy”)

Nagrzewanie jest ledwo zauważalne i po mniej niż 1.5h mamy 100% poziom naładowania.

„Morowo”

 

8.       Łączność.

 

        Wspomniałem o 3G/HSPA.

Działa. Nie gubi zasięgu. Nawet poza miastem. W piwnicach, schronach…kanałach ;)

Nie mam uwag.

LTE – działa. Pochłania baterię w ekspresowym tempie (łatwiej byłoby napisać, że ją pożera).

Transmisja – niektórzy po kablu mają słabiej. Co tu pisać. Nie pamiętam wyników z OOKLA

 

Wi-Fi.

Moje spostrzeżenia są takie, że w budynkach nie zrobionych z płyt G-K telefony „niemetalowe” mają zawsze łatwiej. I tu też jest podobnie.

G-Flex w takim betonowo ceglanym, zbrojonym budynku z rurami I instalacjami sieci widzi wcześniej/zasięg ma mocniejszy niż Mi5. Z3 dla porównania działa prawie identycznie jak Mi5.

Jest ok.

Nie ma się do czego przyczepić.

Gdy jest w zasięgu i złapie sieć a/c pobiera/wysyła do granic górnych limitu standardu.

 

Ir-DA. Nie używam telewizora (serio serio). Klimatyzatory w pracy dziwnym trafem zaczęły się dostosowywać do moich osobistych preferencji.

Działa.

 

 

9.       Wydajność.

 

Snapdragon820. 2,15GHz.

Co może pójść źle.

Nie zabijając aplikacji w tle odpalam Antutu i mam 130000 i więcej.

Codzienne użytkowanie i płynność działania interfejsu nie odbiegają od wyników testu.

Płynnie. Bez przycinania się.

Obecnie nie mam się do czego przyczepić. Może z czasem coś zauważę.
 

 

10.   Czytnik linii papilarnych.

 

Nadal jestem w rozterce i nie wiem czy bardziej pasuje mi on na froncie czy na tyle.

Działa błyskawicznie.

Jeśli przyłożyć się do zaczytywania wzoru odcisku – nie jest zauważalny fakt istnienia blokady. Przyciskasz przycisk (tak, samo dotknięcie nie odblokowuje ekranu) i zabierając zeń opuszek palca masz swój pulpit. Tyle.

Nie mam większych wymagań w tym temacie.

API androida zaczyna to wykorzystywać i tak zakupy w sklepie Play można już ustawić jako autoryzowane odciskiem.

Wygodne.

 

 

 

11.   Czy to się kalkuluje.

 

a)      Bardzo gdyby miało ceny na zadeklarowanym przez producenta poziomie

 

B)      Całkiem – nawet na obecnym poziomie cen na iBuy i podobnych (każdy wie jak używać przeglądarki – nie będę podawał linków; Sprzedawcy zauważyli popyt i podnieśli ceny. Ja ustrzeliłem mój egzemplarz zanim się zorientowali jak dużo mogą narzucić). Każdy inny SD820 obecnie kosztuje prawie dwa razy więcej.

 

c)       Słabo gdy:

 

a.        nie zależy Ci na najnowszym procesorze,

 

b.      Nie zależy Ci na szczytach benchmarkowych piramid,

 

c.       Słabo radzisz sobie z Angielskim,

 

d.      Masz obawy o bezpieczeństwo danych (tak, wiem, że to temat na długą i nudną polemikę),

 

e.      Twoja firma stosuje politykę BYOD i musisz dodawać swój sprzęd do serwerów MDM (sprawdzałem i przynajmniej obecnie są problemy)

 

f.        Cenisz sobie stabilność, znaną markę, serwis na swoim osiedlu

 

Tutaj raczej lepie kupić sobie S6. Pewnie za chwilę będzie się go dało wyrwać na Aledrogo taniej i na pewno szybciej niż Mi5, którego cena rośnie, będzie za n-dni na stanie, bootloader ma zablokowany, wyświetla „chińskie znaczki” i nie ma pewności co do jego przyszłości.

 

W tym konkretnym przypadku – daruj sobie, przynajmniej na razie.

 

 

 

12.   Oryginał?

 

Czy to co dostałem to nie szybka podróbka wyprodukowana z powodu nagłej fali popularności i popytu. Nie.

Telefony można sprawdzać na stronie xiaomi. Niestety captcha korzysta z Ich alfabetu... trochę trzeba porysować w translatorze Google by trafić odpowiednie znaki ale nie jest to niemożliwe.

Pewnie pojawiały się/pojawią się stwierdzenia, że jest apka, która pomaga w weryfikacji. Dziwne, że nikt nie sprawdza jak i gdzie ona wysyła dane. Jeszcze dziwniejsze jest to, że podobne posty na innych forach pojawiają się mimo, że nikt nie sprawdził czy ta aplikacja na Mi5 działa - a w moim przypadku (i kilku wspomnianych na en.miui ) po prostu nie działa.

 

W przypadku gdy chcesz zmarnować trochę czasu ale uspokoić sumienie: _http://order.mi.com/service/imei_

 

Mój egzemplarz zarezerwowałem tuż po tym jak iBuyGou (nie płacą mi za reklamę ) wystawiło Mi5 w przedsprzedaży (najwyżej kilka dni po premierze).

 

 

 

Nauczony doświadczeniami wolałem wybrać opcję przesyłki DHL-em niż później kopać się w temacie uszkodzeń albo czekać aż Poczta Polska dostarczy mi paczkę w 2 tygodnie podczas gdy na przykład ze "Stanów" do Frankfurtu szła 4 dni... Chwilę to zajęło ale doczekałem się i tak po dłuższej korespondencji z obsługą podmieniłem jeszcze zamówienie z 32GB na 64GB wersję (by dostać ten z wyższą częstotliwością zegara).

 

Wychodzi na to, że zrobiłem dobrze nie czekając gdyż ceny momentalnie wzrosły i mam telefon tańszy o co najmniej $20 a i kolejka była dużo mniejsza.

 

Kolory: czarny/biały/złoty

Wymiary (to jest całkiem smukłe i przyjemne): 69.20mm x 144.55mm x 7.25mm 

Waga:129 g

CPU: Qualcomm Snapdragon 820 traktowany do 2.15GHz 

GPU: Adreno 530 traktowane 624MHz

 

Ekran

5.15 cala

Jasność: 600nit (Nie mierzyłem. Jestem gotów uwierzyć bo przy maks. Ustawieniach wypala oczy i zabija małe żyjątka) 

Rozdzielczość: 1920 x 1080 , 428 PPI (Piksele zobaczysz tylko gdy masz dobry wzrok z odległości nie większej niż 15cm od oka do ekranu),

Kontrast: 1500: 1

Pokrycie 95% NTSC .

 

Pamięć:

RAM:3GB PR DDR4 1866MHz 

ROM:64GB UFS2.0 

 

Aparat/kamera główna:

16MPix

4-osiowa optyczna stabilizacja

6 soczewek, f / 2.0

Niby osłonięte szafirem. Na prawdę nie czuję potrzeby sprawdzania.

Flash: dwa LED o różnych temperaturach

 

Dalej jakiś bełkot ;)

 

Kamera na froncie:

4MPix

1 pix ma mieć niby 2 mikrony, ƒ / 2.0 aperture, 80 ° szeroki kąt. Robi niezłe selfiki jak ktoś się nie boi zobaczyć swojej twarzy…

 

V/Wideo

4K (tu chyba tez 30fps)

1080p, 30fps

720p, 30 fps

720p, 120 fps 

W temacie fps mogłoby być dużo lepiej. Snapdragon 820 wspiera o wiele wyższe opcje.

 

SIM

Dwa pola na Nano-SIM. Na jednej metalowej tacce.

 

WiFi

802.11a/b/g/n/ac Dual WiFi ze wsparciem MU-MIMO

WiFi Display,WiFi Direct (działa)

Bluetooth 4.2 (mam sprzęty tylko do 4.0 – z nimi działa, nie wiem jak standardy > 4.0),

Bluetooth HID

 

NFC:

Z powodzeniem płacę z wykorzystaniem PeoPay czy Blika/u

 

Nawigacja:  GPS/AGPS/GLONASS/Baidou

Dziala. Co mam powiedzieć. I mapy Google I Here łapią fix w mniej niż kilka sekund I są w miarę dokładne. To nie jest „military-grade GPS”

 

Sensory: chyba działają. Benchmarki I testy wydają się to potwierdzać.

Edytowane przez Gładzilla
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, Gładzilla napisał:

menu „multitaskingu”/wielozadaniowości, które jako chyba jedyne nadal pokazuje ikony aplikacji zamiast rzeczywistej reprezentacji tego w jakim stadium obecnie się znajdują/co wyświetlają. Trochę pupa ale idzie przywyknąć.

184840mqabcmqcaczrc89h.png.thumb.jpg

Obrazek mówi o MIUI v6 ale w v7 jest to samo.

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tekst absolutnie genialny :D Czyta się jak powieść, człowieku, masz Ty pióro...! ;)

9 godzin temu, Gładzilla napisał:

               

„Morowo”

Jesteś z Warszawy? ;) 

 

Offtop trochę, sorry, ale nie mogłam się powstrzymać. Piękna recenzja :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do przycisków to nie do końca jest to wada akurat Mi5. O ile można to uznać za wadę tak w ogóle. MINote miał taką samą budowę. Przyciski są trzymane do ramki przez dwa bardzo cienkie piny. I te piny muszą wejść w bardzo małej średnicy otwory zrobione bezpośrednio w aluminiowej ramce. Musi być tam jednak luz by przycisk lekko się chował podczas kliku. Po prostu przy tej budowie telefonu ciężko to zrobić inaczej jeśli telefon musi być jak najcienszy i najwezszy.

Wysłano z Mi4c

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 25.03.2016o21:57, marcin19883 napisał:

Recenzja spoko, ale gdzie są fotki? w każdej recenzji powinny być! No chyba, że czytający musi sobie je wyobrazić.

A w tym wypadku wyobraźnia działa :D

 

Tekst jak najbardziej na plus :D Czekamy na fotki ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • mrosi zablokował(a) ten temat
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...